عواقب دیر کرد تحویل ملک به خریدار

عواقب دیر کرد تحویل ملک به خریدار

در این مقاله با عواقب دیر کرد تحویل ملک به خریدار، مراحل تحویل ملک به خریدار، تاخییر در زمان تحویل ملک، عواقب دیرکرد در تحویل ساختمان، نحوه محاسبه خسارت دیرکرد در تحویل ساختمان، صدور دستور موقت برای رسیدگی به تاخیر در تحویل ملک و تحویل ملک به خریدار از طریق صدور اجراییه آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به عواقب دیر کرد تحویل ملک به خریدار می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

مراحل تحویل ملک به خریدار

مرحله تحویل ملک به خریدار یکی از مهم‌ ترین ارکان معامله ساختمان محسوب می‌شود. پیش از تحویل ملک، خریدار موظف‌ به انجام مراحلی خواهد بود که فروشنده را پس از آن، ملزم به تسلیم ملک به خریدار می‌کند. این مراحل شامل:

  • تعیین نحوه پرداخت مبلغ توافق‌ شده با فروشنده.
  • پرداخت مبلغی به‌عنوان پیش‌ پرداخت.
  • تعیین مبلغی به‌ عنوان حق فسخ.
  • مشخص‌ نمودن زمان حضور در محضر.
    مشخص‌ کردن زمان دقیق برای تحویل ملک.
  • مشخص‌ نمودن مبلغ پرداختی در زمان تنظیم قولنامه، محضر و در هنگام تخلیه ساختمان.
  • دریافت کد اقتصادی و پرداخت درصد تعیین‌ شده به مشاور املاک جهت حق‌ الزحمه.

پس از انجام مراحل فوق، نوبت به فروشنده می‌رسد که بدون تاخیر در تحویل ملک، به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند. البته قانون این حق را نیز برای فروشنده در نظر گرفته است که اگر، ۹۰ درصد وجه فروش ملک خود را از خریدار به‌ صورت نقدی و یا با چک دریافت‌ ‌نکرده باشد، می‌تواند ساختمان را به خریدار تحویل ندهد و تنها در این‌ صورت است که دیرکرد در تحویل آپارتمان، مستلزم پرداخت خسارات از جانب فروشنده نخواهد بود.

تاخییر در زمان تحویل ملک

اگر در تاریخی که دو طرف معامله آن را تعیین کرده‌اند ساختمان تحویل داده نشود، مشتری می‌تواند به دادگاه مراجعه و دادخواستی را در این باره تنظیم کند و علاوه بر آن خریدار می‌تواند خسارت دیرکرد را هم از فروشنده دریافت کند. خسارت دیرکرد با توافق طرفین در قرارداد نوشته می‌شود، این خسارت می‌تواند به صورت روزانه یا به صورت ماهانه محاسبه شود و مبلغ آن هم باید حتما در قرارداد نوشته شود و پس از آن دو طرف شاهد آن را به امضا برسانند.

در صورتی که فروش ملک در زمان مقرر ملک را تخلیه نکند، قانون حتما با او برخورد می‌کند و خسارت مشخصی را به خریدار می‌دهد. بر اساس آن چه که در قانون آمده است این حق برای خریدار وجود دارد تا برای دفاع از حق خود به مراجع قانونی مراجعه کند و در صورتی که دو طرف در قرارداد خود مبلغ جریمه را ذکر نکرده باشند، قانون گذار آن را تعیین می‌کند.

عواقب دیر کرد تحویل ملک به خریدار

عواقب دیر کرد در تحویل ساختمان

با استناد به ماده‌ ۳۷۶ قانون مدنی می توان گفت که اگر در تسلیم مبیع یا ثمن مورد نظر در قرارداد نامه، تاخیری بوجود آید، از طریق قانونی شخص ممتنع برای تسلیم مبیع یا ثمن مورد نظر، اجبار خواهد شد.

حقیقت آن است که تاخیر در پرداخت دین و شروط قراردادها جز تراضی می‌باشد که این موضوع در رابطه با خسارت ناشی از عدم اجرای تعهد و عواقب دیرکرد در تحویل ساختمان نیز صدق می‌کند.

یکی دیگر از مواد قانونی که در مورد موضوع عواقب دیرکرد در تحویل ساختمان بسیار کاربرد دارد، ماده ۳۷۸ قانون مدنی می‌باشد، در این قانون آمده است که هر یک از طرفین قراردادها (بایع یا فروشنده) این اختیار را دارند که تا زمانی که طرف مقابلشان در قرارداد، ثمن را تحویل ندهند از تسلیم موضوع قرارداد، امتناع ورزند.

نحوه محاسبه خسارت دیرکرد در تحویل ساختمان

اصولا میزان خسارتی که در صورت دیرکرد باید پرداخت شود، در قرارداد با توافق طرفین مشخص شده است. این مبلغ ممکن است بر مبنای هر روز تاخیر یا هر هفته یا هر ماه تاخیر تعیین شود. گاهی ممکن است برخی از شروط قرارداد مانند زمان تحویل ثمن، به صورت شفاهی بین خریدار و فروشنده بیان شود. در این حالت اگر دو شاهد معتبر در زمان تعیین این شرط حضور داشته باشند، امکان پیگری قانونی آن وجود خواهد داشت.

علاوه بر این در برخی مواقع، ممکن است در قرارداد فروش یا پیش‌ فروش، به خسارت دیرکرد اشاره نشود و طرفین به طور شفاهی و با حضور شاهد نیز در این باره صحبت و توافقی نکرده باشند. در این حالت پیگیری تعهدات کمی پیچیده خواهد شد و تابع قواعد مخصوص به خود خواهد بود. در این شرایط، مشتری می‌تواند برای الزام به ایفای تعهد درخواست بدهد و بعد دادخواستی برای دریافت خسارت تاخیر تنظیم کند. در این صورت میزان خسارت و نحوه تعیین آن به عهده کارشناسان دادگستری خواهد بود.

زمانی‌ که در قرارداد به صورت کتبی و یا به شکل شفاهی به مساله خسارت دیرکرد اشاره نشده باشد، مشتری به شرطی می‌تواند برای دریافت خسارت به دادگاه مراجعه کند که شخصا به تمام تعهدات خود پایبند بوده باشد. زمان تحویل ملک و میزان خسارت دیرکرد با نظر دادگاه و توافق طرفین تعیین می‌شود.

صدور دستور موقت برای رسیدگی به تاخیر در تحویل ملک

دستور موقت زمانی صادر می‌شود که برای رسیدگی به موضوع فوریت وجود داشته باشد. در این حالت به پرونده خارج از نوبت رسیدگی می‌شود. البته تشخیص این که یک پرونده دارای فوریت است یا خیر، بر عهده دادگاه است. اگر بر طبق قرائن و شواهد، این احتمال وجود داشته باشد که ملک به خریدار دیگری نیز فروخته شده یا قرار است فروخته شود و درنتیجه مالکیت مشتری به خطر افتاده باشد، او می‌تواند برای احقاق حقوق خود از دستور موقت یا تامین خواسته استفاده کند.

در همین راستا، متقاضی به جای تنظیم دادخواست و شکایت از فروشنده، درخواست خود را به دادگاه تقدیم می‌کند و دادگاه برای او دستور موقت صادر می‌کند، در صورت صدور این دستور، تا سه هفته به خریدار برای شکایت از فروشنده فرصت داده می‌شود. این کار برای جلوگیری از تضییع حقوق افراد در شرایط فوری و اضطراری انجام می‌شود.

عواقب دیر کرد تحویل ملک به خریدار

تحویل ملک به خریدار از طریق صدور اجراییه

بعد از این‌ که خریدار دادخواستی مبنی بر دیرکرد تحویل ساختمان به دادگاه ارائه کرد، یک اجراییه برای او از سوی دادگاه صادر می‌شود و پرونده متقاضی به اجرای احکام ارسال می‌شود تا به صورت قانونی ملک به خریدار تحویل داده شود.

اگر ملک مذکور، در تصرف شخص ثالثی باشد که هیچ مدرکی دال بر تصرف خود ندارد و غصب مال غیر صورت گرفته باشد، خریدار می‌تواند او را به تخلیه ملک ملزم کند.

با این حال همیشه همه چیز به این سادگی نیست. ممکن است شخص ثالث ساکن در ملک، ادعای مالکیت داشته باشد و مستنداتی مبنی بر مالکیت خود داشته باشد. در این حالت این فرد باید ظرف یک هفته مدارک خود را به دادگاه ارائه کند. اگر تا ۱۵ روز بعد این کار انجام نشود و قراری مبنی بر درخواست تاخیر در اجرای حکم تنظیم نشود، دادگاه می‌تواند ملک را به خریدار تحویل دهد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *