تنظیم شکواییه

تنظیم شکواییه

در این مقاله با تنظیم شکواییه، شکواییه چیست، تفاوت دادخواست و شکواییه چیست، ماهیت شکایت نامه چیست، نحوه تنظیم شکایت نامه، شرایط تنظیم شکواییه و موارد مهم در تنظیم شکواییه آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به تنظیم شکواییه می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

شکواییه چیست؟

شروع دعوا در دادگاه کیفری، همچون دادگاه حقوقی، مستلزم آن است که ذی نفع پرونده یعنی شاکی، ادعای خود را طبق تشریفات مقرر در قانون، برای مرجع کیفری ارسال نماید. تشریفات ارسال درخواست رسیدگی به ادعای وقوع جرم از سوی شاکی به مرجع قضایی، اعم از دادسرا و داگاه کیفری، با تنظیم شکایت در فرم مخصوصی که شکواییه نامیده می شود، آغاز می گردد.

لذا، همان طور که در یک دعوای حقوقی، برای شروع دادرسی و ارسال درخواست رسیدگی به دادگاه حقوقی، باید برای پر کردن و ثبت برگه ای به نام دادخواست اقدام نمود، برای ثبت دعوای کیفری نیز باید برگه شکواییه را تکمیل و ثبت کرد. در واقع، اولین مرحله برای ثبت شکایت کیفری، مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، پر کردن شکوائیه به شکل الکترونیکی و ارسال آن برای مرجع کیفری است.

تفاوت دادخواست و شکواییه چیست؟

در صورتی که دعوی شما از نوع حقوقی باشد، برای ثبت این دعوا باید دادخواست تنظیم کنید. دعاوی حقوقی تحت آیین دادرسی مدنی هستند و موضوعات مدنی را در بر می گیرند. ولی تنظیم شکواییه مخصوص دعاوی کیفری است و مربوط به موضوعاتی است که تحت آیین دادرسی کیفری قرار می گیرند.

برای تنظیم دادخواست باید حتما فرم های مخصوص چاپی دادخواست را پر کرد. اما برای نگارش شکواییه نیازی به استفاده از فرم های مخصوص نیست و می توان در برگه های معمولی نیز شکایت خود را بیان کرد.
شکایت نامه را باید به دادسرا یا دادگاه کیفری ارائه کرد ولی مرجع ارائه دادخواست، دادگاه حقوقی است.

تنظیم شکواییه

ماهیت شکایت نامه چیست؟

در کشور انواع مختلفی از اوراق قضایی موجود می باشد. به عنوان نمونه:

فرم های مخصوص برای تهیه و تنظیم دادخواست.

برگه هایی که در دسترس عموم قرار دارند برای نوشتن شکایت نامه.

تنظیم لایحه.

تنظیم اظهارنامه.

به عنوان مثال: لایحه انواع مختلفی را شامل می شود. ممکن است در دعوایی که رخ داده است، طرفین اقدام به تنظیم لایحه دفاعیه کنند. نوشتن لایحه دفاعیه بیشتر به عنوان نوع حقوقی آن تلقی می شود.

نحوه تنظیم شکایت نامه

شکایت نامه را می توان در برگه های معمولی تنظیم کرد. اگر بخواهید شکایت خود را در فرم های مخصوص آن ثبت کنید تنها کافی است که جاهای خالی مشخص شده را با اطلاعات مناسب پر کنید. اما اگر خواستید در برگه معمولی تنظیم شکایت را انجام دهید خوب است مواردی که لازم است در نگارش شکایت نامه رعایت شود را بدانید. موارد زیر باید حتما در فرم تنظیم شکایت درج شود:

  • نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام نگار (ایمیل)، شماره تلفن ثابت و همراه و کدپستی شاکی.
  • موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جرم.
  • ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی.
  • ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان.
  • مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون در صورت امکان.

قبل از نوشتن شکایت نامه می توانیم از طریق تنظیم اظهارنامه هدف خود را برای فرد مقصر مشخص کنیم. تنظیم اظهارنامه می تواند به عنوان رساندن حسن نیت مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که پاسخی در این مرحله دریافت نشود، می توان با تنظیم کردن شکایت نامه به طور جدی به رسیدگی پرونده پرداخت.

شرایط تنظیم شکواییه

در حالت کلی شخصی که می‌خواهد شکواییه بنویسد باید اهلیت داشته باشد، داشتن اهلیت به این معناست که یک فرد از لحاظ قانونی، شایستگی بهره‌ مند شدن از حقوق قانونی خود را دارا باشد، در این جا به این منظور است که فرد شاکی باید سن لازم را داشته باشد که با توجه به قانون جمهوری اسلامی ایران، برای دختران سن 9 سالگی و برای پسران سن 15 سالگی در نظر گرفته شده است. البته شایان توجه است که در عمل معمولا همان سن هجده سال در نظر گرفته می‌شود و اگر فرد به سن لازم نرسیده باشد، ولی یا قیم او باید به‌ جای او شکایت کنند و خود فرد با توجه به سن‌ اش، اهلیت انجام این عمل را ندارد.

تنظیم شکواییه

موارد مهم در تنظیم شکواییه

در نگارش هر نوع شکواییه و شکایت نامه مواردی را باید رعایت کرد، مانند: طرز نوشتن شکواییه به چگونگی بیان جرم و خواسته شاکی مربوط می شود. بهترین شکواییه آن است که نگارش آن به نحوی باشد که هم جهات شمول، از بابت بیان و شرح ما وقع باشد و هم نکات حقوقی و قانونی را به نحو صحیح ابراز و بتواند به سمع و بصر مقام رسیدگی کننده برساند. لذا واضح است که طرز نوشتن شکواییه یکی از مهم ترین نکات پرونده در دعاوی کیفری است که نیازمند به دانش و تخصص می باشد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *