قوانین و مراحل بازسازی ساختمان قدیمی

قوانین و مراحل بازسازی ساختمان قدیمی

در این مقاله آشنا میشوید با: قوانین و مراحل بازسازی ساختمان قدیمی، بازسازی بدون نیاز به مجوز شهرداری، مدارک اخذ پروانه در قوانین بازسازی ساختمان، انواع بازسازی خانه قدیمی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

بازسازی خانه های قدیمی

بازسازی خانه‌های قدیمی شامل اقداماتی است که می‌توان آن ها را مترادف با کلمه مرمت تحلیل کرد. مرمتگران معمولا شخص یا اشخاصی هستند که با فعالیت‌های ترمیمی بر روی یک بنا سعی می‌کنند که طول عمر آن ساختمان را افزایش بدهند. اما به طور کلی کلمه مرمت به صورت عام برای ترمیم بسیاری از بناها و آثار به کار می رود و بازسازی صرفا مرتبط با ساختمان ها است.

قوانین و مراحل بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی مجموعه اقداماتی است که به منظور حفظ و ماندگاری یک بنای قدیمی که نیاز به تعمیر و نگهداری دارد، انجام می‌شود. بازسای ساختمان به معنای ایجاد هر تغییری در یک بنایی که نیازمند تعمیر می باشد، است.

البته در این بین ممکن است با واژه نوسازی نیز برخورد داشته باشید، نوسازی بیشتر به ترمیم بخش‌ های داخلی ساختمان گفته می‌شود و شامل مواردی چون نصب کاغذ دیواری، تعویض کف پوش، تعویض بین کابینتی و یا نصب سقف کاذب است.

برای مشاوره حقوقی با بهترین وکیل در تهران، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

بازسازی بدون نیاز به مجوز شهرداری

با توجه به قانون و قوانین بازسازی ساختمان و بخش نامه صادر شده از معاونت شهرسازی و معماری، برای انجام موارد زیر در بازسازی بنا نیازی به دریافت مجوز از شهرداری نخواهد بود:

 • نصب کاشی، موزاییک یا سرامیک.
 • تخلیه چاه فاضلاب منزل و حفر کردن چاه.
 • انجام تعمیرات روی شیروانی یا حتی تعویض آن
 • ایجاد تغییرات در ایزوگام یا آسفالت پشت بام.
 • تغییر در نمای ساختمان.
 • انجام تعمیرات در کف ساختمان و کف‌ سازی مجدد آن.
 • نقاشی و سفیدکاری.
 • تعمیر، نصب و نوسازی سرویس‌های بهداشتی.
 • حذف پارکینگ در صورتی که هدف از حذف آن کف‌ سازی و ایجاد باغچه نباشد.
 • فعالیت‌هایی مانند لوله‌ کشی گاز یا آب و نصب شوفاژ در صورتی که برای انجام نیاز به احداث موتورخانه دیگری در مکان جدید پیدا نکنند.
 • در صورتی که تعویض درب و پنجره خصوصیات فنی و کاربری ساختمان را تغییر ندهد، برای انجام آن نیازی به دریافت مجوز نخواهد بود.

بازسازی با نیاز به اخذ مجوز شهرداری

طبق قوانین بازسازی ساختمان در صورتی که قصد انجام هر یک از تغییرات زیر را دارید، باید قبل از اقدام از شهرداری مجوز بگیرید.

 • اگر قصد جا به‌ جایی بخش‌ هایی از ساختمان را دارید که بر خلاف ضوابط شهری است.
 • اگر می‌خواهید در محل راه‌ پله ساختمان جا به‌ جایی و تغییر به‌ وجود بیاورید.
 • اگر می‌خواهید دیوارهایی از خانه را جا به‌ جا کنید که برای جا به‌ جایی آنها نیاز به حذف پارکینگ ساختمان باشد.
 • اگر بخواهید دیوارهای داخلی ساختمان را بردارید، در صورتی که بر داشتن آن ها موجب ریزش ساختمان شود.

مدارک اخذ پروانه در قوانین بازسازی ساختمان

برای اخذ پروانه بازسازی ساختمان باید برخی مدارک را به همراه داشته باشید، از جمله:

اصل و کپی سند ساختمان.

اصل و کپی شناسنامه مالک.

وکالتنامه رسمی در شرایطی که مالک دارای وکیل قانونی باشد.

مدارک مربوط به مجوز قبلی ساختمان و پایان کار.

اصل و کپی قبض برق، آب، گاز و تلفن.

اصل و کپی رسید بازسازی ساختمان.

انواع بازسازی خانه قدیمی

نوسازی ساختمان‌ها به دو روش انجام می‌شود یکی روش بازسازی ساختمان حفاظتی است و دیگری بازسازی ساختمان سبکی است. که در ادامه بازسازی‌ های مختلف را برایتان شرح می‌دهیم. این دو روش از لحاظ هزینه بازسازی ساختمان یکسان هستند.

بازسازی ساختمان حفاظتی

در روش بازسازی ساختمان حفاظتی به بازسازی و حفاظت کلی از ساختمان شما پرداخته می‌شود.
در این روش کلیات یک بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می‌گیرد. در روش بازسازی ساختمان حفاظتی باید یک مطالعه جامع و کامل بر روی تمامی ویژگی‌ های یک ساختمان و مصالح آن ساختمان انجام شود تا بتوان مراحل بازسازی را به صورت صحیح و کامل انجام داد.

قوانین و مراحل بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی ساختمان سبکی

روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌ های جدید جایگزین تکه‌ های فرسوده‌ تر می‌شود به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.
از این روش جهت بازسازی بناهای تاریخی استفاده می‌ شود زیرا می‌ خواهیم سبک و هارمونی تاریخی بدون کمترین تغییر باقی بماند.
در این روش شباهت بسیار زیادی بین طرح قدیمی و طرح جدید وجود دارد.

کلام پایانی در مورد بازسازی خانه‌های قدیمی

اغلب بازسازی خانه‌های فرسوده به دلیل نیاز به تعمیرات اساسی به دنبال آسیب دیدن یا وجود مشکلاتی در طراحی و ساخت اولیه در آن، انجام می‌شود. بازسازی خانه‌های فرسوده هم چنین از قوانینی پیروی می‌کند که این قوانین همان گونه که از اسم آن پیدا می باشد مخصوص بازسازی ساختمان است.

هر گونه نوسازی در یک ساختمان باید طبق اصول و قوانینی از پیش تعیین شده، انجام شود. بهتر است پیش از بازسازی ساختمان خود به تمامی اصول و قوانین دقت لازم را داشته باشید. چرا که اگر این اصول و قوانین مطروحه را انجام ندهیم احتمال دارد که به ملکی که جهت باز سازی بر عهده گرفته اید و ملک مجاورین و همسایه ها آسیب جدی وارد کنیم و در این صورت هم جرائم قانونی و بار مالی دارد و هم کلی از هدف اصلی دور می مانید و هم به حق و حقوق همسایه ها و دیگران تعرض شده است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *