شرایط صحت نکاح

شرایط صحت نکاح

در این مقاله با شرایط صحت نکاح، تعریف نکاح، انواع نکاح، شرایط صحت نکاح، موضوع و علت عقد نکاح و لزوم تعیین مدت و مهر در عقد موقت آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به شرایط صحت نکاح می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

تعریف نکاح

رابطه حقوقی عاطفی که با عقد بین زن و مرد حاصل می شود را نکاح می نامند. مهم‌ ترین بخش آثار مالی عقد نکاح، تعلق مهریه و نفقه به زوجه می باشد و مهم‌ ترین بخش آثار غیر مالی عقد نکاح، حلیت بین زوج و زوجه و تمکین می باشد.

شرایط صحت نکاح

انواع نکاح

نکاح یا ازدواج به دو دسته نکاح دائم و نکاح منقطع (موقت) تقسیم می شود. نکاح منقطعه در واقع همان است که در عرف به آن صیغه نیز می گویند.

نکاح دائم

رابطه زناشویی که مابین دو جنس مخالف زن و شوهری منعقد می گردد.که این نکاح به صورت ابدی و دائم می باشد و در این رابطه هر دو نفر از یک دیگر ارث می برند که تمامی احکام ازدواج در خصوص (مهریه، نفقه، ارث) جاری می گردد.

نکاح منقطع یا موقت

صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج می کنن تا زمانی که مدت زمان عقد تمام نشده باهم زن و شوهر هستند و بعد از تمام شدن مدت زمان عقد دیگر با هم زن و شوهر نیستند.
در ازدواج موقت رضایت طرفین و خواندن صیغه محرمیت کافی است و نیازی به داشتن شاهد و نوشتن نیست خود زن و مرد می‌توانند به تنهایی صیغه عقد را بخوانند.

شرایط صحت نکاح

نکاح واقع می شود به ایجاب و قبول به الفاظی که صریحا دلالت بر قصد ازدواج نماید. ایجاب و قبول ممکن است از طرف خود مرد و زن صادر شود و یا از طرف اشخاصی که قانونا حق عقد دارند. عاقد باید عاقل و بالغ و قاصد باشد. توالی عرفی ایجاب و قبول شرط صحت عقد است.

هرگاه یکی از متعاقدین یا هر دو لال باشند عقد باشاره از طرف لال نیز واقع می‌ شود مشروط بر این که به طور وضوح حاکی از انشا ‌عقد باشد. تعیین زن و شوهر به نحوی که برای هیچ یک از طرفین در شخص طرف دیگر شبهه نباشد شرط صحت نکاح است.

تعلیق در عقد موجب بطلان است. شرط خیار فسخ نسبت به عقد نکاح باطل است ولی در نکاح دائم شرط خیار نسبت به صداق جایز است مشروط بر این که مدت آن ‌معین باشد و بعد از فسخ مثل آن می باشد که اصلا مهر ذکر نشده باشد.

رضایت زوجین شرط نفوذ عقد است و هر گاه مکره بعد از زوال کره عقد را اجازه کند نافذ است مگر این که اکراه به درجه بوده که عاقد‌ فاقد قصد باشد.

موضوع و علت عقد نکاح

زن و شوهر در عقد نکاح باید دقیقا معلوم و مشخص باشند. بر اساس ماده 1067 قانون مدنی تعیین زن و مرد به نحوی که برای هیچ یک از طرفین در شخص طرف دیگر شبهه نباشد، شرط صحت نکاح است. لذا اشتباه در شخص طرف عقد ازدواج می تواند در مواردی سبب ایجاد حق فسخ ازدواج شود. به علاوه این، اگر عقد منعقد شده بین طرفین، عقد موقت باشد، لزوما باید مدت عقد موقت و مهریه عقد موقت تعیین شده باشد. در غیر این صورت عقد باطل است.

علاوه بر این، جهت ازدواج یا هدف ازدواج باید یک هدف مشروع باشد. مثل زندگی مشترک و رابطه زوجیت. اما اگر هدف از ازدواج یک هدف نامشروع باشد، عقد باطل است.

شرایط صحت نکاح

لزوم تعیین مدت و مهر در عقد موقت

مدت نکاح منقطع باید کاملا معین شود. مدت عقد نکاح موقت باید در زمان عقد مشخص گردد و قابلیت تعیین آن، کفایت نمی کند. بنابراین عدم تعیین مدت در نکاح موقت موجب بطلان عقد است.

در نکاح موقت عدم تعیین مهر در عقد موجب بطلان است. از شرایط صحت ازدواج موقت، لزوم تعیین مهر است نه پرداخت آن. به عبارت دیگر لزوم پرداخت مهر از آثار نکاح صحیح است نه از شرایط صحت آن. بنابراین همین که مهر تعیین شود برای صحت نکاح موقت کافی است و زوجه می تواند آن را مطالبه کند.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *