لایحه چیست

لایحه

در این مقاله آشنا میشوید با: لایحه چیست، اهمیت لایحه، کاربرد لایحه، لایحه حقوقی، نکات مهم در نوشتن لایحه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

لایحه چیست

عنوان لایحه به معنای درخواست مکتوب می باشد. لایحه به متنی گفته می شود که به درخواست شخص در انواع دعواها اعم از کیفری و حقوقی نسبت به طرفین دعوا هر کدام طرف که می خواهند باشد خواهان یا خوانده شاکی یا مشتکی عنه واین لایحه توسط طرفین دعوا و وکیل ها یشان می توانند به دادگاه و قاضی مربوطه تحویل بدهند.

اهمیت لایحه

می توان گفت لایحه، ابزار قانونی می باشد که این فرصت به قاضی داده می شود که با توجه به متن ارائه شده داخل لایحه، و با خواندن و مطالعه آن رای شایسته ای را صادر کند، به همین دلیل، شخصی که لایحه ای را تنظیم می کند و به دادگاه ارائه می دهد، چه وکیل باشد و چه خود شخص، باید اطلاعات حقوقی کاملی در خصوص پرونده و روند آن داشته باشد و علاوه بر این، به فنون نگارش لوایح قضایی و لوایح دفاعیه آشنایی کامل داشته باشد.

کاربرد لایحه

وقتی یک دعوای حقوقی یا کیفری در حال رسیدگی می باشد شروع آن با ثبت دادخواست یا شکواییه آغاز شده است در مراحل بعد از ثبت آن باید به طور مستمر پیگیر پرونده و در جلساتی که نیاز به حضور فیزیکی شخص بوده در دادگاه حاضر شد و ممکن است که به دفعات مکرر به دادگاه رفته و نزد مقام قضایی حاضر شوید و هر چند در جلسات رسیدگی منشی دادگاه حرفها و مطالب را به طور خلاصه در پرونده وارد می کند ولی بعضا گاهی بعضی مطالب که در تصمیم گیری و رای قاضی تاثییر به سزایی دارد شاید از قلم بیفتد.

لایحه چیست

لذا باید مطالب و حرف ها و دفاعیات خود را مکتوب تحت عنوان لایحه با نگارشی دقیق و مستند تحویل دادگاه بدهد تا در پرونده آن گذاشته شود که زمانی که قاضی پرونده خواست تصمیم گیری کند با مطالعه آن تصمیم خوبی را اتخاذ کند. برای مشاوره حقوقی اوراق قضایی، میتوانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

 لایحه حقوقی

گاهی اوقات شاید در جلسات که به صورت شفاهی نسبت به پرونده نزد مقام قضایی به دفاعیات از خود می پردازیم. شاید به خاطر استرس یا شرایط و محیط دادگاه و یا درست نرساندن موضوع در روند پرونده مشکلاتی برای خود ایجاد کنیم.

لایحه چیست

در این جا می توانیم به اهمیت لایحه دفاعی خوب و محکم و مستند و با تکیه بر قانون البته بهتر است. که از مشاوران و وکلای اهل فن و خبره در مسایل پیچیده و مهم پرونده هایتان حتما استفاده نمایید.

نکات مهم در نوشتن لایحه

  • خلاصه نوشتن در لایحه و پرهیز از نکات غیر ضروری و مهم.
  • استناد به مواد قانونی و آراء وحدت رویه به صورت دقیق.
  • اشاره به زوایای پرونده و تفسیر درست از قانون و تسری آن به موضوع مربوطه و مطروحه.
  • ذکر دلایل منطقی در اثبات بی گناهی خود یا موکل یا مقصر بودن طرف مقابل دعوا .
  • استفاده از کلمات و جملات تاثیرگذار و رسایی و خوانایی مطالب در لایحه دفاعی.
  • رعایت ترتیب و توالی نکات مختلف موجود در پرونده به لحاظ اهمیت و یا سیر تاریخی موضوع آن.
  • توجه به فاکتورهایی اعم از زمان، مکان، موضوع اصلی، عوامل جرم ، علت و چرایی ارتکاب جرم، زمینه ها و…

کلام پایانی در مورد لایحه

لایحه دفاعی همان قدر که تاثیرگذار هستند، و در روند پرونده و به ثمر رسیدن پرونده نیز تأثیر مثبت و به سزایی خواهند داشت. اگر به دقت و به خوبی تنظیم نشوند، به همان اندازه نیز می‌توانند در شکست پرونده شما نیز مؤثر باشند.

پس اگر لایحه ای در پرونده خود می گذارید، بهتر است برای این کار با یک وکیل ماهر، نیز در این مورد مشاوره، و از او برای تنظیم آن کمک بگیرید. برای تنظیم لایحه می توانید با وکیل لایحه در تماس باشید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار در زمینه دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *