شکواییه چیست

شکواییه چیست

در این مقاله آشنا میشوید با: شکواییه چیست، تنظیم شکواییه، بزه و بزه دیده و بزه کار، شاکی کیست، مدعی خصوصی، متشاکی کیست، متهم کیست، مجرم کیست، مرحل رسیدگی شکواییه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف شکواییه

شکواییه نوعی سند حقوقی می باشد که زمانی که شخصی توسط فردی، موجب بروز خسارت و ضرر و زیانی شده است، شاکی (کسی که ضرر دیده است) با تهیه فرم و یا برگه مخصوصی که پیش تر شرایط آن را میگوییم شکایت کیفری خود را مطرح و در آن نوشته که مخاطب آن دادستان می باشد، را تحویل دادسرا می دهد برای تعیین و تکلیف و احیای حق و حقوق خویش.

تنظیم شکواییه (دانلود نمونه فرم شکواییه)

شکواییه خود قواعدی دارد که باید تمامی اصول و قواعد آن برای ثبت و رسیدگی آن رعایت شود که ما به صورت موردی آن را بیان و توضیح می دهیم.

برای دانلود نمونه فرم شکواییه به لینک آن مراجعه کنید. نمونه فرم شکواییه

بزه و بزه دیده و بزه کار

ابتدا معنی بزه را توضیح می دهیم، (بزه) یعنی جرم و هر عملی که طبق قانون برایش جرم در نظر گرفته شده باشد. و حال (بزه دیده) یعنی کسی که جرم نسبت به آن شخص صورت گرفته است. (بزه کار) یعنی کسی که جرم را انجام داده است را گویند.

شکواییه چیست

طبق ماده 10 قانون آیین دادرسی کیفری بزه دیده به کسی گفته می شود که از وقوع جرم متحمل ضرر و زیان شده است که این ضرر می تواند جانی، مالی یا معنوی باشد.بنابراین هر فردی که از وقوع جرم آسیب دیده باشد، (بزه) دیده است چه شکایت کرده باشد چه شکایت نکرده باشد.

شاکی کیست

بزه دیده ای که بابت وقوع جرمی از مجرم ضرور و زیان و آسیبی دیده باشد، و در محاکم قضایی بابت آن شکایت مطرح نماید را شاکی می گویند. پس بزه دیده ای که که طرح شکایت در محاکم را نماید شاکی گویند. برای تنظیم شکایت، می توانید به قسمت عریضه نویسی آنلاین در تماس باشید.

در ماده 10 قانون آیین دادرسی کیفری نیز آمده است در صورتی که بزه دیده تعقیب متهم را درخواست کند شاکی نامیده می شود.

مدعی خصوصی

دعاوی کیفری علاوه براین که می توانند جرم باشند می تواند خساراتی را به بار بیاورد، و زمانی که شاکی آن خسارات را هم مطالبه نماید در این جا می شود مدعی خصوصی و اما خسارات ناشی از این دعاوی را می توان در دادگاه حقوقی و هم در دادگاه کیفری که هرکدام احکام و شرایط خاص به خود را دارند را اقامه نمود.

متشاکی کیست

متشاکی کسی هست که در مقابل شاکی قرار می گیرد. کسی می باشد که شاکی از او شکایت کرده و از محاکم قضایی تعقیب و رسیدگی به آن را می خواهد.که در دعاوی کیفری از آن به عنوان متشاکی یا مشتکی عنه نام برده می شود که برای ثبت این شکایت یک سری اطلاعات به مراجع قضایی ارائه نماید.

متهم کیست

کسی را که مضنون به ارتکاب جرمی از او باشیم را متهم می گویند و چنانچه برعلیه آن شخص دلایل و مدارکی باشد و حتی شاهدی باشد که جرمی انجام داده است وی متهم است تا قبل از حکم قطعی. برای مشاوره حقوقی اوراق قضایی، می توانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

و اگر قاضی پرونده با توجه به دلایل و مستندات و شهادت شهود و علم خود به این نتیجه رسیده باشد که متهم آن جرم را انجام داده است در مورد مجازات او تصمیم می گیرد و در اینجا مجرم شناخته می شود.

مجرم کیست

زمانی فردی مجرم شناخته می شود که حکم قطعی برای آن صادر شده باشد و به مرحله ثبوت رسیده باشد که جرم انتسابی را وی انجام داده است. و زمانی که جرم در دادگاه صالح علیه متهم اثبات گردید وی مجرم می باشد.

زمانی که اعمال متهم در شک و شبهه باشد نمی توان وی را مجرم خطاب کرد زیرا این عمل مخالف حقوق شهروندی و حقوق شخص می باشد.

مراحل رسیدگی شکواییه

شکوایه کیفری معمولا به دلیل اثبات کردن یک جرم کیفری. که نسبت به اثبات کردن دعواهای حقوقی، روند و مراحل طولانی تری نسبت به دادخواست های حقوقی را دارد.

و دلیل این پیچیدگی و سختی بیشتر در شکواییه کیفری این می باشد. که قرار است برای مشتکی در صورت که مجرم شناخته شود، مجازاتی را در نظر و وی را محکوم نمایند.

شکواییه چیست

شکواییه ابتدا در دادسرا و پس از تایید به دادگاه ارسال می شود. و شاکی باید در دادگاه با استناد به دلایل و مستدات و شاهدین خود حرف ها و خواسته خود را اثبات نماید. و بعد از آن که قاضی تمامی موارد را سنجید چنان چه رای به نفع شاکی صادر کرد. در این جا متشاکی می تواند اعتراض به رای کند. و رای به دادگاه تجدید نظر ارسال می شود.

چنانچه در دادگاه تجدید نظر رای اولیه مجدد تایید شد. جرم سنگین تری بر ضرر متهم صادر می شود. ولیکن اگر رای رد و نقض شد. در این جا متهم می تواند از شاکی شکایت کرده، و اعاده حیثیت و جبران ضرر و زیان و غرامت کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار در زمینه دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *