نفقه زن باردار بعد طلاق

نفقه زن باردار بعد طلاق

در این مقاله آشنا میشوید با: نفقه زن باردار بعدطلاق، نفقه، نفقه زن باردار در ازدواج دائم، نفقه زن باردار در ازدواج موقت، نفقه زن باردار در عده طلاق، نفقه زن باردار در عده وفات و جرم ترک انفاق. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نفقه چیست؟

نفقه عبارت است از: همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

به محض وقوع عقد نکاح دائم، زن و مرد، در برابر یکدیگر، حقوق و تکالیفی پیدا می کنند. از جمله تکالیف زن در قبال زوج خود، تمکین عام و خاص بوده و در مقابل، مرد، ملزم به پرداخت نفقه به زوجه خود می باشد. زنان، با ازدواج، دارای حقوق مالی مخصوص به خود می گردند. نفقه، از جمله حقوق مالی زنان است که به محض وقوع عقد نکاح دائم، بر عهده مرد قرار می گیرد.

نفقه زن باردار بعد طلاق

مصادیق نفقه، بر مبنای قانون، شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های درمانی، در صورت نیاز خدمه و سایر موارد مندرج در قانون مدنی می باشد. از جمله موارد مورد چالش در خصوص نفقه، میزان نفقه زن حامله در ازدواج دائم و موقت یا سایر شرایط، است. باید دانست، نفقه زن باردار، بسته به اینکه در ازدواج دائم باشد یا موقت، در عده طلاق باشد یا وفات، قواعد مخصوص به خود را دارد.

نفقه زن باردار در ازدواج دائم

یکی از وضعیت هایی که برای یک زن، در ازدواج دائم، پیش می آید، بارداری او می باشد. نفقه زن باردار در ازدواج دائم، فرقی با نفقه او در غیر ایام بارداری ندارد و از آنجا که مطابق قانون، پرداخت نفقه در ازدواج دائم بر عهده زوج می باشد، وظیفه پرداخت نفقه زن باردار در ازدواج دائم نیز با همسر او است. تعیین میزان نفقه زن حامله در ازدواج دائم و موقت یا سایر شرایط، در صورت عدم توافق طرفین، با تصمیم و نظر دادگاه خواهد بود.

نفقه زن باردار در ازدواج دائم، مستفاد از ماده 1106 قانون مدنی، بر عهده شوهر او می باشد و و از این حیث، فرقی میان زن باردار و غیر باردار نیست.

نفقه زن باردار در ازدواج موقت

بر مبنای قانون، لزومی به ثبت عقد موقت نیست، مگر در سه مورد که عبارتند از: بارداری زوجه، توافق زوجین بر ثبت نکاح موقت و یا شرط ضمن عقد نکاح، مبنی بر ثبت عقد موقت. همچنین، بر اساس ماده 1113 قانون مدنی، زنان، در عقد موقت، از نفقه، برخوردار نبوده، مگر اینکه آن را شرط کرده باشند.

در خصوص نفقه زن باردار در ازدواج موقت، باید گفت: با توجه به اینکه تعلق نفقه به زن، در عقد موقت، صرفا در صورتی است که شرط شده باشد، نفقه زن باردار نیز، مشمول همین شرط است.

برای مشاوره حقوقی نفقه، می توانید با وکیل نفقه در تماس باشید.

اما، از آنجا که بارداری زوجه در عقد موقت، از موارد الزام آور ثبت عقد موقت، می باشد، زن می تواند، پس از ثبت نکاح موقت خود، با ارائه مدارک به دادگاه، از حیث نفقه فرزند خود که بر عهده پدر می باشد، اقامه دعوا نموده و مرد را بر اساس حکم دادگاه، ملزم به پرداخت نفقه در ایام بارداری، از جهت نفقه فرزند نماید.

نفقه زن باردار در عقد موقت، بر اساس ماده 1113، بر عهده همسر او نیست، مگر اینکه بر آن، شرط شده باشد یا زن، پس از ثبت ازدواج موقت به علت بارداری، مرد را با حکم دادگاه، از حیث نفقه فرزند، ملزم به پرداخت نفقه ایام بارداری نماید.

نفقه زن باردار در عده طلاق

بر اساس این ماده، زنان، بعد از انحلال عقد نکاح شان به هر علتی، اعم از فوت یا طلاق، ملزم به نگه داشتن عده می باشند. بر اساس ماده 1151 قانون مدنی، عده انواع طلاق، سه طهر یا سه ماه می باشد. اما، در خصوص زنان باردار، عده طلاق، تا پایان وضع حمل خواهد بود.

زنان، بر اساس ماده 1109 قانون مدنی، صرفا در مدت عده طلاق رجعی، بدون نیاز به تمکین خاص، مستحق دریافت نفقه می باشند. اما، در خصوص طلاق بائن و انواع آن، در مدت عده، نفقه وجود نخواهد داشت. از طرفی، ممکن است، زنی، هنگامی که باردار است، قصد متارکه از همسر خود را داشته باشد.

نفقه زن باردار بعد طلاق

ماده 1109 اشاره به این موضوع دارد که: نفقه مطلقه رجعیه در زمان عده، بر عهده شوهر است، مگر اینکه طلاق، در حال نشوز، واقع شده باشد. لیکن، اگر عده، از جهت فسخ نکاح‌ یا طلاق بائن باشد، زن، حق نفقه ندارد، مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت، تا زمان وضع حمل، حق نفقه خواهد داشت.

و بر اساس این ماده، صرف نظر از نوع طلاق، نفقه زن باردار تا پایان مدت عده طلاق زن باردار، یعنی تا پایان وضع حمل، بر عهده شوهر او می باشد. میزان نفقه زن حامله در ازدواج دائم و موقت یا سایر شرایط نظیر عده طلاق، در صورت عدم توافق طرفین، با تصمیم و نظر دادگاه خواهد بود.

نفقه زن باردار در عده وفات

مطابق ماده 1154 قانون مدنی، عده وفات، چه در خصوص ازدواج دائم و چه در خصوص نکاح منقطع، چهار ماه و ده روز می باشد. اما در خصوص زن باردار، عده وفات، تا زمان وضع حمل زن باردار، خواهد بود، مگر اینکه باقی مانده بارداری، کمتر از 4 ماه و ده روز باشد.

برای شکایت ترک انفاق، می توانید با وکیل نفقه در تماس باشید.

ماده 1110 قانون مدنی، در خصوص نفقه زن باردار در عده وفات و به طور کل، نفقه زنی که همسر او فوت شده است، مقرر داشته: در ایام عده وفات، مخارج زندگی زوجه، عند المطالبه از اموال اقاربی که پرداخت نفقه به عهده آنان است (درصورت عدم پرداخت) تامین می گردد.

جرم ترک انفاق

قانون جدید حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ مجازات کیفری برای ترک انفاق تعیین کرده است. و عمل مزبور جرم شناخته شده است. و ازجرایم قابل گذشت است. به این معنی که هرکس با داشتن استطاعت مالی از دادن نفقه همسر خود در صورت تمکین او خودداری کند به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم می شود.

اجرای این مجازات منوط به شکایت شاکی خصوصی است. در موردی که شاکی خصوصی گذشت نماید اجرای مجازات موقوف می‌شود.

همچنین میتوانید از مشاوره حقوقی تصویری نیز استفاده کنید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *