آیا پیام تلگرام قابل پرینت هستند؟

آیا پیام تلگرام قابل پرینت هستند؟

در این مقاله آشنا میشوید با: آیا پیام تلگرام قابل پرینت هستند، گرفتن پرینت تلگرام از مخابرات و امکان یا عدم امکان پرینت پیام های فضای مجازی، پرینت واتساپ و اینستا، پرینت تلگرام واتساپ اینستا توسط قاضی، پرینت اینستاگرام از مخابرات و چگونه می توان از پیام رسان های خارجی مثل واتساپ و تلگرام پرینت گرفت. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور حقوقی جرایم رایانه ای، می توانید با بهترین وکیل جرایم رایانه ای در ار تباط باشید.

پرینت تلگرام ممکن است؟

برخی از افراد برای اثبات ادعای خود به پیام، عکس یا فیلم های موجود در تلگرام استناد می کنند و برای طرح دعوی خود خواهان دریافت پرینت تلگرام هستند. با توجه به این که سرورهای شبکه اجتماعی تلگرام در خارج از ایران قرار دارند، اصولا امکان استعلام گرفتن از آن ها وجود ندارد. اما چنان چه جرم ارتکابی در دسته جرایمی چون کلاهبرداری های کلان و جرایم رایانه ای سازمان یافته باشد، قاضی می تواند دستور توقیف تلفن همراه و استخراج اطلاعات آن را صادر نماید.

آیا پیام تلگرام قابل پرینت هستند؟

هم چنین چنان چه قاضی وجود پرینت پیام ها را اماره ای بر کشف جرم بداند، می تواند دستور پرینت پیام ها را بدهد تا در پرونده ثبت شوند. تشخیص زمان و مکان ارسال پیام ها نیز به کمک آی پی (IP) محل ارسال، کدهای تلفن همراه و سیستمی که نرم افزار روی آن نصب شده است، امکان پذیر است.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با وکیل سایبری تهران در تماس باشید.

پرینت پیام های حذف شده تلگرام

امکان پرینت پیام های حذف شده تلگرام با توجه به قابلیت پاک کردن دو طرفه پیام در این نرم افزار و خارجی بودن سرور آن ممکن نیست. بنابراین اگر پیامی در تلگرام ارسال شود و سپس پاک گردد، شما دیگر نمی توانید آن پیام را پرینت و بازیابی مجدد کنید.

اما در صورتی که از پیام های فرستاده شده اسکرین شات گرفته شود، امکان ارائه آن ها به دادگاه تحت شرایط خاصی وجود دارد. هم چنین پس از حذف اکانت تلگرام، اگر از پیام ها بک آپ (پشتیان) گرفته نشده باشد به هیچ وقت قابلیت بازیابی ندارند. اما اگر طرف مقابل پیام ها را در گوشی ذخیره کرده باشد یا اسکرین شات داشته باشد، قابل ارائه هستند.

گرفتن پرینت تلگرام از مخابرات

امکان گرفتن پرینت تلگرام از مخابرات و نیز هیچ یک از پیام رسان های خارجی با دستور هیچ مرجع قانونی و قضایی در ایران وجود ندارد، زیرا که پایگاه داده و شرکت خدمات دهنده این پیام رسان ها در ایران مستقر نبوده و نمایندگی هم ندارد. به عنوان مثال: شرکت واتساپ زیر مجموعه شرکت فیسبوک بوده و دفتر آن در کشور آمریکا می باشد، و یا پیام رسان تلگرام تابعیت روسی دارد. بر اساس قانون جرائم رایانه ای اپراتورهای تلفن همراه موظفند اطلاعات تماس و پیامک را تا شش ماه ذخیره کنند.

اما بدون دلیل قانع کننده امکان درخواست دستور پرینت ریز مکالمات و متن پیامک های مخابراتی را صادر نمی کنند. توجه داشته باشید که در صورت عدم اثبات جرم زن یا مرد که علیه او شکایت شده است می تواند اعاده حیثیت نماید و مجازات حبس و شلاق در صورت صدور رای برای فرد متهم ممکن است صادر شود.

امکان یا عدم امکان پرینت پیام های فضای مجازی

علی رغم این که اثبات رابطه نامشروع از طریق فضای مجازی در مواردی امکان پذیر است، برای بررسی امکان یا عدم امکان پرینت پیامک ها از جمله تلگرام باید گفت که علی الاصول امکان اخذ پرینت پیام ها در فضای مجازی اعم از تلگرام اینستاگرام و واتس اپ و غیره که سرورهای آن در خارج از کشور است امکان پذیر نمی باشد، مگر در مواردی که به موضوعات امنیتی کشور مربوط باشد.

دستور پرینت پیام های تلگرام از سوی مقام قضایی ممکن نیست و در صورتی که ادله دیگری وجود نداشته باشد، به عنوان مثال شهادت شاهد و غیره برای این شکایت قرار منع تعقیب صادر می گردد .

لازم به ذکر است که در صورتی که خود شاکی پرینت و یا اسکرین شات از متن پیام ها تلگرام یا اینستاگرام و یا واتس آپ داشته باشد می تواند از دلایل اثبات دعوا باشد و قابل پیگیری و شکایت نیز می باشد.

نکنه قابل توجه درباره شکایت از رابطه نامشروع این است که اگر شاکی نتواند وجود رابطه نامشروع را ثابت نماید طرف دعوا می تواند درخواست اعاده حیثیت کند و علیه شاکی دعوای کیفری و حقوقی مطرح کند که در این صورت فردی که نتوانست جرم رابطه نامشروع را اثبات کند به شلاق و حبس محکوم می گردد.

پرینت واتساپ و اینستا

در جواب این مسئله باید گفت: باید گفت امکان گرفتن پرینت مکالمات در تلگرام، واتس آپ و نیز هیچ یک از پیام رسان های خارجی با دستور هیچ مرجع قانونی و قضایی در ایران وجود ندارد چرا که دیتا بیس و شرکت خدمات دهنده این پیام رسان ها در ایران مستقر نبوده و نمایندگی هم ندارد. مثلا شرکت واتس آپ زیر مجموعه شرکت فیس بوک است و مقر آن در کشور ایالات متحده و یا پیام رسان تلگرام تابعیت روسی دارد و شرکت های وی چت و تانگو در چین است.

آیا پیامهای تلگرام و واتساپ قابل پیگیری است

در این مورد هم باید گفت هیچ دسترسی به اپراتور این شبکه ها در اختیار کشور نمی باشد و قابل پیگیری نمی باشد الا اینکه از آن پیام های اسکرین شات تهیه شود و در صورتی که متهم به آن ها اعتراف کند یا مراجع قضایی با پیگیری و ذکاوت خودشان پی به آن ببرند که واقعا صحت دارد شاید بتوان کاری انجام داد ولیکن معمولا قابل اثبات و پیگیری نمی باشد. (آیا پیام تلگرام قابل پرینت هستند؟)

پرینت تلگرام، واتساپ، اینستا توسط قاضی

در شرایط خاص و بسته به تشخیص قاضی ممکن است پرینت ریز مکالمات داده شود. ریز مکالمات به این معنی که فقط مشخص می شود که در تاریخ و ساعت مشخصی با شماره مورد نظر تماس گرفته شده یا برای آن اس ام اس و پیامک ارسال شده است.

امکان دسترسی به محتوای مکالمات تلفنی و محتوای پیامک ها از طرف قانون گذار ممنوع شده است و قانون گذار به قاضی اجازه دسترسی به محتوای ارتباطات مخابراتی افراد را نداده است مگر در جرایم علیه امنیت و جرایم جاسوسی.

ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری جدید در این خصوص صراحتا می گوید: کنترل ارتباطات مخابراتی افراد ممنوع است مگر در مواردی که به امنیت داخلی و خارجی کشور مربوط باشد.

نکته : مطابق قسمت دوم ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری در جرایم موضوع بند های الف، ب، پ و ت از ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری تحت شرایطی امکان کنترل ارتباطات مخابراتی افراد وجود دارد. بندهای ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری شامل موارد زیر می باشد:

  • جرائم موجب مجازات سلب حیات.
  • جرائم موجب حبس ابد.
  • جرائم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن.

پرینت اینستاگرام از مخابرات

همان طور که پیشتر هم گفته شد از آن جایی که سرور اصلی این اپراتورها چون در کشور ما نمی باشد و نمایندگی رسمی هم در کشور ندارد و از آن جایی که زیر نظر مخابرات نمی باشد پس در خصوص پرینت اینستاگرام از مخابرات منتفی می باشد. و هم چین چیزی امکان ندارد.

چگونه می‌توان از پیام‌ رسانهای خارجی مثل واتساپ و تلگرام پرینت گرفت؟

در حالتی که شخص بعد از بازداشت توسط نیروهای پلیس، گوشی خود را تحویل آن‌ها دهد و اجازه دسترسی به موبایل متهم صادر شود، می‌توان به پیام‌های موجود در گوشی شخص دسترسی پیدا کرد.

یا اگر شاکی از چت‌های شخص اسکرین شات (Screenshot) گرفته باشد، می‌تواند آن‌ها را به قاضی تحویل دهد.

باز هم تکرار می‌کنیم پیام‌های تلگرام، واتساپ و غیره مثل پیامک‌ های مخابرات (SMS) یا تماس‌های تلفنی نیستند که قاضی با دستور به مراجع مختلف به آن‌ها دسترسی پیدا کند. 

آیا متن پیامک قابل پرینت است؟

افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز مخابراتی برای گرفتن پرینت اس ام اس یا ریز مکالمات خود اقدام کنند. اما اطلاعاتی که در اختیار افراد قرار داده می‌شود، شامل موارد زیر است:

  • به چه شماره‌هایی پیامک ارسال کرده‌اید. 
  • در چه روز و ساعتی پیامک ارسال کرده‌اید. 

پس مهم نیست که پرینت پیامک تا چه زمانی موجود است؛ شما فقط می‌توانید به اطلاعات بالا دسترسی پیدا کنید. باید بدانید که متون نوشته شده در پیامک‌های ارسالی از طرف شما، توسط مخابرات در اختیارتان گذاشته نمی‌شود. هم چنین اطلاعات مذکور فقط تا ۳ ماه گذشته به شما ارائه می‌شود. به همین علت اگر فردی بخواهد بداند که پرینت پیامک تا چه زمانی موجود است؟ باید به او گفت که فقط تا ۳ ماه گذشته به اطلاعات سیم کارت خود دسترسی خواهد داشت نه متون ارسالی از طرف خود.
دادگاه‌ها و مراجع قانونی کشور می‌توانند در صورت نیاز و صلاح دید خود، پرینت و ریز مکالمات اشخاص را تا حداکثر ۲ سال قبل از اپراتورها دریافت کنند. اما در صورت کلی دستور پرینت پیامک برای مدتی بین ۳ تا ۶ ماه گذشته صادر می‌شود. (آیا پیام تلگرام قابل پرینت هستند؟)

روش دریافت پرینت پیامک برای سیم کارت 

روش دریافت پرینت پیامک برای سیم کارت خود یا دیگران متفاوت است. فرد باید برای گرفتن پرینت پیامک اشخاص دیگر، به مراجع قضایی مراجعه و به صورت قانونی اقدام کند. اما دریافت پرینت پیامک برای سیم کارت خود نیاز به مجوز قانونی ندارد.

برای گرفتن پرینت پیامک خود، دو روش وجود دارد. در حالت اول، برای گرفتن پرینت اس ام اس تلفن همراه باید به دفتر اپراتور خود مراجعه کرده و با ارائه مدارک شناسایی نسبت به دریافت پرینت اقدام کنید. در حالت دوم، برای گرفتن پرینت پیامک متعلق به سامانه پیام کوتاه کافی است تا از طریق بخش مدیریت پیامک‌ های ارسالی، تاریخچه اس ام اس‌ های خود را مشاهده کنید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *