انواع وصیت

انواع وصیت

در این مقاله آشنا میشوید با: انواع وصیت، وصیت چیست، ارکان وصیت، شرایط وصی، اقسام وصیت، وصیت تملیکی، وصیت عهدی و انواع وصیت نامه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

وصیت چیست؟

افراد تا زمانی که در قید حیات هستند و زندگی می‌کنند این امکان را دارند که در اموال و دارایی‌های خود تصرف کنند اما پس از فوت دیگر نمی‌توانند در اموال و دارایی‌های خود تصرف کنند و این اختیار از آن ها سلب می‌شود.

در حالی که ممکن است در طول حیات فرد خواسته‌ها و اهدافی داشته باشد و به آن ها دست نیافته باشد. به همین خاطر در عالم حقوق عملی پیش‌بینی شده است که به موجب آن یک فرد بتواند امور مالی و غیرمالی خود را برای بعد از فوتش سازماندهی کند به این عمل وصیت می گویند.

برای تقسیم ارث، می توانید با وکیل ارث در تماس باشید.

ارکان وصیت

 • موصی.
 • موصی له در وصیت تملیکی ووصی در وصیت عهدی.
 • موصی به.

موصی: به کسی گفته می‌شود که عمل وصیت را انجام می‌دهد و برای انجام تصرفات مالی و غیرمالی بعد از مرگش وصیت می کند.

انواع وصیت

موصی له: به کسی گفته می‌شود که به نفع او وصیت می شود.

موصی به: به مال مورد وصیت گفته می‌شود.

و در اینجا لازم می باشد که که وصی را هم معرفی کنیم:

وصی: شخصی که مورد وصایت را در جهت رهنمودهای موصی انجام می دهد. و امکان دارد که شخصی هم وصی باشد و هم موصی له، یعنی موصی به وصی خود که موارد وصیت را انجام می دهد موصی له او هم می باشد و به نفع او هم وصایایی را می کند.

شرایط موصی

 • بلوغ.
 • عقل.
 • اختیار.
 • رشد.
 • عدم خودکشی.

اقسام وصیت

عهدی و تملیکی.

 • وصیت تملیکی عبارت است از این که کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجانا تملیک کند.
 • وصیت عهدی عبارت است از این که شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور می نماید.

در وصیت تملیکی بطور مستقیم مالی به شخصی تملیک می شود. در حالی که در وصیت عهدی انجام یک عملی بر عهده دیگران گذاشته می شود.

توضیح کلی وصیت تملیکی

گاهی شخصی مال یا منفعتی از مال خویش را در وصیت ‎نامه‌ خود برای دیگری وصیت می‌ کند، که به این نوع وصیت تملیکی می‌ گویند. در واقع، این نوع وصیت عمل حقوقی مجانی یا به اصطلاح حقوقی غیر معوض است که اموال شخص متوفی پس از فوتش، به تملک دیگری در می‌آید. لیکن در هر صورت این تملیک با قبول وصیت شونده در پی فوت وصیت کننده تحقق می یابد، گرچه در وصیت بر افراد نامحدود و غیر محصور قبول آنها شرط نیست.

انواع وصیت


نکته مهم این می باشد که: قبول موصی له قبل از فوت موصی موثر نیست، زیرا موصی می تواند از وصیت خود منصرف شود. لیکن چنانچه موصی له وصیت را بعد از فوت موصی قبول کند و موضوع وصیت را قبض (تصرف) کند، دیگر نمی تواند وصیت را رد کند و به عبارت دیگر، تملک موضوع وصیت تحقق می یابد.

توضیح کلی وصیت عهدی

گاهی شخص وصیت‌ کننده از شخصی می‌خواهد تا عملی را برایش انجام دهد مثلا وصیت می‌کند که بعد از مرگش بعضی از اموالش را وقف کند یا بدهی‌ های وی را پرداخت کند این نوع وصیت در اصطلاح حقوق وصیت عهدی خوانده می‌شود. 

برای مشاوره حقوقی ارث، می توانید با وکیل ارث در تماس باشید.

کسی که مجری انجام وصیت قرار می‌گیرد در زمان زنده بودن وصیت کننده می‌تواند با این وصیت مخالفت کند و نپذیرد اما پس از مرگ وی، مجری باید به انجام آنچه که موضوع وصیت متوفی بوده عمل کند. به طور مثال ممکن است شخصی از وصی بخواهد صد میلیون به فلانی و خانه اش را به همسرش و یک حج نیابتی برای وی انجام دهند.

بدیهی است این امکان وجود دارد که در زمان حیات موصی به لحاظ موانعی مانند خطر جانی نسبت به سفر حج مخالفت شود، لیکن بدون تردید بعد از فوت وی، باید پس از رفع مانع به موضوع وصیت عمل شود.

انواع وصیت نامه

 • وصیت نامه خود نوشت

وصیت نامه خود نوشت به خط وصیت کننده است و دارای تاریخ به روز، ماه و سال به همراه امضا وصیت کننده است.

 • وصیت نامه سری

وصیت نامه سری مهر می شود و در اداره ثبت محل اقامت او یا محل دیگری که در آیین نامه وزارت دادگستری معین شده است، به امانت گذارده می شود.

بنابراین چنین مواردی مخلوطی از وصیت نامه رسمی و خود نوشت است. لیکن بر خلاف وصیت خود نوشت، به خط هرکسی می تواند باشد اما باید به امضا شخص وصیت کننده برسد و طبق قانون باید به اداره ثبت محل اقامت وصیت کننده یا در مکانی که آیین نامه مذکور تعیین کرده تحویل داده شود.

البته طبق قوانین امور حسبی، شخص بی سواد نمی تواند وصیت نامه تنظیم کند. لازم به ذکر است که به موجب ماده 282 قانون امور حسبی وصیت‌ نامه سری را موصی همه وقت می‌تواند به ترتیبی که برای استرداد اسناد امانتی مقرر است استرداد نماید.

همچنین کسی که نمی‌تواند حرف بزند هر گاه بخواهد وصیت‌ نامه سری تنظیم کند باید تمام وصیت‌ نامه را به خط خود نوشته و امضا نماید و نیز‌در حضور مسئول دفتر رسمی روی وصیت‌ نامه بنویسد که این برگ وصیت‌ نامه او است و در این صورت مسئول دفتر باید روی پاکت یا لفافی که‌ وصیت‌ نامه در او است بنویسد که عبارت مزبور را موصی در حضور او نوشته است.

 • وصیت نامه رسمی

این نوع وصیت در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شود. وصیت نامه رسمی سندی رسمی و لازم الاجرا به شمار می رود و مفاد آن خواه ناظر به اموال منقول باشد و خواه ناظر به اموال غیر منقول، بدون نیاز به حکم دادگاه، قابل اجرا است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *