همه چیز درباره صلحنامه ملک

همه چیز درباره صلحنامه ملک

در این مقاله آشنا میشوید با: همه چیز درباره صلحنامه ملک، مفهوم صلح، ارکان صلح، صلح نامه ملک چیست، انواع صلح نامه ملکی، فسخ صلح نامه ملکی، شرایط تنظیم صلح نامه ملکی، انواع قرارداد های صلح و  تفاوت صلح نامه ملکی با مبایعه نامه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

مفهوم صلح

صلح در لغت به معنای تسلیم، سازش و آشتی است. در دنیای حقوق صلح دو معنی دارد:

 • عقد صلحی که به صورت عرفی جایگزین سایر عقود مانند بیع (نقل و انتقال) یا اجاره می‌شود. یعنی دو طرف در به وجود آوردن و یا از بین بردن یک رابطه حقوقی توافق می‌کنند. برای مثال: شما مالک دو دانگ از یک ملک و دوست شما مالک چهار دانگ دیگر است. پس از مدتی شما و دوستتان تصمیم می‌ گیرید که سهم‌ تان را بفروشید، در این‌ صورت می‌ توانید به جای قرارداد فروش با مشتری، قرارداد صلح ببندید و نتیجه و اثر قرارداد فروش که همان انتقال مالکیت است را داشته باشید.

همه چیز درباره صلحنامه ملک

 • عقد صلحی که با توافق و سازش طرفین برای پایان دادن دعوی استفاده می‌شود. صلح دعوی به این معناست که دو نفر با یک دیگر بر سر موضوعی دعوا دارند و برای خاتمه دعوا با هم صلح می‌کنند. مثلا: دوست شما به شما یک میلیون تومان بدهکار است. اما او می‌گوید که پانصد هزار تومان بدهکار است. در این صورت هر دو روی مبلغ هفتصد هزار تومان صلح می‌کنید.

گاهی صلح در مقام دعوای احتمالی در آینده است. یعنی دو طرف قرارداد در حال حاضر با یک دیگر اختلاف و یا دعوایی ندارند، اما احتمال آن بسیار زیاد است که در آینده اختلاف پیدا کنند و به همین علت، در ابتدای قرارداد خودشان با یک دیگر صلح می‌کنند. و این عمل قطعا در بیشتر موارد جلوگیری خواهد کرد از شکایت و رفت و آمد به مراجع قضایی مانند: دادگاه ها و دادسراها.

برای مشاوره حقوقی با بهترین وکیل در تهران، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

ارکان صلح

ارکانی که وجود آن‌ها برای تشکیل یک قرارداد صلح لازم است:

مصالح: کسی که مال خود را به‌ عنوان صلح به دیگری می‌دهد.
متصالح: کسی که مال را از مصالح قبول می‌کند.
مورد صلح: مال و موضوعی که مورد قرارداد صلح قرار می‌گیرد. ( مثلا: دو دانگ خانه)
مال‌الصلح: پول یا مالی که یک طرف در برابر پذیرش پیشنهاد صلح از طرف دیگر می‌گیرد.
لازم است بدانیم که صلح می‌ تواند در برابر مال یا به‌ صورت رایگان انجام شود. هم چنین می‌ توان مالی گران‌ قیمت را در برابر مالی با ارزش بسیار کم صلح کرد که چنین صلحی را صلح محاباتی می‌گویند. برای مثال: اگر شخصی اتومبیل خود را در برابر یک خودکار به دیگری صلح کند.

صلح نامه ملک چیست؟

صلح نامه ممکن است در ملک و املاک و معاملات راجع به آن رخ بدهد. همان طور که گفته شد عقد صلح ممکن است برای خاتمه دادن به یک دعوا باشد یا توافق برای انتقال مال یا ملک و املاک لذا لازم نیست حتما دعوایی در بین باشد معامله ملک هم مثل خزید و فروش و اجاره می تواند به صورت صلح واقع شود.

برای مثال پدر می تواند قبل از مرگ تمام اموال خود را به هر نسبتی که دوست دارد بین ورثه تحت عنوان صلح تقسیم کند.

یا این که فرد بخواهد مغازه یا زمینش را به یکی از پسرانش بدهد در اینجا می تواند از قالب صلح استفاده کند.

انواع صلح نامه ملکی

 • صلح نامه ملکی همان خرید و فروش املاک.
 • عقد صلح نامه برای اجاره یک ملک بجای قرارداد استیجاری.
 • صلح نامه ملکی برای انتقال منافع یک ملک: مثل صلح سرقفلی مغازه.
 • عقد صلح نامه برای صرف نظر از تملیک یک ملک یا بدهی.

تمامی موارد فوق می تواند با یا بدون رد و بدل شدن پول (یا هر نوع عوض مشخصی ) در ازای ملک صلح شده انجام گیرد.

فسخ صلح نامه ملکی

تفاوتی نمی کند که صلح نامه برای ملک نوشته شده باشد یا برای کارهای قانونی دیگر. زمانی که افراد بر سر مسئله ای صلح می نمایند و این عقد با توجه به قانون معتبر می باشد، نمی توانند به صورت یک طرفه برای فسخ قرارداد اقدام نمایند. گفتنی است فسخ صلح نامه با توافق طرفین عقد امکان پذیر است.

شرایط تنظیم صلح نامه ملکی

 • برخورداری از سن قانونی برای طرفین و داشتن عقل سالم.
 • عدم ورشکستگی شخصی که می خواهد مال یا ملک خود را صلح نماید.
 • عدم بودن ملک در رهن و یا برخورداری از هر مانع معاملاتی دیگر. به عنوان مثال طرفین قرارداد نمی توانند در مورد ملک یا مالی که به هیچ یک از آن ها تعلقی ندارد اقدام به تنظیم صلح نامه نمایند. چون این گونه قرارداد ها از همان ابتدا تا انتها غیر معتبر و باطل است.

همه چیز درباره صلحنامه ملک

 • شرعی بودن ملک مورد نظر. به عنوان مثال: طرفین قرارداد نمی توانند یک ملک را جهت استفاده به عنوان قمارخانه یا سایر موارد غیر شرعی خریداری یا اجاره صلح نمایند.
 • تنظیم صلح نامه صوری ملک مورد نظر. یعنی این که نباید قرارداد صلح جهت فرار از بدهی یا دین صورت گیرد.

انواع قرارداد های صلح

صلح عمری

صلح عمری به نوعی صلح نامه گفته شده که جهت جلوگیری از اختلاف و دعوا توسط طرفین تنظیم می گردد. با تنظیم قرارداد صلح مالکیت تمامی املاک مانند زمین، خانه و… و هم چنین دارایی های دیگر مانند: اتومبیل برای فردی از میان نزدیکان یا هر شخص دیگری محفوظ نگه خواهد ماند. اما حق و امکان استفاده از ملک یا اموال تا زمانی که فرد صلح کننده زنده باشد برای ایشان یا شخص ثالثی باقی خواهد ماند و تا زمانی که فرد در قید حیات باشد می تواند از ملک خود استفاده نماید.

صلح نامه سکنی

این نوع صلح هنگامی استفاده می شود که مالک یک ملک بخواهد تا برای فردی حق سکونت در ملک خود را برای مدت زمان معینی تعیین نماید که به این قرارداد صلح نامه سکنی گفته می شود.

صلح نامه رقبی

این نوع صلح در زمانی مورد انجام قرار می گیرد که فردی حق استفاده ملک یا دارایی خود را برای مدت زمان معینی به فرد دیگری واگذار نماید. در این مواقع پس از اتمام زمان تعیین شده در قرارداد حق استفاده از آن به کلی از بین خواهد رفت.

 تفاوت صلح نامه ملکی با مبایعه نامه

مبایعه نامه به قراردادی گفته می شود که در طی آن مال یا ملکی به فرد دیگری فروخته می شود. به این صورت که در طول فرآیند خرید و فروش قرارداد کتبی میان طرفین تنظیم می گردد که بر اساس آن مال یا ملکی در قبال دریافت بها یا عوض فروخته می شود.

هنگام استفاده از مبایعه نامه حق مالکیت ملک مورد نظر در تاریخ قید شده در آن به خریدار منتقل می شود که این موضوع در صلح نامه می تواند کاملا به شکل دیگری صورت گیرد. هنگام استفاده از صلح نامه شخصی که به عنوان مصالح در قرارداد شرکت دارد می تواند تا زمان حیاتش از ملک مورد نظر استفاده نماید و پس از فوتش مالکیت ملک به متصالح منتقل گردد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *