دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن

دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن

در این مقاله با دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن، دادگاه انقلاب، صلاحیت چیست، صلاحیت دادگاه انقلاب، محل استقرار دادگاه انقلاب و تعارض صلاحیت میان دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب یکی از دادگاه‌ هایی است که در کشور ما صلاحیت خاص کیفری دارد. گرچه دادگاه‌ هایی مثل دادگاه‌ های کیفری یک نیز بر اساس میزان مجازات معین و خاصی شایسته‌ صدور حکم هستند اما صلاحیت دادگاه انقلاب براساس جرایم خاصی تعیین می‌شود که ارزش‌ ها و هنجارهای مهمی را نقض می‌کنند. پس از انقلاب اسلامی تحولات و جریان‌ های بسیاری در جامعه‌ ایرانی به‌ وجود آمد و اساس حکومت اسلامی و امنیت داخلی و خارجی را مورد تهدید قرار داد. محاکمه‌ جرایمی که این هنجار ها را نقض می‌کرد مستلزم نگاه ویژه‌ قضایی به آن ها بود که با تاسیس دادگاه انقلاب این مهم میسر شد.

صلاحیت چیست؟

برداشت اولیه‌ ما از واژه‌ صلاحیت به‌ دور از مفهوم حقوقی آن نیست. در فرهنگ فارسی دهخدا صلاحیت به معنی شایستگی، درخوری، سزاواری و اهلیت است. این ها همان مفهوم حقوقی صلاحیت را در بردارند. دادگاه باید شایستگی رسیدگی به یک پرونده را داشته باشد تا بتواند در مورد آن حکم صادر کند. این شایستگی را قانون به یک دادگاه اعطا می‌کند. قاضی دادگاه بر مبنای همین صلاحیت حق رسیدگی دارد و می‌تواند با استفاده از آن، قانون را اعمال کند.

این شایستگیِ اعطایی از طرف قانون آن‌ قدر مهم است که اگر دادگاهی بدون صلاحیت به پرونده‌ای رسیدگی کند حکم صادره اعتبار نخواهد داشت و به اجرا گذاشته نمی‌شود. دادگاه‌ های کیفری صلاحیت رسیدگی به جرایم را دارند. هر دادگاه صالح است تا به طیف خاصی از جرایم رسیدگی کند، ضمنا جرم نیز باید در محدوده‌ جغرافیایی دادگاه رسیدگی‌ کننده اتفاق افتاده باشد.

صلاحیت دادگاه انقلاب

صلاحیت دادگاه های انقلاب طبق قانون ماده 5 قانون دادگاه های عمومی و انقلاب به این صورت است که این مرجع به جرائم ذیل رسیدگی می‌ نماید:

  1. کلیه جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و محاربه یا افساد فی‌الارض.
  2. توهین به مقام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری.
  3. توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه و ترور و تخریب موسسات به منظور مقابله با نظام.
  4. جاسوسی به نفع اجانب.
  5. کلیه جرائم مربوط به قاچاق و مواد مخدر.
  6. دعاوی مربوط به اصل 49 قانون اساسی.

محل استقرار دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب در مرکز هر استان تشکیل می‌شود. مگر این که رئیس قوه قضاییه تشکیل آن ها را در شهرهای دیگر استان نیز لازم بداند. برای این که به دادگاه انقلاب مراجعه کنید تنها کافی است بدانید که شعبه‌ای از آن در شهر محل زندگی شما تشکیل شده است یا نه. اما در تهران برای مراجعه به دادگاه انقلاب باید به خیابان شریعتی، ابتدای خیابان معلم مراجعه کنید. البته فراموش نکنید که باید هنگام مراجعه شماره‌ پرونده‌ ای که به‌خاطر آن به دادگاه انقلاب می‌ روید و کارت شناسایی معتبری همراه خود داشته باشید حفظ شئونات اسلامی نیز مانند باقی دادگاه‌ های ایران مهم است.

دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن

وکیل دادگاه انقلاب

وکلای پایه یک دادگستری دادگاه انقلاب تهران ضمن تسلط کافی در مسائل دادگاه انقلاب آماده ارائه خدمات حقوقی می باشند. وکلای متبحر دادگاه انقلاب در تهران با علم و تجربه ای که در مسائل حقوقی دارند، بهترین راه های پیش رو را به شما نشان می دهند. لذا با دریافت بهترین خدمات حقوقی از وکلای پایه یک دادگستری تهران قادر هستید راه حل مناسب برای مسئله دادگاه انقلاب خود را به سادگی بیابید.

تعارض صلاحیت میان دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک

یک مسئله بسیار مهم در مورد صلاحیت دادگاه انقلاب، تعارض آن با صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد، زیرا ممکن است که جرائم مندرج در ماده 303 قانون آیین دادرسی کیفری بعضا یکی از مجازات های مقرر در ماده 302 این قانون را داشته باشد. در این حال اگر به عنوان مجرمانه توجه کنیم، باید قائل به صلاحیت دادگاه انقلاب شویم و اگر به مجازات آن نگاه کنیم، باید اعتقاد به صلاحیت دادگاه کیفری یک داشته باشیم. باتوجه به ماده 297 قانون آیین دادرسی کیفری، باید گفت که تعارض صلاحیت میان دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک به نفع دادگاه انقلاب حل شده است و در نتیجه به چنین جرائمی در دادگاه مذکور رسیدگی می شود.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *