نکات مهم تنظیم سند رسمی ملک

نکات مهم تنظیم سند رسمی ملک

در این مقاله آشنا میشوید با: نکات مهم تنظیم سند رسمی ملک، الزام به تنظیم سند ملکی، نکات مهم تنظیم سند ملکی، علت طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، موارد مهم در طرح دعوای الزام به تنظیم سند. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

الزام به تنظیم سند ملکی

هنگام خرید و فروش ملک، میان طرفین تعهداتی ایجاد می شود. یکی از این تعهدات تنظیم سند توسط فروشنده و پرداخت الباقی مبلغ ملک مورد نظر توسط خریدار است. همان طور که قبلا اشاره کردیم خریدار و فروشنده باید در روز مقرر شده در مبایعه نامه در دفترخانه حضور یابند تا تمامی اقدامات قانونی ثبت سند انجام شود.

نکات مهم تنظیم سند رسمی ملک

خریدار موظف است تا پایان ساعت کاری در دفترخانه حضور داشته باشد تا در صورت مراجعه نکردن فروشنده بتواند از دفتردار گواهی عدم حضور فروشنده را بگیرد و آن را ضمیمه دادخواست خود کند. از طریق آن دادخواست، الزام تنظیم سند رسمی را در دادگاه مطرح کند.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

نکات مهم تنظیم سند ملکی

نکات مهم برای تنظیم سند ملکی که توسط خریدار و فروشنده باید رعایت شود به قرار زیر است:

 • طرفین باید در روز مقرر شده در مبایعه نامه به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند. چنان چه آن روز تعطیل باشد، فردای آن روز اقدام کنند.
 • خریدار حتما مبلغ مورد نظر را به صورت چک بانکی یا وجه نقد تهیه کند.
 • خریدار از شروع تا پایان ساعت اداری، در دفترخانه حاضر باشد، زیرا چنان چه فروشنده حضور نیافت، بتواند از دفترخانه تقاضای گواهی عدم حضور کند.
 • قبل از تنظیم سند رسمی، پیش نویس توسط طرفین مطالعه گردد. همه جزئیات و نکات در پیش نویس قید شده و اطلاعات ثبتی، درست باشد.
 • خریدار حتما تسویه حساب آب، برق، گاز را از فروشنده بگیرد.
 • خریدار در هنگام پرداخت پول، حتما رسید را با ذکر جزئیات پرداخت مانند تاریخ و… بگیرد.
 • اگر ملک مورد معامله سند صلح دارد و منافع آن متعلق به شخص دیگری است، حتما در روز تنظیم سند، شخصی که منافع به نام او صلح شده، در دفترخانه حضور یابد تا سند صلح آن باطل شود. خریدار، مالک عین مال و منافع آن می شود.
 • ملک نباید در رهن بانک یا بازداشت باشد.
 • تا زمان پرداخت نشدن تمام مبلغ ملک مورد نظر توسط خریدار، سند رسمی تنظیم نشود.
 • طرف مقابل حتما مالک یا نماینده قانونی باشد.

علت طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

به دلایلی که عمده ترین آن افزایش یا کاهش قیمت مبیع می باشد. در این صورت هر یک از خریدار و یا فروشنده می توانند دعوای الزام طرف معامله به تنظیم سند رسمی را اقامه نمایند.
گاهی در قرارداد زمان خاصی برای حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال سند رسمی مشخص شده است. در این صورت هر یک از طرفین در صورت عدم حضور طرف مقابل موظف است گواهی عدم حضور از دفترخانه را اخذ نماید تا آن را ضمیمه دادخواست خود نماید.

چنان چه خریدار موظف به پرداخت وجه بوده موظف است مبلغ مذکور را در دفتر اسناد رسمی همراه داشته باشد تا بتواند گواهی عدم حضور فروشنده را دریافت نماید.
اما این امکان نیز وجود دارد که زمان مشخصی در قرارداد برای حضور طرفین در دفتر اسناد رسمی به منظور انتقال ملک قید نشده باشد.

در این صورت هر یک از خریدار یا فروشنده می توانند آمادگی خود برای تنظیم رسمی سند معامله را به موجب اظهار نامه ای به طرف مقابل ابلاغ نمایند. در این صورت شخص باید تاریخ دقیق حضور در دفتر اسناد رسمی را در اظهار نامه قید نماید. چنان چه طرف معامله در روز مقرر در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا نکرد مانند مورد بالا شحص می تواند گواهی عدم حضور را دریافت نماید. در مورد اخیر شخص اظهار نامه ارسالی خود به طرف معامله را نیز باید ضمیمه دادخواست نماید.

موارد مهم در طرح دعوای الزام به تنظیم سند

 • ملک باید دارای پایان کار و صورت مجلس تفکیکی باشد، در غیر این صورت، تنظیم سند ممکن نیست.
 • ملک در رهن یا بازداشت نباشد.
 • دعوی الزام به تنظیم سند، مالی است و هزینه دادرسی آن بر مبنای قیمت منطقه ای ملک محاسبه می شود.
 • دعوی الزام به تنظیم سند رسمی، در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *