قرار وثیقه

قرار وثیقه

در این مقاله با قرار وثیقه، پرداخت وثیقه از طرف خود متهم، پرداخت وثیقه از طرف ثالث، قرار قبولی و صدور قرار وثیقه، تعیین نوع و میزان وثیقه و رفع مسئولیت وثیقه‌ گذار و پیامد عدم حضور متهم آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به قرار وثیقه می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

قرار وثیقه

در صورتی كه متهم بخواهد به جای معرفی كفيل، وثيقه بسپارد، بازپرس مكلف به قبول آن و تبديل قرار است. در اين صورت متهم می تواند در هر زمان با معرفی كفيل، آزادی وثيقه را تقاضا كند.

وثیقه یا قرار وثیقه مبلغ مالی یا دارایی غیر منقولی است که در ازای شرطی نزد طرف قرارداد یا دادگاه می‌گذارند. معنای لغوی وثیقه استوار، «آنچه بدان اعتماد شود» و محکم کاری است.

به عبارت دیگر آزادی فرد بازداشتی با تامین قرار وثیقه به این معناست که متهم تا زمان تشکیل دادگاه در خارج از زندان خواهد بود، اما در زمان تشکیل دادگاه باید پاسخگوی اتهامات باشد و در صورت مجرم شناخته شدن و محکومیت به زندان، دوباره به زندان برگردد.

معمولا برای آزادسازی مشروط فرد زندانی مبلغی متناسب به میزان جرم و اهمیت پرونده وی صادر می‌گردد که این مبلغ و محدودیت‌ های آزادی فرد را قاضی پرونده مشخص می‌کند.

پرداخت وثیقه از طرف خود متهم

حالت اولی که می توان برای پرداخت وثیقه متصور شد مربوط به زمانی است که متهم خودش برای آزادی خودش وثیقه گذاشته باشد و پرداخت وثیقه از طرف خود متهم صورت می گیرد. در این حالت در صورتی که متهم در مود مقرر در مرجع قضایی حاضر نشود وثیقه به دستور مقام قضایی مثلا بازپرس یا دادستان، ضبط خواهد شد. در صورتی که متهم برای عدم حضور خود دلیل موجهی داشته باشد، باید آن را اعلام کند، اگر این دلیل مورد قبول واقع شود، ضبط وثیقه صورت نخواهد گرفت.

قرار وثیقه

پرداخت وثیقه از طرف ثالث

حالت دوم پرداخت وثیقه مربوط به زمانی است که شخص ثالث اقدام به پرداخت وثیقه به نفع متهم می کند و پرداخت وثیقه از طرف ثالث باشد. در این حالت اگر متهم در موعدی که مرجع قضایی لازم دانسته در آنجا حضور پیدا نکند، مرجع برای وثیقه گذار اخطاری ارسال می کند و در آن به وثیقه گذار هشدار می دهد تا ظرف بیست روز متهم را تسلیم کند. در صورتی که وثیقه گذار نتواند متهم را حاضر کند و برای این کار دلیل موجهی نداشته باشد، به دستور مقام قضایی وثیقه ضبط خواهد شد و معرفی متهم پس از ضبط وثیقه فایده ای نخواهد داشت.

قرار قبولی و صدور قرار وثیقه

بازپرس در مورد قبول وثیـقه، قـرار صادر می‌ نماید و پس از امضا وثیقه‌گذار، خود نیز آن را امضا می‌کند. در صورت عدم پذیرش وثیقه، بازپرس مراتب را با ذکر علت در پرونده منعکس می کند و منجر به بازداشت متهم می‌شود.

متهمی که در مورد او قـرار وثیـقه صادر می‌شود تا سپردن وثیقه به بازداشتگاه معرفی می‌گردد اما در صورت بازداشت، متهم می‌تواند تا مدت 10 روز از تاریخ ابلاغ قرار بازپرس، نسبت عدم پذیرش وثیقه اعتراض کند.

تعیین نوع و میزان وثیقه

باید توجه داشت که معرفی نوع وثیقه از اختیارات متهم است و مقام قضایی مجاز نیست نوع وثیقه را محدود به مصداق خاصی مانند وجه نقد نماید.

تعیین میزان مبلغ قرار وثیقه بر عهده‌ مرجع قضایی صادرکننده قـرار وثیقه است. این مبلغ براساس نوع جرم ارتکابی و شدت و ضعف مجازات آن و نیز میزان خسارت و شرایط موجود و وضعیت طرفین پرونده تعیین می‌گردد. پس از صدور قرار وثیقه، متهم باید معادل مبلغ مزبور وجه نقد یا ضمانت ‌نامه بانکی یا مال منقول یا غیرمنقول معرفی نماید تا آزاد شود.

رفع مسئولیت وثیقه‌ گذار و پیامد عدم حضور متهم

وثیقه‌ گذار در هر مرحله از تحقیقات و دادرسی با معرفی و تحویل متهم می‌تواند، رفع مسئولیت خود را از مرجعی که پرونده در آن مطرح است درخواست کند. مرجع مزبور مکلف است بلافاصله مراتب رفع مسئولیت را فراهم نماید. صرف معرفی متهم کافی نبوده و رفع مسئولیت نیازمند معرفی و تحویل متهم می‌باشد.

متهمی که در مورد او قـرار وثیـقه صادر شده است در صورت احضار، هرگاه بدون عذر موجه حاضر نشود به وثیقه‌ گذار وی اخطار می‌شود که ظرف یک ماه متهم را تحویل دهد. در صورت ابلاغ واقعی اخطاریه و عدم تحویل متهم به دستور دادستان وثیقه ضبط می‌شود.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

2 دیدگاه

  • سلام وقت بخیر
    فقط در صورتی که بازپرس قرار کفالت صادر کرد، متهم می تواند وثیقه بسپارد، زیرا قرار وثیقه نسبت به قرار کفالت سنگین تر است و برعکس امکان پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *