سهم ارث مادر فوت شده

سهم ارث مادر فوت شده

در این مقاله با سهم ارث مادر فوت شده، سهم ارث ورثه و کسانی که ارث می برند، کسانی که به موجب نسب پیوند خونی ارث می برند، قانون ارث، تقسیم ارث بین فرزندان، سهم الارث دختران، قانون جدید تقسیم ارث بین فرزندان، ارث مادر چگونه تقسیم می شود، ارث بعد از فوت مادر و تقسیم ارث مادر در قانون آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به سهم ارث مادر فوت شده می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

سهم ارث ورثه و کسانی که ارث می برند

بعد از این که فردی فوت می کند رابطه وی با اموالش قطع می شود و به طور قهری و غیر ارادی اموال و ماترک متوفی به ورثه تعلق می گیرد و به اصطلاح به ارث می رسد. ورثه و کسانی که ارث می برند به خویشاوندانی گفته می شود که از نزدیک ترین درجه و طبقه شروع می شوند و تا دور ترین درجات خویشاوندی مثل عموها و عمه ها و دایی ها و خاله ها و فرزندان آن ها و فرزندان فرزندان آن ها پیش می رود. نکته مهم این که وجود هر درجه از خویشاوندان، خویشاوندان بعد را از ارث محروم می کند و به تعبیر و اصطلاح حقوقی حاجب است.

کسانی که به موجب نسب (پیوند خونی) ارث می برند

این افراد با توجه به درجه نزدیکیشان نسبت به متوفی در سه طبقه قرار می گیرند:

  1. پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد.
  2. اجداد و برادر و خواهر و اولاد آن ها.
  3.  اعمام و عمات و اخوال و خالات و اولاد آن ها.

قانون ارث

قانون اصلی ارث که تمامی قواعد مربوط به آن را توضیح داده است، قانون مدنی است. در این قانون طبقات ارث و نحوه ارث بردن خویشاوندان متوفی بیان شده است.

قانون ارث یک قانون کلی برای تمام انواع ارث است و در واقع باید در مورد هر شخصی که از خود اموالی را به جا گذاشته،‌ کاربرد دارد. هم چنین طبقات ارث که یک تقسیم‌ بندی برای وراث است در این قانون معرفی شده است.

سهم ارث مادر فوت شده

تقسیم ارث بین فرزندان

در ماده 907 قانون مدنی، شرایط تقسیم ارث بین فرزندان مشخص شده است. برطبق این ماده قانونی، در صورتی که متوفی یک فرزند دختر یا پسر داشته باشد، تمام اموال متوفی به وی تعلق می‌گیرد. اما اگر متوفی فرزندان متعددی از پسر یا دختر داشته باشد، شرایط تقسیم ارث متفاوت است. در صورتی که تمام وارثین پسر یا دختر باشند، ارث به میزان مساوی بین آن ها قابل تقسیم است. در صورتی که دختر و پسر تعداد متفاوت باشند، سهم پسر دو برابر سهم دختر است. در نتیجه سهم الارث دختر و پسر در سال جدید نیز همان سهم الارث در ماده 907 قانون مدنی است.

سهم الارث دختر

برطبق قانون هیچ شخصی نمی‌تواند فرزند یا فرزندان خود را از ارث محروم نماید. اما در زمان حیات خود می‌تواند برای دختر خود اموالی را براساس وصیت تملیکی انتقال دهد. انتقال در این وصیت تملیکی تا یک سوم اموال شخص متوفی قابل اجرا است. در نتیجه فرزند دختر می‌تواند مال بیشتری نسبت به سهم الارث خود داشته باشد.

قانون جدید تقسیم ارث بین فرزندان

در قانون بیان شده است که اگر شخص متوفی پدر و مادر نداشته باشد و فرزند داشته باشد، تمام اموال متوفی به فرزندان وی تعلق می‌گیرد. در صورتی که متوفی همسر دائمی داشته باشد، یک هشتم اموال متوفی به وی تعلق دارد. اگر شخص متوفی پدر و مادر داشته باشد، سهم پدر و مادر یک ششم ترکه متوفی است. در صورتی که متوفی پدر و مادر و یک دختر داشته باشد، سهم دختر نصف اموال و پدر و مادر یک ششم اموال است.

ارث مادر چگونه تقسیم می شود؟

سهم ارث بعد از فوت مادر را در فرض های مختلف وجود وراث متفاوت است. یکی از بحث برانگیزترین این موارد ارث بری فرزندان و شوهر از زن است که توضیح می دهیم.

ارث مادر به فرزندان

در این فرض زن به جز فرزندان خود وارثی ندارد و ارث تنها بین آن ها تقسیم می شود. در این شرایط اگر زن تنها یک فرزندا داشته باشد، چه این فرزند دختر باشد چه پسر، همه ارث را می برد. اگر فرزندان متعدد باشند و از نظر جنسیت یکسان باشند یعنی همه دختر باشند یا همه پسر باشند، ارث مادر به صورت مساوی بین آن ها تقسیم می شود. و در نهایت در حالتی که فرزندان متعدد باشند و برخی از آن ها دختر و برخی از آن ها پسر باشند، پسر دو برابر دختر ارث می برد.

میزان سهم الارث شوهر از زن 

در این مورد با توجه به ماده 913 قانون مدنی در صورتی که زنی فوت شود و فرزند داشته باشد، سهم الارث شوهر از زن به مقدار یک چهارم کل ترکه خواهد بود و در صورتی که زن فرزندی نداشته باشد، سهم الارث شوهر یک دوم ترکه خواهد بود.

سهم ارث مادر فوت شده

ارث بعد از فوت مادر

  • سهم ارث مادر بعد از فوت وی، در مرحله اول میان فرزندان خود او تقسیم می شود. با این توضیح که این ارث بردن شامل ارث بردن فرزند رضاعی نیز می شود. البته اگر پدر و مادر مادر یعنی پدربزرگ و مادربزرگ خانواده در لحظه فوت مادر در قید حیات باشند، آنها نیز با فرزندان ارث خواهند برد.
  • اگر مادر فوت شده و در لحظه فوت وی ، پدر و مادر خودش و فرزندان وی در قید حیات نباشند، در این حالت، برادر ها و خواهر های مادر فوت شده، سهم ارث مادر بعد از فوت وی را دریافت می کنند. در این حالت نیز اگر اجداد یعنی پدر بزرگ و مادر بزرگ مادری که فوت شده در قید حیات باشند، آنها نیز با خواهرها و برادرها ترکه مادر فوت شده را به ارث خواهند برد.

در هر یک از حالت های سه گانه بالا، اگر همسر مادر فوت شده یعنی پدر خانواده در زمان فوت مادر در قید حیات باشد، مطابق مقررات قانون مدنی از وی ارث برده و بنابراین هیچ یک از خویشاوندان نسبی نمی توانند مانع ارث بردن شوهر از همسر خود (مادر فوت شده) شوند.

تقسیم ارث مادر در قانون

در قوانین کشور ما، تقسیم ارث مادر در قانون مدنی مورد پیش بینی قرار گرفته و احکام آن در این قانون توضیح داده شده است. بر اساس احکام پیش بینی شده تقسیم ارث مادر در قانون مدنی:

  • اگر مادر فوت شده و ورثه وی پدر یا مادر او باشند، این مادر یا پدر ، تمام ترکه مادر فوت شده را به ارث می برد. اگر هم پدر و هم مادر زنده باشند، یک سوم ترکه به مادر رسیده و مابقی برای پدر خواهد بود.
  • هم چنین، مطابق قواعد تقسیم ارث مادر در قانون مدنی، اگر بعد از فوت مادر، تنها فرزندان وی زنده باشند و پدر و مادر مادر فوت شده (یعنی پدر بزرگ و مادر بزرگ خانواده) در قید حیات نباشند، سهم ارث فرزندان پسر دو برابر فرزندان دختر خواهد بود.
  • در فرضی که بعد از فوت مادر، هم پدر و مادر او و هم فرزندان او در قید حیات هستند، سهم ارث مادر از فرزند و سهم ارث پدر از فرزند، یک ششم ترکه بوده و مابقی مطابق قواعد تقسیم ارث مادر در قانون مدنی، میان فرزندان او تقسیم می شود.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *