تحصیل مال نامشروع

تحصیل مال نامشروع

در این مقاله آشنا میشوید با: تحصیل مال نامشروع، چگونگی تحصیل مال نامشروع، عناصر جرم تحصیل مال نامشروع، کلاهبرداری، کلاهبردار کیست، تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع و مجازات تحصیل مال نامشروع. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل مال نامشروع چیست؟

به طور کلی تحصیل به معنای فراهم آوردن و نامشروع به معنای خلاف قوانین شرع است. بنابراین، می توان گفت تحصیل مال نامشروع عبارت است از به دست آوردن مال از طرق نامشروع و غیر قانونی. این عمل مطابق قانون جرم محسوب شده و مجازات در پی دارد.

برای مشاوره کلاهبرداری، می توانید با وکیل کلاهبرداری در تماس باشید.

چگونگی تحصیل مال از طریق نامشروع

زمانی صورت می گیرد که فرد مالی را از راه رشوه قمار و کلاهبرداری به دست نیاورده باشد چون این موارد خود عناوین خاص دارند. باید از طریق زد و بند با مقامات یا سوء استفاده از موقیعت شغلی در کشور به دست آورده باشد این جرم به قدری مصادیق آن زیاد می باشد که هر رفتاری را می شود تحصیل مال از طریق تحصیل مال نامشروع دانست.

عناصر جرم تحصیل مال نامشروع

  • عنصر مادی: عمل مثبت به دست آوردن مال با توسل به راه های غیر قانونی و نامشروع.
  • ​عنصر معنوی: در وقوع این جرم باید مرتکب قصد و عمد در تحصیل مال داشته و بر نامشروع بودن طریق آگاه باشد.
  • عنصر قانونی: این جرم به طور خاص در ماده 2 قانون تشدید مجازات ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری پیش بینی شده است.

کلاهبرداری چیست

کلاهبرداری به عملی سودجویانه و مجرمانه‌ای گفته می‌شود که در آن با استفاده روش‌های متفاوت اقدام به فریب شخص یا اشخاصی برای کسب سود برای فرد، افراد و یا موسسه‌ که کلاهبرداری می کند، انجام می گیرد، در این عمل ممکن است از اقداماتی مانند: فریبکاری، زورگویی، جعل نام و یا عنوان تجاری و سوء استفاده از نا آگاهی شخص فریب خورده استفاده شود.

تحصیل مال نامشروع

و از این طریق بدون اطلاع شخص فریب خورده اقدام به استفاده از مال یا دارایی آن کنند، که البته این توضیح مختصر برای شناخت تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع کافی نیست و نیاز به توضیح بیشتری دارد، برای مثال درست است که کلاهبرداری یک نوع جرم شناخته شده محسوب می‌‌شود، اما با توجه به اینکه قوانین در کشور‌های مختلف فرق می‌کند، قوانین اجرایی و نوع مجازاتی که برای این گونه جرم‌ها صادر می‌شود تفاوت دارد.

و گاهی حتی تعریف مجرم در چند کشور باهم متفاوت است، با این حال علاوه بر تعریف کلاهبرداری برای بررسی تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع از نظر قانون، باید بدانیم که اصطلاحا کلاهبردار به چه شخصی می‌گویند.

کلاهبردار کیست

این اصطلاح زمانی بکار برده می‌شود که یک فرد، گروه و یا موسسه‌ای با استفاده از فعالیت‌هایی مانند: فریبکاری، حقه بازی و یا وعده، دروغ از ناآگاهی شخص یا اشخاص سوء استفاده کند، و اموال و دارایی آنها را با دادن وعده سود و… تصاحب کند و فرد کلاهبردار از آن اموال به نفع خود استفاده کند.

که در این میان فرد نه تنها نارضایتی نسبت به انتقال دارایی خود ندارد بلکه گاهی کلاهبردار از شیوه‌هایی استفاده می کند که شخص کاملا به او اعتماد کرده و با رضایت و اختیار کامل آن را به فرد کلاهبردار می‌دهد، اما برای شناخت تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع باید گفت:

امروزه با پیشرفت کردن تکنولوژی و فناوری‌ های مختلف روش کلاهبرداری نیز بروز و در آن از شیوه‌های جدیدی استفاده می‌شود که گاهی فرد نسبت به آنها کاملا بی اطلاع است بطوری که ممکن است به سرعت در دام آنها گرفتار شود، امروزه کلاهبرداری را از نظر میانگین سنی میتوان به دو دسته کلاهبرداران غیر اینترنتی و کلاهبرداران اینترنتی تقسم کرد که میانگین کلاهبرداران اینترنتی با ۱۸ تا ۳۵ سال پایین تراز میانگین سنی کلاهبرداران غیر اینترنتی است.

تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع

همان طور که می دانید در کلاهبرداری فرد با استفاده از حقه‌ بازی، دروغ و فریب کاری باید اعتماد شخص را نسبت به خودش جلب کند تا بتواند اموال یا دارایی را با میل و رضایت صاحب آن در اختیار بگیرد.

برای تحصیل مال نامشروع، می توانید با وکیل کلاهبرداری در تماس باشید.

تحصیل مال نامشروع

اما تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع در این است که برای انجام جرم تحصیل مال از طریق نامشروع فرد باید دارای پست و مجوزی رسمی باشد و علاوه بر آن برای فروش یا بدست آوردن مال نامشروع نیاز به همکاری با افراد مقامات و… دارد و فرد به تنهایی در انجام آن دست ندارد، ولی در کلاهبرداری فرد خودش می‌تواند به تنهایی مجرم باشد.

مجازات تحصیل مال از طریق نامشروع

یکی دیگر از تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع این است که مجازات افرادی که از این طریق اقدام به کسب سود می کنند به موجب ماده ۲ قانون گفته‌ شده علاوه بر پرداخت خود مال به مجازات سه ماه تا دوسال حبس و یا پرداخت جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده محکوم خواهند شد، اما تحصیل مال از طریق نامشروع دارای ویژگی‌های زیر است.

  • سوء استفاده از امتیاز و یا خرید و فروش آن.
  • انجام تقلب در توزیع کالاهایی که تابع ضوابط معین است.
  • کسب سود از این طریق.

از دلایل دیگر تفاوت کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع می توان به میانگین سنی مجرمین اشاره کرد که معمولا مجرمین کلاهبرداری دارای میانگین سنی پایین تری نسبت به مجرمین تحصیل مال از طریق نامشروع هستند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *