دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن

دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن

در این مقاله آشنا میشوید با: دادگاه انفلاب و صلاحیت آن، محل استقرار دادگاه انقلاب، وکیل دادگاه انقلاب. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره وکالت تلفنی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در ارتباط باشید.

دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب یکی از دادگاه‌ هایی است که در کشور ما صلاحیت خاص کیفری دارد. گرچه دادگاه‌ هایی مثل دادگاه‌ های کیفری یک نیز بر اساس میزان مجازات معین و خاصی شایسته‌ صدور حکم هستند اما صلاحیت دادگاه انقلاب براساس جرایم خاصی تعیین می‌شود که ارزش‌ ها و هنجارهای مهمی را نقض می‌کنند. پس از انقلاب اسلامی تحولات و جریان‌ های بسیاری در جامعه‌ ایرانی به‌ وجود آمد و اساس حکومت اسلامی و امنیت داخلی و خارجی را مورد تهدید قرار داد. محاکمه‌ جرایمی که این هنجار ها را نقض می‌کرد مستلزم نگاه ویژه‌ قضایی به آن ها بود که با تاسیس دادگاه انقلاب این مهم میسر شد.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

صلاحیت چیست؟

برداشت اولیه‌ ما از واژه‌ صلاحیت به‌ دور از مفهوم حقوقی آن نیست. در فرهنگ فارسی دهخدا صلاحیت به معنی شایستگی، درخوری، سزاواری و اهلیت است. این ها همان مفهوم حقوقی صلاحیت را در بردارند. دادگاه باید شایستگی رسیدگی به یک پرونده را داشته باشد تا بتواند در مورد آن حکم صادر کند. این شایستگی را قانون به یک دادگاه اعطا می‌کند. قاضی دادگاه بر مبنای همین صلاحیت حق رسیدگی دارد و می‌تواند با استفاده از آن، قانون را اعمال کند.

دادگاه انقلاب، ساختار، نحوه رسیدگی و صلاحیت آن

این شایستگیِ اعطایی از طرف قانون آن‌ قدر مهم است که اگر دادگاهی بدون صلاحیت به پرونده‌ای رسیدگی کند حکم صادره اعتبار نخواهد داشت و به اجرا گذاشته نمی‌شود. دادگاه‌ های کیفری صلاحیت رسیدگی به جرایم را دارند. هر دادگاه صالح است تا به طیف خاصی از جرایم رسیدگی کند، ضمنا جرم نیز باید در محدوده‌ جغرافیایی دادگاه رسیدگی‌ کننده اتفاق افتاده باشد.

صلاحیت دادگاه انقلاب

صلاحیت دادگاه های انقلاب طبق قانون ماده 5 قانون دادگاه های عمومی و انقلاب به این صورت است که این مرجع به جرائم ذیل رسیدگی می‌ نماید:

  1. کلیه جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی و محاربه یا افساد فی‌الارض.
  2. توهین به مقام بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری.
  3. توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران یا اقدام مسلحانه و ترور و تخریب موسسات به منظور مقابله با نظام.
  4. جاسوسی به نفع اجانب.
  5. کلیه جرائم مربوط به قاچاق و مواد مخدر.
  6. دعاوی مربوط به اصل 49 قانون اساسی.

محل استقرار دادگاه انقلاب

دادگاه انقلاب در مرکز هر استان تشکیل می‌شود. مگر این که رئیس قوه قضاییه تشکیل آن ها را در شهرهای دیگر استان نیز لازم بداند. برای این که به دادگاه انقلاب مراجعه کنید تنها کافی است بدانید که شعبه‌ای از آن در شهر محل زندگی شما تشکیل شده است یا نه. اما در تهران برای مراجعه به دادگاه انقلاب باید به خیابان شریعتی، ابتدای خیابان معلم مراجعه کنید. البته فراموش نکنید که باید هنگام مراجعه شماره‌ پرونده‌ ای که به‌خاطر آن به دادگاه انقلاب می‌ روید و کارت شناسایی معتبری همراه خود داشته باشید حفظ شئونات اسلامی نیز مانند باقی دادگاه‌ های ایران مهم است.

وکیل دادگاه انقلاب

وکلای پایه یک دادگستری دادگاه انقلاب تهران ضمن تسلط کافی در مسائل دادگاه انقلاب آماده ارائه خدمات حقوقی می باشند. وکلای متبحر دادگاه انقلاب در تهران با علم و تجربه ای که در مسائل حقوقی دارند، بهترین راه های پیش رو را به شما نشان می دهند. لذا با دریافت بهترین خدمات حقوقی از وکلای پایه یک دادگستری تهران قادر هستید راه حل مناسب برای مسئله دادگاه انقلاب خود را به سادگی بیابید.

تعارض صلاحیت میان دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک

یک مسئله بسیار مهم در مورد صلاحیت دادگاه انقلاب، تعارض آن با صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد، زیرا ممکن است که جرائم مندرج در ماده 303 قانون آیین دادرسی کیفری بعضا یکی از مجازات های مقرر در ماده 302 این قانون را داشته باشد.

در این حال اگر به عنوان مجرمانه توجه کنیم، باید قائل به صلاحیت دادگاه انقلاب شویم و اگر به مجازات آن نگاه کنیم، باید اعتقاد به صلاحیت دادگاه کیفری یک داشته باشیم. باتوجه به ماده 297 قانون آیین دادرسی کیفری، باید گفت که تعارض صلاحیت میان دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری یک به نفع دادگاه انقلاب حل شده است و در نتیجه به چنین جرائمی در دادگاه مذکور رسیدگی می شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *