قرار منع خروج از کشور

قرار منع خروج از کشور

در این مقاله آشنا میشوید با: قرار منع خروج از کشور، موارد ممنوع الخروج نمودن، دلایل ممنوع الخروج کردن، مدت ممنوع الخروجی، استعلام ممنوع الخروجی و ابلاغ قانون جدید ممنوع‌ الخروجی از کشور. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قرار ممنوعیت خروج از کشور چیست؟

ممنوعیت خروج از کشور از جمله قرارهای نظارت قضایی تکمیل کننده می باشد که مقام قضایی می تواند در کنار یکی از قرار های تامین متهم را از خروج از کشور منع نماید.

قرار منع خروج از کشور

نحوه اعمال و اجرای این قرار براساس آیین نامه شیوه اجرای قرارهای نظارت و تامین قضایی بدین صورت می باشد که در صورت صدور قرار ممنوع‌ الخروجی متهم، قاضی صادرکننده قرار مراتب را با قید مشخصات کامل متهم و شماره ملی و مدت زمان منع خروج، در صورت فوریت از طریق وسایل مخابراتی و الکترونیکی و در غیر این صورت به طور مکتوب، به دادستانی کل کشور اعلام تا به مراجع ذی ربط اعلام گردد. 

برای مشاوره ممنوع الخروجی، می توانید با وکیل کیفری در تماس باشید.

موارد ممنوع الخروج نمودن

جلوگیری از خروج فرد از کشور یا ممنوع الخروجی اقدامی است از سوی طلبکاران و اشخاص و یا نهادهای عمومی و دولتی و وابسته به حاکمیت برای این که هم به مخاطب فشار وارد کنند، برای پرداخت بدهی و انجام تعهد و هم وسیله ای است جهت جلوگیری از فرار و از دسترس خارج شدن فرد بدهکار یا متهم.

عمل شوهر در جلوگیری از خروج زن از کشور هرچند که به غلط و در لسان عامیانه ممنوع الخروجی نامیده می شود، ولی در واقع انصراف از اجازه خروجی است که قبلا به زن داده شده است. البته به چند دلیل ممکن است افراد ممنوع الخروج شوند یکی به دستور مراجع و نهادهای قضایی یعنی به جهت وجود بدهی از سوی نهادهای اجرایی، مانند اداره اجرای ثبت و یا به جهت وجود سوابق سو، در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی.

ممنوع الخروجی در فرضی که به دستور مراجع حقوقی و قضایی انجام شود ممکن است در مرحله رسیدگی و جریان دادرسی به منظور دسترسی به متهم باشد. و یا به عنوان نوعی مجازات در مرحله اجرای احکام کیفری.

دلایل ممنوع الخروج کردن

  • بابت بدهی مهریه در اداره اجرای ثبت.
  • بابت بدهی مهریه در دادگاه خانواده.
  • بابت بدهی چک در اداره اجرای ثبت.
  • بابت هر نوع بدهی پولی در دادگاه حقوقی.
  • بابت انجام یک جرم از طریق دادسرا یا دادگاه کیفری.
  • بابت بدهی مالیاتی.
  • دستور نهادهای امنیتی.
  • به درخواست شوهر (زوج).

قرار منع خروج از کشور

مورد آخر در واقع ممنوع الخروجی نیست و انصراف از اجازه خروجی است که قبلا داده شده است برای این کار زوج با مراجعه به اداره گذرنامه خیلی راحت و سریع از اجازه خروج قبلی انصراف داده و از خروج زوجه از کشور جلوگیری می نماید.

مدت ممنوع الخروجی

مدت اعتبار قرار یا دستور عدم‌ خروج از کشور ۶ ماه است و اگر تمدید نشود خود به‌ خود از بین می‌رود و لغو آن ها نیاز به دستور ندارد. ولی در عمل رفع قرار منع خروج از کشور نیازمند دستور دادستان است. دستور مراجع صادر‌ کننده قرار با اتمام مدت ۶ ماهه آن و در صورت عدم تمدید نمی‌تواند مانع خروج افراد شوند.

برای مشاوره ممنوع الخروجی، می توانید با وکیل ممنوع الخروجی در تماس باشید.

استعلام ممنوع الخروجی

خوشبختانه با توجه به مراحل مختلف سخت و زمان بری که جهت استعلام ممنوع الخروجی هر فردی وجود داشت در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه‌ ای برای استعلام آنلاین ممنوعیت خروج مسافران راه اندازی کرده است که افراد تنها با وارد کردن کد ملی خود در سایت مورد نظر می ‌توانند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شوند.

ابلاغ قانون جدید ممنوع‌ الخروجی از کشور

با توجه به این‌ که در برخی موارد عدم‌ اطلاع از ممنوع‌ الخروجی برای افراد مشکلاتی را ایجاد کرده است طی روزهای گذشته معاون حقوق شهروندی رئیس‌ جمهوری از ابلاغ قانون جدید ممنوع‌ الخروجی از کشور و اصلاح قانون ممنوع‌ الخروجی بدهکاران بانکی و مالیاتی خبر داد و گفته بود: تصمیمات خوبی برای اصلاح قانون ممنوع‌ الخروجی بدهکاران بانکی و مالیاتی به منظور تحقق حقوق اقتصادی شهروندان اتخاذ شد.

قانون آئین دادرسی مدنی در مورد ممنوعیت خروج از کشور

از ماده ۱۳۳ قانون آیین دادرسی دادگاه‌ های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ و بند ث از ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ چنین مستفاد می‌گردد که اصولا زمانی می‌توان برای متهم قرار ممنوعیت خروج از کشور صادر نمود که قبلا نسبت به وی تفهیم اتهام شده، و یکی از قرار‌های تامین کیفری صادر شده باشد یا متهم متواری بوده و به وی جهت تفهیم اتهام و صدور قرار تامین دسترسی نباشد.

اما چنانچه متهم حاضر بوده و مرتب نزد مرجع قضائی صالح پیگیر امور خویش باشد، آیا می‌توان قبل از تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری به جهت جمع‌ آوری ادله جرم بدوا قرار ممنوعیت خروج وی را از کشور صادر نمود، و حتی آن را برای یک نوبت شش ماهه دیگر با همان وصف سابق تمدید نمود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *