کانون اصلاح و تربیت و ساختار آن

کانون اصلاح و تربیت و ساختار آن

در این مقاله آشنا میشوید با: کانون اصلاح و تربیت و ساختار آن، کانون اصلاح و تربیت چیست، قسمت نگهداری موقت، قسمت اصلاح و تربیت، وضعیت آموزشی کانون، وضعیت آموزش فنی حرفه ای کانون. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی کیفری، می توانید با وکیل کیفری تهران در ارتباط باشید.

تاریخچه کانون اصلاح و تربیت

برای اولین بار در ایران در سال 1348 کانون اصلاح و تربیت در تهران تشکیل شد. این کانون پس از مدتی ماهیت اصلی خود را از دست می دهد و هدف آن (اصلاح کودک، ایجاد ارتباط بین قاضی دادگاه و کودک بزهکار برای اتخاذ تصمیمات جدید) عقیم می ماند.

در سال 1357 این کانون مجددا تشکیل می شود اما این بار تحقق اهداف آن با مشکل مواجه می شود، زیرا با گذشت زمان و ایجاد وقفه باعث از دست دادن مسئولان مجرب و تعلیم دیده می گردد، و از طرفی دیگر سازماندهی درست و اصولی نیز وجود نداشت.

کانون اصلاح و تربیت و ساختار آن

با توجه به اینکه 70% نوجوانان در این کانون، شهرستانی هستند، و از طرفی چنین کانون هایی فقط در شهرهای محدود و انگشت شمار از جمله مشهد و اهواز تشکیل شده است لازم است که مسئولین توجهات بیشتری را نه فقط برای اصلاح مجرم بلکه برای اصلاح جامعه مبذول دارند. البته ناگفته نماند که این کانون در سال 1370 مورد ارزشیابی علمی قرار گرفت و از سال 1372 تحولات جدیدی در آن به وجود آمده است.

برای مشاوره حقوقی، میتوانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

کانون اصلاح و تربیت چیست؟

کانون اصلاح و تربیت جایی است که نوجوانان به خاطر ارتکاب به جرم نگهداری می‌شوند. کانون اصلاح و تربیت مرکزی است جهت نگهداری، اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال غیر بالغ و بزهکار یا بزهکارانی که کمتر از ۱۸ سال تمام سن داشته باشند.

هدف قانون گذار از تمایز و جداسازی این‌ گونه بزهکاران توجه به واقعیت های ملموس در جوامع شهری و تنگناهای ایجاد شده در مسیر زندگی افراد جامعه به خصوص کودکان و نوجوانان که غالبا در اثر سو استفاده از نا آگاهی و عدم شناخت این قشر از قوانین و مقررات جاری و رشد عقلی و روانی می‌باشد.

اغلب نوجوانانی که به این مکان می آیند به جرمی مرتکب شده اند و زیر ۱۸ سال سن دارند.

ساختار کانون اصلاح و تربیت کودکان

کانون اصلاح و تربیت کودکان، زیر مجموعه سازمان زندان‌ ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور است که سه واحد مستقل به این شرح دارد:

  • واحد نگهداری موقت.
  • واحد اصلاح و تربیت.
  • واحد زندان.

متهمان و مجرمانی که به این کانون‌ها معرفی می‌شوند، براساس سن، نوع جرم، سابقه ارتکاب جرم به یکی از این ۳ واحد تحویل می‌شوند.

مهم ترین جرایم ارتکابی کودکانی که به این کانون‌ ها اعزام می‌شوند عبارتند از: سرقت، دعوا و چاقو کشی، جرایم مواد مخدر، جرایم جنسی، و سایر جرایم. گفته می‌شود ۷۰ درصد کودکان اعزامی به این مراکز، به دلیل سرقت دستگیر شده‌اند.

قسمت نگهداری موقت

بعد از تشخیص وضعیت زندانیان و مورد پذیرش قرار گرفتن آنها اگر اطفال بزهکار از آن دسته ای باشند که هنوز تصمیمی در باره آنان اتخاذ نشده باشد و یا نتیجه قطعی دادگاه مشخص نشده باشد به قسمت نگهداری موقت (انتظامات) اعزام می شوند. افرادی که به این قسمت اعزام می شوند یا به سبب سنگین بودن جرم ارتکابی مستقیما از سوی دادگاه قرار بازداشت موقت برایشان صادر می شود یا این که قرار کفالت و یا وثیقه برایشان صادر شده است ولی به سبب نداشتن کفیل و یا وثیقه مناسب قرارشان به قرار بازداشت موقت تبدیل می شود.

در مورد اطفالی که دادگاه برای جلوگیری از تبانی و یا سایر جهات قانونی نگهداری انفرادی آنان را ضروری بداند و یا اطفالی که هنوز توسط واحد پذیرش و تشخیص فرا خوانده نشده اند، تحت نظر واحد انتظامات به طور انفرادی در قسمت زندان مجرد کانون نگهداری خواهند شد.

قسمت اصلاح و تربیت

تمامی افرادی که به طور قطعی پذیرش می شوند و وضعیت آنان کاملا اعم از طبقه، درجه و گروه در خوابگاه و بندها مشخص شد، مورد توجه این قسمت قرار می گیرند.

در این قسمت واحدی به نام اندرزگاه وجود دارد که حدودا هفته ای یک مرتبه شخصی که اندرزگو نامیده می شود بچه های شرور و سابقه دار را مورد موعظه و پند و نصیحت قرار می دهد و مشکلات اخلاقی شان را به آنان گوشزد می کند و آن ها را در حل این مشکلات کمک می کند. با آن ها رابطه عاطفی برقرار می کند با تقویت قوه ایمان آنان را از ارتکاب مجدد جرم باز می دارد.

کانون اصلاح و تربیت و ساختار آن

در این قسمت فعالیت های فرهنگی، آموزشی، حرفه ای توسط مددجویان صورت می گیرد. مددجویان در نشریه ای که توسط خودشان و به کمک مسئول فرهنگی زندان منتشر می شود به بیان احساسات و آرزوها و شکوفایی استعدادهایشان می پردازند.

حداقل سن اطفال برای انتقال به کانون اصلاح و تربیت

اطفال و نوجوانانی که به ‌‌‌‌کانو‌ن اصلاح و تربیت منتقل می‌شوند می‌بایست دارای شرایط سنی تعیین شده توسط قانونگذار باشند. مطابق قوانین هر کدام از اطفالی که به یکی از بخش‌ها‌ی این مرکز منتقل می‌شوند باید حداقل دارای دوازده سال سن باشند. نکته حائز اهمیت این است که در ‌‌‌‌کانو‌ن اصلاح و تربیت قسمت نگهداری پسران و دختران کاملا مجزا خواهد بود. هم چنین مطابق قانون حداکثر سن افراد برای منتقل شدن به این مرکز ۱۸ سال تمام می‌باشد.

نکته: ‌‌‌‌کانو‌ن اصلاح و تربیت متشکل از کارشناسان، پزشکان و مدیران برجسته‌‌ای‌ می‌باشد که کمک می‌کنند اطفال در مسیر درستی قرار بگیرند و اصلاح شوند.

چه کسانی به کانون اصلاح و تربیت میروند

کانون اصلاح و تربیت جایی است که نوجوانان به خاطر ارتکاب به جرم نگهداری می‌شوند. کانون اصلاح و تربیت مرکزی است جهت نگهداری، اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال غیر بالغ و بزهکار یا بزهکارانی که کمتر از ۱۸ سال تمام سن داشته باشند. هدف قانون گذار از تمایز و جداسازی این‌گونه بزهکاران توجه به واقعیت های ملموس در جوامع شهری و تنگناهای ایجاد شده در مسیر زندگی افراد جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان که غالبا در اثر سوء استفاده از ناآگاهی و عدم شناخت این قشر از قوانین و مقررات جاری و رشد عقلی و روانی می‌باشد. اغلب نوجوانانی که به این مکان می آیند به جرمی مرتکب شده اند و زیر ۱۸ سال سن دارند.

وضعیت آموزشی کانون

اطفال پس از ورود به کانون اعم از این که با سواد و یا بی سواد، ملزم هستند که در کلاس های درس شرکت کنند. در حال حاضر سه کلاس نهضت سواد آموزی در کانون اصلاح و تربیت وجود دارد که اختصاص به اطفال بی سواد و آنان که وقفه زیادی بین تحصیلاتشان حاصل شده، وجود دارد. علاوه بر این در داخل کانون امکان تحصیل تا پایان مقطع راهنمایی وجود دارد.

آموزش اطفال در کانون فقط جهت شرکت در امتحانات می باشد، چرا که، ممکن است برخی از اطفال در حین تحصیل در مدرسه و یا خارج از آن محیط مرتکب بزه شده و ناگزیر گردند که چند ماهی را در کانون به سر برند، به همین جهت و به منظور جلوگیری از وقفه حاصل بین مدت تحصیل، به این قبیل دانش آموزان آموزش لازم داده می شود تا بتوانند در امتحانات مربوطه شرکت نمایند. این کلاس ها توسط معلمان آموزش و پرورش اداره و در صورت موفقیت در امتحانات به آنان گواهینامه مربوطه داده خواهد شد.

وضعیت آموزش فنی حرفه ای کانون

اطفال پس از فراغت از درس و یا اطفالی که استعداد درس خواندن را ندارند ملزم هستند که در کارگاه های کانون حرفه ای را بیاموزند.

این اطفال ضمن یادگیری حرفه ای و مشغول شدن به آن از حق الزحمه ای برخوردار می شوند که در هنگام ترخیص از زندان به آنان جهت پشتوانه ای پرداخت می شود. «نگارنده» هنگام بازدید از کانون اصلاح و تربیت شاهد نمایشگاهی از طراحی ها و کاریکاتورها و تابلوهای نقاشی بوده است که توسط یکی از مددجویان برپا شده بود. این مددجو برای پرداخت جریمه نقدی خود اقدام به پرپایی این نمایشگاه کرده بود و آن ها را در معرض فروش برای بازدیدکنندگان قرار داده بود.

مددجوی دیگری مشاهده شد که از استعداد فوق العاده ای برخوردار بود و به کمک مسئولین زندان دوره کامپیوتر و حروف چینی کلمات را آموخته بود و برای کانون کار می کرد و حروف چینی مجلات و نشریات توسط او صورت می گرفت.

قسمت زندان کانون

سومین قسمت کانون اصلاح و تربیت زندان است. این قسمت محل نگهداری آن دسته از مجرمینی است که سن آنان بین 15 سال تمام به بالا بوده و مرتکب جنایتی شده باشد هم چنین قاضی اطفال به موجب قانون اجازه دارد که اطفالی که موجبات فساد اخلاقی اطفال دیگر را فراهم می کنند در زندان نگهداری کند.

تمامی برنامه های تربیتی و اصلاحی، آموزشی و حرفه ای نیز در قسمت زندان کانون هم اجرا می شود با این تفاوت که از امکانات رفاهی و آموزشی محدود تری برخوردار هستند. مثلا: تعداد ملاقات هایشان محدود تر است و یا این که هفته ای یک بار ملزم هستند که در اندرزگاه شرکت کنند.

وظایف کانون اصلاح و تربیت

کانون اصلاح و تربیت در هر حوزه دارای یک نفر مدیر و برای هر یک از قسمت‌ های آموزش، نگاه داری موقت و اصلاح و تربیت و زندان، دارای یک نفر مسئول خواهد بود و تعداد کافی پزشک، روان پزشک، روان‌شناس متخصص، مددکار اجتماعی، مربی، آموزگار و آموزگار تعلیمات حرفه‌ای، کارمند دفتری، پزشکیار و مراقب تربیتی و انتظامی در اختیار خواهد داشت تا آن ها تربیت شده و به آغوش جامعه بازگرداند.

آدرس و شماره تماس کانون اصلاح و تربیت مشهد: استان خراسان رضوی، مشهد، شاندیز، جاده فرح آباد، جاده ساقشک

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *