اظهارنامه

اظهارنامه

در این مقاله آشنا میشوید با: اظهارنامه و ساختمار آن، اصول نگارش اظهارنامه و روش ثبت آن، نمونه اظهارنامه و الزام مشاوره با وکیل در اوراق قضایی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اظهارنامه چیست؟

طبق ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی هر کس می تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهار نامه از دیگری مطالبه نماید مشروط بر این که موعد مطالبه رسیده باشد. با این حساب می توان گفت اظهار نامه در مسائل یا دعاوی حقوقی ابزاری ایست برای بیان اظهارات خود به طرف مقابل از راه قانونی.

پس کسی که خواهان استیفا یا اجرای حق خود در مقابل شخص یا اشخاصی می باشد، می تواند از این طریق ارسال اظهار نامه به آنها خواسته و مطالب خود را بیان کرده تا اشخاص تعهدات خود را انجام دهند.

تنظیم اظهارنامه

چنان چه بعد از رسیدن اظهارنامه به دست اشخاص و موعدی که برای ایفای حق در اظهارنامه به آن اشاره شده است را جامع عمل نپوشاندن، بعد آن شخص محق می تواند طرح دعوا کند و دادخواست خود را برای مراجع صالح ارسال کند تا از راه قانونی به حق و حقوق خویش برسد. برای تنظیم اظهارنامه آنلاین می توانید با وکیل اظهارنامه در تماس باشید.

اظهارنامه چیست

ارسال اظهارنامه و پاسخ به آن امری اختیاری می باشد مگر در جاهایی که قانون گذار به آن الزام کرده باشد، ولیکن مزایایی که اظهارنامه دارد باعث می شود قانون گذار و قاضی رسیدگی به پرونده توجه ویژه ای به آن کند پس نباید از قدرت آن در محاکم و مراجع قانونی غافل شد.

ساختار اظهارنامه

 • مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده: کسی که اظهارنامه را برای احیای حق خود ارسال می کند را اظهارکننده می گویند، که شخص اظهارکننده باید نام و نام خانوادگی و نشانی خود را در اظهار نامه ذکر نماید.
 • مشخصات و اقامتگاه مخاطب: مخاطب را در اینجا اظهار شونده هم می گویند که باید نام و نام خانوادگی و محل اقامت آن هم نوشته شود.
 • موضوع اظهارنامه: عنوان مطلبی کوتاه است، که در متن اظهار نامه در مورد آن موضوع مورد نظر خویش ارائه می دهد.
 • خلاصه اظهارات اظهارنامه: مطالب و موارد و کلیه خواسته های اظهارکننده که از طرف مورد نظر خود یعنی اظهار شونده می خواهد را در این قسمت می نویسد.

اصول نگارش اظهارنامه

 • نوشتن مطالب درخواستی از مخاطب در قسمت اظهارات.
 • استفاده از جملات بدون ابهام صریح واضح و روشن باشد.
 • استفاده از جملاتی محترمانه و مودبانه به گونه ای که جرم و اتهامی را به مخاطب نسبت داده نشود.
 • درج شروط لازم به طور مثال اخطار شود چنان چه مخاطب به تعهدش عمل نکرد اقدام قانونی می شود.
 • پیوست و ارسال مدارکی که نیاز به ارسال و رویت مخاطب داشته باشد.
 • دقت کافی در مورد انتخاب کلمات، که از آن به ضرر خود اظهارکننده استفاده نشود.
 • خودداری از تهدید و تحریک طرف مقابل.

برای مشاوره حقوقی اوراق قضایی، میتوانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

روش ثبت اظهارنامه

درحال حاضر برای ثبت اظهارنامه فقط از دو روش از درگاه الکترونیکی می توان آن را ثبت نمود.

 1. روش اول: مراجعه خود شخص ارسال کننده اظهارنامه به درگاه الکترونیک قوه قضاییه و سپس ثبت و ارسال آن.
 2. روش دوم: مراجعه اظهارکننده اظهارنامه به دفتر خدمات الکترونیک قوه قضاییه.

اظهارنامه چیست

در هردو روش پس از احراز هویت شخص و پر نمودن فرم های مشخص و پس از ارسال، کد رهگیری در اختیار اظهار کننده برای پیگیری های بعدی قرار می گیرد.

نمونه موارد اظهارنامه

به طور کلی برای اظهارات نسبت به هر مورد و موضوعی می توان اظهارنامه ارسال کرد ولیکن ما به چند مورد از موردهای پر تکرار اشاره می کنیم. (اظهارنامه چیست)

الزام مشاوره با وکیل در اظهارنامه

همانطور که پیش تر اشاره کردیم در تنظیم اظهارنامه مشاوره با وکیل متخصص الزام دارد زیرا نحوه بیان و اشاره به خواسته ها که بعدها بتوان به اظهارنامه استناد کرد و اینکه نوعی نوشته نشود که اقرار محسوب شود و یا تهدید و توهین حساب شود که برعلیه خود اظهارکننده آن اظهارنامه استفاده نشود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار در زمینه دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *