تنظیم شکواییه

تنظیم شکواییه

در این مقاله آشنا میشوید با: تنظیم شکواییه، شکواییه چیست، تفاوت دادخواست و شکواییه چیست، ماهیت شکایت نامه چیست، نحوه تنظیم شکایت نامه، شرایط تنظیم شکواییه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای تنظیم اوراق قضایی، می توانید با وکیل اوراق قضایی در ارتباط باشید.

شکواییه چیست؟

شروع دعوا در دادگاه کیفری، همچون دادگاه حقوقی، مستلزم آن است که ذی نفع پرونده یعنی شاکی، ادعای خود را طبق تشریفات مقرر در قانون، برای مرجع کیفری ارسال نماید. تشریفات ارسال درخواست رسیدگی به ادعای وقوع جرم از سوی شاکی به مرجع قضایی، اعم از دادسرا و داگاه کیفری، با تنظیم شکایت در فرم مخصوصی که شکواییه نامیده می شود، آغاز می گردد.

تنظیم شکواییه

لذا، همان طور که در یک دعوای حقوقی، برای شروع دادرسی و ارسال درخواست رسیدگی به دادگاه حقوقی، باید برای پر کردن و ثبت برگه ای به نام دادخواست اقدام نمود، برای ثبت دعوای کیفری نیز باید برگه شکواییه را تکمیل و ثبت کرد. در واقع، اولین مرحله برای ثبت شکایت کیفری، مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، پر کردن شکوائیه به شکل الکترونیکی و ارسال آن برای مرجع کیفری است.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

تفاوت دادخواست و شکواییه چیست؟

در صورتی که دعوی شما از نوع حقوقی باشد، برای ثبت این دعوا باید دادخواست تنظیم کنید. دعاوی حقوقی تحت آیین دادرسی مدنی هستند و موضوعات مدنی را در بر می گیرند. ولی تنظیم شکواییه مخصوص دعاوی کیفری است و مربوط به موضوعاتی است که تحت آیین دادرسی کیفری قرار می گیرند.

برای تنظیم دادخواست باید حتما فرم های مخصوص چاپی دادخواست را پر کرد. اما برای نگارش شکواییه نیازی به استفاده از فرم های مخصوص نیست و می توان در برگه های معمولی نیز شکایت خود را بیان کرد. 

شکایت نامه را باید به دادسرا یا دادگاه کیفری ارائه کرد ولی مرجع ارائه دادخواست، دادگاه حقوقی است.

ماهیت شکایت نامه چیست؟

در کشور انواع مختلفی از اوراق قضایی موجود می باشد. به عنوان نمونه:

فرم های مخصوص برای تهیه و تنظیم دادخواست.

برگه هایی که در دسترس عموم قرار دارند برای نوشتن شکایت نامه.

تنظیم لایحه.

تنظیم اظهارنامه.

به عنوان مثال: لایحه انواع مختلفی را شامل می شود. ممکن است در دعوایی که رخ داده است، طرفین اقدام به تنظیم لایحه دفاعیه کنند. نوشتن لایحه دفاعیه بیشتر به عنوان نوع حقوقی آن تلقی می شود.

نحوه تنظیم شکایت نامه

شکایت نامه را می توان در برگه های معمولی تنظیم کرد. اگر بخواهید شکایت خود را در فرم های مخصوص آن ثبت کنید تنها کافی است که جاهای خالی مشخص شده را با اطلاعات مناسب پر کنید. اما اگر خواستید در برگه معمولی تنظیم شکایت را انجام دهید خوب است مواردی که لازم است در نگارش شکایت نامه رعایت شود را بدانید. موارد زیر باید حتما در فرم تنظیم شکایت درج شود:

تنظیم شکواییه

  • نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام نگار (ایمیل)، شماره تلفن ثابت و همراه و کدپستی شاکی.
  • موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جرم.
  • ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی.
  • ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان.
  • مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون در صورت امکان.

قبل از نوشتن شکایت نامه می توانیم از طریق تنظیم اظهارنامه هدف خود را برای فرد مقصر مشخص کنیم. تنظیم اظهارنامه می تواند به عنوان رساندن حسن نیت مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که پاسخی در این مرحله دریافت نشود، می توان با تنظیم کردن شکایت نامه به طور جدی به رسیدگی پرونده پرداخت.

شرایط تنظیم شکواییه

در حالت کلی شخصی که می‌خواهد شکواییه بنویسد باید اهلیت داشته باشد، داشتن اهلیت به این معناست که یک فرد از لحاظ قانونی، شایستگی بهره‌ مند شدن از حقوق قانونی خود را دارا باشد، در این جا به این منظور است که فرد شاکی باید سن لازم را داشته باشد که با توجه به قانون جمهوری اسلامی ایران، برای دختران سن 9 سالگی و برای پسران سن 15 سالگی در نظر گرفته شده است.

البته شایان توجه است که در عمل معمولا همان سن هجده سال در نظر گرفته می‌شود و اگر فرد به سن لازم نرسیده باشد، ولی یا قیم او باید به‌ جای او شکایت کنند و خود فرد با توجه به سن‌ اش، اهلیت انجام این عمل را ندارد.

موارد مهم در تنظیم شکواییه

در نگارش هر نوع شکواییه و شکایت نامه مواردی را باید رعایت کرد، مانند: طرز نوشتن شکواییه به چگونگی بیان جرم و خواسته شاکی مربوط می شود. 

بهترین شکواییه آن است که نگارش آن به نحوی باشد که هم جهات شمول، از بابت بیان و شرح ما وقع باشد و هم نکات حقوقی و قانونی را به نحو صحیح ابراز و بتواند به سمع و بصر مقام رسیدگی کننده برساند.

لذا واضح است که طرز نوشتن شکواییه یکی از مهم ترین نکات پرونده در دعاوی کیفری است که نیازمند به دانش و تخصص می باشد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *