قرار وثیقه

قرار وثیقه

در این مقاله آشنا میشوید با: قرار وثیقه، پرداخت وثیقه از طرف خود متهم، پرداخت وثیقه از طرف ثالث، قرار قبولی و صدور قرار وثیقه، تعیین نوع و میزان وثیقه و رفع مسئولیت وثیقه‌ گذار و پیامد عدم حضور متهم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قرار وثیقه چیست؟

در صورتی كه متهم بخواهد به جای معرفی كفيل، وثيقه بسپارد، بازپرس مكلف به قبول آن و تبديل قرار است. در اين صورت متهم می تواند در هر زمان با معرفی كفيل، آزادی وثيقه را تقاضا كند.

وثیقه یا قرار وثیقه مبلغ مالی یا دارایی غیر منقولی است که در ازای شرطی نزد طرف قرارداد یا دادگاه می‌گذارند. معنای لغوی وثیقه استوار، «آنچه بدان اعتماد شود» و محکم کاری است.

به عبارت دیگر آزادی فرد بازداشتی با تامین قرار وثیقه به این معناست که متهم تا زمان تشکیل دادگاه در خارج از زندان خواهد بود، اما در زمان تشکیل دادگاه باید پاسخگوی اتهامات باشد و در صورت مجرم شناخته شدن و محکومیت به زندان، دوباره به زندان برگردد.

قرار وثیقه

معمولا برای آزادسازی مشروط فرد زندانی مبلغی متناسب به میزان جرم و اهمیت پرونده وی صادر می‌گردد که این مبلغ و محدودیت‌ های آزادی فرد را قاضی پرونده مشخص می‌کند.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

پرداخت وثیقه از طرف خود متهم

حالت اولی که می توان برای پرداخت وثیقه متصور شد مربوط به زمانی است که متهم خودش برای آزادی خودش وثیقه گذاشته باشد و پرداخت وثیقه از طرف خود متهم صورت می گیرد. در این حالت در صورتی که متهم در مود مقرر در مرجع قضایی حاضر نشود وثیقه به دستور مقام قضایی مثلا بازپرس یا دادستان، ضبط خواهد شد. در صورتی که متهم برای عدم حضور خود دلیل موجهی داشته باشد، باید آن را اعلام کند، اگر این دلیل مورد قبول واقع شود، ضبط وثیقه صورت نخواهد گرفت.

پرداخت وثیقه از طرف ثالث

حالت دوم پرداخت وثیقه مربوط به زمانی است که شخص ثالث اقدام به پرداخت وثیقه به نفع متهم می کند و پرداخت وثیقه از طرف ثالث باشد. در این حالت اگر متهم در موعدی که مرجع قضایی لازم دانسته در آنجا حضور پیدا نکند، مرجع برای وثیقه گذار اخطاری ارسال می کند و در آن به وثیقه گذار هشدار می دهد تا ظرف بیست روز متهم را تسلیم کند.

در صورتی که وثیقه گذار نتواند متهم را حاضر کند و برای این کار دلیل موجهی نداشته باشد، به دستور مقام قضایی وثیقه ضبط خواهد شد و معرفی متهم پس از ضبط وثیقه فایده ای نخواهد داشت.

قرار قبولی و صدور قرار وثیقه

بازپرس در مورد قبول وثیـقه، قـرار صادر می‌ نماید و پس از امضا وثیقه‌گذار، خود نیز آن را امضا می‌کند. در صورت عدم پذیرش وثیقه، بازپرس مراتب را با ذکر علت در پرونده منعکس می کند و منجر به بازداشت متهم می‌شود.

متهمی که در مورد او قـرار وثیـقه صادر می‌شود تا سپردن وثیقه به بازداشتگاه معرفی می‌گردد اما در صورت بازداشت، متهم می‌تواند تا مدت 10 روز از تاریخ ابلاغ قرار بازپرس، نسبت عدم پذیرش وثیقه اعتراض کند.

تعیین نوع و میزان وثیقه

باید توجه داشت که معرفی نوع وثیقه از اختیارات متهم است و مقام قضایی مجاز نیست نوع وثیقه را محدود به مصداق خاصی مانند وجه نقد نماید.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

تعیین میزان مبلغ قرار وثیقه بر عهده‌ مرجع قضایی صادرکننده قرار وثیقه است. این مبلغ براساس نوع جرم ارتکابی و شدت و ضعف مجازات آن و نیز میزان خسارت و شرایط موجود و وضعیت طرفین پرونده تعیین می‌گردد. پس از صدور قرار وثیقه، متهم باید معادل مبلغ مزبور وجه نقد یا ضمانت ‌نامه بانکی یا مال منقول یا غیرمنقول معرفی نماید تا آزاد شود.

رفع مسئولیت وثیقه‌ گذار و پیامد عدم حضور متهم

وثیقه‌ گذار در هر مرحله از تحقیقات و دادرسی با معرفی و تحویل متهم می‌تواند، رفع مسئولیت خود را از مرجعی که پرونده در آن مطرح است درخواست کند. مرجع مزبور مکلف است بلافاصله مراتب رفع مسئولیت را فراهم نماید. صرف معرفی متهم کافی نبوده و رفع مسئولیت نیازمند معرفی و تحویل متهم می‌باشد.

متهمی که در مورد او قرار وثیقه صادر شده است در صورت احضار، هرگاه بدون عذر موجه حاضر نشود به وثیقه‌ گذار وی اخطار می‌شود که ظرف یک ماه متهم را تحویل دهد. در صورت ابلاغ واقعی اخطاریه و عدم تحویل متهم به دستور دادستان وثیقه ضبط می‌شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

2 دیدگاه

  • سلام وقت بخیر
    فقط در صورتی که بازپرس قرار کفالت صادر کرد، متهم می تواند وثیقه بسپارد، زیرا قرار وثیقه نسبت به قرار کفالت سنگین تر است و برعکس امکان پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *