کلاهبرداری

کلاهبرداری

در این مقاله آشنا میشوید با: کلاهبرداری، جرم کلاهبرداری، عنصر مادی جرم کلاهبرداری، رد مال، چگونگی رد مال، تحقق جرم کلاهبرداری، اثبات جرم، کلاهبرداری ساده، کلاهبرداری مشدد و شکایت کلاهبرداری. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف جرم کلاهبرداری

این جرم، کاری بر پایه فریب است. که کسی یا کسانی برای کسب نفع خود یا موسسه‌ای انجام می‌دهند. کلاهبرداری در بسیاری از کشورها جرم است، اگرچه مصداق‌های آن در نظام‌های گوناگون قضایی فرق می‌کند. آن چه که این جرم را از سایر جرایم علیه اموال متمایز می سازد، آن است که در اکثر این جرایم مال بدون رضایت یا آگاهی صاحب مال، و حتی گاه به دلیل توسل مجرم به اعمال خشونت آمیز از قربانی به مجرم منتقل می گردد در حالی که کلاهبرداری از این حیث از جمله جرایم استثنائی به شمار می رود.

کلاهبرداری

کلاهبردار به گونه ای عمل می کند که مالک یا متصرف مال، فریب خورده و خود از روی میل و رضا، و چه بسا با التماس به امید کسب منافع سرشار، مالش را در اختیار مجرم قرار می دهد.

جرم کلاهبرداری

طبق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتكبین ارتشا، اختلاس و كلاهبرداری، هر كسی از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شركت‌ها، تجارتخانه‌ها، كار‌خانه‌ها، موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و به امور غیر‌ واقع امید‌وار نماید یا از حوادث و پیش‌‌آمد‌های غیر‌ واقع بتر‌ساند و یا اسم یا عنوان مجعول اختیار كند و به یكی از وسایل مذكور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه، اموال، اسناد، حواله‌ جات، قبوض، مفاصه حساب و امثال آنها تحصیل كرده و از این راه مال دیگری را ببرد، كلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یك تا هفت سال و پر‌داخت جزای نقدی معادل مالی كه اخذ كرده است، محكوم می‌شود.

عنصر مادی جرم کلاهبرداری

در جرم کلاهبرداری باید مانور متقلبانه باید به ‌گونه‌ای باشد که در ظاهر، فعل مثبت و حسن نیت فرد کلاهبردار را نشان دهد. برای این منظور باید روش‌ها و وسایلی کلاهبردار از آن‌ها استفاده می‌کند، تقلبی باشد و فرد مالباخته از تقلبی بودن آن‌ها اطلاع نداشته باشد. و به نوعی سرش کلاه رفته باشد.

برای مشاوره حقوقی جرم کلاهبرداری، می توانید با وکیل کلاهبرداری در تماس باشید.

رد مال

یکی از ویژگی‌های اساسی کلاهبرداری آن است که، قاضی محترم دادگاه در زمان صدور حکم وانشاء آن، نسبت به اموال کلاهبرداری شده نیز تعیین تکلیف خواهد نمود و در اصطلاح حقوقی، رد اموال موضوع جرم کلاهبرداری شده را نیز به عنوان بخشی از مجازات مرتکب در دادنامه مورد اشاره قرار خواهد داد،که فرد خاطی وکلاهبردار ملزم به عودت آن می شود.

به طور مثال فردی با سکه تقلبی اقدام به معاملاتی مینماید که علاوه بر محکومیت به مجازات مقرر قانونی و بازگرداندن وجوه و یا کالاهای موضوع جرمی که انجام داده محکوم خواهد شد.

چگونگی رد مال

در مواردی ممکن است دادنامه، محکومیت در خصوص رد مال با ابهاماتی و شک و شبه ای به همراه باشد از این قرار که به صورت دقیق مشخص نشده است که مجرم باید عین مال را به مالباخته رد نماید و یا مثل آن و یا قیمت برآورد شده آن را.

کلاهبرداری

قانونگذار این ایراد را به صورت کلی برطرف نموده و توضیح داده است. اگر عین اموال موجود باشد عین این اموال به مال باخته عودت می گردد، اگر اموال جز اموال مثلی باشد و عین آن موجود نباشد، مثل آن با هزینه مجرم تهیه و به مالباخته عودت می گردد. و در صورتیکه مثل آن نیز موجود نباشد قیمت این اموال محاسبه و به مال باخته رد خواهد شد.

تحقق جرم کلاهبرداری

 • ورود ضرر مالی به کسی که از او کلاهبرداری شده است.
 • انتفاع مالی، کلاهبردار یا شخص مورد نظر وی.

جرم کلاهبرداری از تنوع فراوانی برخوردار می باشد و در قالب‌های مختلفی صورت می‌گیرد، اما بیشترین موارد کلاهبرداری در قالب معاملات است.

برای مشاوره حقوقی کلاهبرداری مشدد، می توانید با وکیل کلاهبرداری در تماس باشید.

اثبات جرم

برای اثبات این جرم و کلاهبردار بودن شخص، مجموع تمام موارد ذیل باید اثبات شود:

 • توسل به وسایل متقلبانه باید مقدم بر تصاحب مال غیر باشد.
  به عنوان مثال اگر شخصی خود را فقیر قلمداد کند و با جلب حس ترحم طلبکار خود، باعث شود طلبکار طلب خود را به او ببخشد با این استدلال در این فرآیند عین مال برده نشده بلکه صرفا دینی بخشیده شده است و موضوع مشمول کلاهبرداری نیست.
 • لزوم متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده برای اغفال دیگری.
  عنوان نمودن وعده ازدواج به دروغ بدون توسل به حیله و تقلب کلاهبرداری محسوب نمی شود.
 • اغفال و فریب قربانی.
  با فرض اینکه وسایل مورد استفاده عرفا و نوعا متقلبانه باشد اما لازم است تا قربانی نیز عملا و شخصا فریب خورده باشد حتی اگر هر انسان متعارفی در نتیجه این وسایل، فریب می خورده است.
 • مال برده شده متعلق به دیگری باشد.
  اگر کسی با وسایل متقلبانه موفق شود مال خود را که در نزد دیگری است تحصیل نماید، این عمل او جرم محسوب نمی شود.

کلاهبرداری ساده

مجازات جرم کلاهبرداری ساده طبق ماده یک قانون فوق حبس از 1 سال تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است و همچنین کلاهبردار باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

کلاهبرداری

در تبصره همین ماده آمده است که در صورت وجود جهات تخفیف مجازات با تشخیص دادگاه، مجازات متهم را تا حداقل مجازات مقرر (حبس) و انفصال ابد از خدمات دولتی تقلیل دهد ولی نمی تواند به تعلیق مجازات حکم دهد.

کلاهبرداری مشدد

مجازات جرم کلاهبرداری مشدد در ادامه ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری بیان شده است که شخص کلاهبردار در صورتی که برخلاف واقعیت سمت یا عنوان از طرف سازمان ها یا موسسات وابسته به دولت اتخاذ کرده باشد یا اگر جرم از طریق رسانه یا روزنامه و غیره صورت گرفته باشد و یا مرتکب از کارکنان دولت یا موسسات وابسته به دولت و… باشد.

از عوامل تشدید مجازات است و علاوه بر اصل مال به حبس از 2 تا 10 سال و انفصال از خدمات دولتی تا ابد و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد. سایر مواد این قانون نیز عوامل مخففه و مشدده مجازات این جرم را بیان کرده است.

برای مشاوره کلاهبرداری، می توانید با وکیل کلاهبرداری در تماس باشید.

شکایت کلاهبرداری

مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی اولین مرحله در ثبت شکایت کلاهبرداری می باشد. مهمترین نکاتی که باید در ثبت این شکایت لحاظ نمود، نحوه عملیات متقلبانه و میزان مال برده شده از فرد شاکی می باشد.

پس از ثبت شکواییه براساس محل وقوع جرم، پرونده به دادسرای مربوطه ارجاع و در شعبه بازپرسی زمان رسیدگی به جرم تعیین می شود، مراحل تحقیقات مقدماتی آغاز می‌شود.

چنانچه ادله شاکی برای متهم نمودن فرد مقابل کافی باشد، قاضی با قید وثیقه، قرار مجرمیت صادر می‌کند. با ارجاع پرونده به دادگاه، قاضی با شنیدن دفاعیات متهم و نیز ادله شاکی و نیز نظر بازپرس پرونده، اقدام به صدور رای می‌نماید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *