رسیدگی به جرم نامشروع در صلاحیت کدام دادگاه است؟

رسیدگی به جرم نامشروع در صلاحیت کدام دادگاه است؟

در این مقاله آشنا میشوید با: رسیدگی به جرم نامشروع در صلاحیت کدام دادگاه است، جرایم منافی عفت، دادگاه صالح به رسیدگی جرم زنا، نحوه شکایت جرم رابطه نامشروع، غیر قابل گذشت بودن رابطه نامشروع، اثبات جرم رابطه نامشروع، مجازات جرم رابطه نامشروع، مرجع صالح به رسیدگی به جرم رابطه نامشروع و دادگاه رابطه نامشروع. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای اثبات بی گناهی در رابطه نامشروع، می توانید با وکیل رابطه نامشروع در تهران در ارتباط باشید.

جرایم منافی عفت

جرایم منافی عفت عنوان عامی است که شامل جرایم متعددی می شود که از جمله آن ها جرم رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۳۷ بخش تعزیرت قانون مجازات اسلامی است.

رسیدگی به جرم نامشروع در صلاحیت کدام دادگاه است؟

ماده ۳۰۶ اصلاحی مصوب ۹۶/۳/۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص مقرر داشته: به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی می شود.

تبصره: منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، هم چنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است.

دادگاه صالح به رسیدگی جرم زنا

در خصوص مبحث صلاحیت باید دو نوع صلاحیت را از هم تفکیک کنیم:

  • صلاحیت ذاتی: به این معنا که دادگاه به موجب قانون از نظر صنف، نوع و درجه صالح به رسیدگی شناخته شده باشد.

در خصوص صلاحیت ذاتی ماده  ۳۰۱ قانون آیین دادرسی کیفری این طور بیان می کند که: دادگاه کیفری دو صلاحیت رسیدگی به تمام جرایم را دارد، مگر آن چه به موجب قانون در صلاحیت مرجع دیگری باشد. و هم چنین مطابق بند الف ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری که استثنائات وارده بر ماده ۳۰۱ را بیان می کند: به جرایم زیر در دادگاه کیفری یک رسیدگی می شود: جرایم موجب مجازات سلب حیات… .

می توان این طور نتیجه گرفت که دادگاه صالح رسیدگی کننده به جرایم منافی عفت و زنای غیر محصنه دادگاه کیفری دو بوده و رسیدگی به جرم زنای محصنه، زنای با محارم و زنای به عنف در دادگاه کیفری یک صورت می گیرد.

  • صلاحیت محلی: به این معنا که دادگاه کدام حوزه قضایی صلاحیت رسیدگی به جرم را دارد.

ماده ۳۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری برای تعیین تکلیف در خصوص صلاحیت محلی این طور مقرر می کند که: متهم در دادگاهی محاکمه می شود که جرم در حوزه آن واقع شود… .

بنابراین دادگاه صالح به رسیدگی جرم زنا، دادگاهی است که جرم زنا در حوزه قضایی آن تحقق یافته باشد.

نحوه شکایت جرم رابطه نامشروع

اگر شخصی از همسرش بابت جرم روابط نامشروع جنسی و جسمانی (مثل بوسیدن، در آغوش گرفتن و غیره) شکایت دارد باید مستقیما به دادگاه اعلام جرم و شکایت کند و اگر شاکی مدعی است که رابطه نامشروع غیر جسمانی مثل پیامک تلگرام و غیره باید به دادسرا مراجعه کند.

اگر شکایت شاکی خصوصی مثل همسر با وجود ادله ای محکمه پسند باشد، دادگاه متهم را احضار می کند و در خصوص خصوص اتهام انتسابی تحقیق می نماید.

اگر دلیل جرم ارتباط تلفنی و پیامکی باشد، دادگاه یا دادسرا می تواند از اپراتور مربوطه تلفن همراه، اطلاعات (داده های) مربوط به تماس های تلفنی و پیامک های متهم را به جهت بررسی اخذ کند.

غیر قابل گذشت بودن رابطه نامشروع

روابط نامشروع از جمله جرایمی است که قانون مجازات آن را جرم دانسته و برایش مجازات تعیین کرده است، و یکی از جرایم منافی عفت است که نیازی به شاکی خصوصی ندارد. یعنی جرم روابط نامشروع به دلیل این که موجب برهم زدن نظم جامعه می شود، از جرایم غیر قابل گذشت می باشد.

رسیدگی به جرم نامشروع در صلاحیت کدام دادگاه است؟

در صورتی که شاکی خصوصی وجود نداشته باشد و یا شاکی از شکایت خود رضایت بدهد، مجازات فرد از بین نمی رود. مثلا: اگر مردی مرتکب روابط نامشروع شود و همسرش گذشت کند، مجازات مرد ساقط نخواهد شد، ولی با گذشت وی ممکن است مجازات کمتری برای مرتکب جرم در نظر گرفته شود.

اثبات جرم رابطه نامشروع

راه های زیادی برای اثبات این گونه روابط وجود دارد مانند کارهایی هم چون بررسی مکالمه های بین زن و مرد و هم چنین پرینت پیامک های رد و بدل شده بین زن و مرد، وجود تصاویر و یا فیلم، و بررسی رابطه آن ها، اقرار، شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات است. البته در چنین پرونده هایی علم قاضی بسیار مهم است.

در حال حاضر، قاضی می‌تواند دستور شنود مكالمات و دریافت پرینت پیامک ها را در این پرونده‌ ها بدهد و این موضوعی است كه در رویه فعلی قضایی اتفاق می‌افتد و قاضی به مخابرات دستور ارسال متن پیامک های رد و بدل شده بین متهمین و یا پرینت تماس های آن‌ ها را می‌ دهد.

البته با توجه به حضور روز افزون زنان در جامعه در كنار مردان و مشاركت بالای آن‌ ها در فعالیت‌ های اجتماعی نمی‌توان حضور این دو قشر را در كنار یک دیگر كه در مواردی بالاجبار مثل: حضور دو همكار به تنهایی در محل كار و نیز در مواردی با اختیار مثل خوردن غذا در یک رستوران و یا تردد با ماشین همكاران را جرم محسوب کرد.

مجازات جرم رابطه نامشروع

قانون گذار در ماده 637 قانون مجازات اسلامی برای جرم روابط نامشروع 99 ضربه شلاق تعیین نموده است و البته اگر یکی از آن ها، مکره باشد تعزیر نمی شود (یعنی مجازات نمی گردد) و فقط اکراه کننده مجازات می شود. با توجه به این که ماده 637 به نحو تنظیم شده است که بدون تماس فیزیکی بین زن و مرد، روابط نامشروع را محرز تشخیص می دهد، لذا مرتکب چنین جرمی به 99 ضربه شلاق محکوم می شود.

مرجع صالح به رسیدگی به جرم رابطه نامشروع

رسیدگی به جرم عمل نامشروع و عمل منافی عفت مستقیما در صلاحیت دادگاه می باشد و نه دادسرا. بر اساس ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی می شود.

دادگاه رابطه نامشروع

منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، هم چنین جرائم روابط نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است. اگر کسی از همسرش بابت جرم رابطه نامشروع جنسی و جسمانی (مثل بوسیدن، در آغوش گرفتن و غیره ) شکایت دارد باید مستقیما به دادگاه به جهت اعلام جرم و شکایت مراجعه کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *