مهمترین تفاوت های مبایعه نامه و قولنامه

مهمترین تفاوت های مبایعه نامه و قولنامه

در این مقاله آشنا میشوید با: مهمترین تفاوت های مبایعه نامه و قولنامه، مبایعه نامه چیست و ویژگی های آن، قولنامه و ویژگی های آن، مزایا و محدودیت های قولنامه و مبایعه نامه، فسخ مبایعه نامه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره جهت تنظیم قرارداد، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه یا بیع نامه به قراردادی گفته می شود که در زمان معامله ملک یا هر مال دیگری بین خریدار و فروشنده ثبت می شود. هرچند مبایعه نامه سندی رسمی به حساب نمی آید، اما بر مبنای قانون، معتبر بوده و اغلب معامله گران ترجیح می دهند که از بیع نامه به جای قولنامه استفاده نمایند.

تنظیم مبایعه نامه به خصوص در معامله ملک با استقبال بیشتری مواجه شده است، چرا که می توان این قراردادها را در سامانه ثبت اسناد وارد کرده و کد رهیگیری و هولوگرام رسمی دریافت نمود. در هر مبایعه نامه،  هر دو طرف در مقابل یکدیگر تعهداتی را قبول می کنند.

ویژگی های مبایعه نامه

برای آنکه به درک درستی از تفاوت قولنامه و مبایعه نامه برسید، به بررسی ویژگی هر یک از آن ها می پردازیم. همانگونه که گفته شد، از مبایعه نامه در خرید و فروش هر مالی می توان استفاده کرد، اما بیشترین کاربرد این نوع قرارداد، در معامله ملک است و به همین دلیل برخی از مهمترین ویژگی های هر مبایعه نامه مرتبط با ملک را در ادامه بیان می کنیم.

 • مبایعه نامه باید در سه نسخه کاملا مشابه با استفاده از کاربن یا نسخه های پرینت شده، تنظیم شود.
 • مبایعه نامه باید در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت شود و کد رهگیری داشته باشد.
 • داشتن هولوگرام معتبر و دارای شماره ثبت نیز از دیگر ویژگی های یک مبایعه نامه معتبر می باشد.

مهمترین تفاوت های مبایعه نامه و قولنامه

علاوه بر ویژگی های بالا؛ در هر مبایعه نامه حتما باید موارد زیر وجود داشته باشد:

 • مشخصات طرفین (خریدار و فروشنده).
 • موضوع معامله (مورد معامله ای که فروخته می‌شود).
 • ملحقات و جزئیات مورد معامله.
 • ثمن معامله ( به معنی قیمت مورد توافق طرفین).
 • نحوه پرداخت ثمن مورد توافق طرفین قرارداد.
 • شرایط تسلیم و تحویل مورد قرارداد و همچنین شرایط انتقال مدارک و اسناد به خریدار.
 • شرایط و آثار قرارداد (مواردی که در قانون معاملات می بایست توسط هر دو طرف معامله انجام شود).
 • تعهدات طرفین قرارداد.
 • شروط ضمن عقد.
 • جرایم و ضرر زیان ناشی از عدم انجام تعهدات طرفین قرارداد.
 • امضای فروشنده و خریدار و حداقل دو شاهد و متصدی معامله.

قولنامه چیست؟

هر گاه بخواهیم در معامله قراردادی بر اساس قول و قرار بین دو طرف تنظیم کنیم، از قولنامه استفاده می کنیم. قولنامه در معامله ملک معمولا زمانی به کار می رود که پول خریدار تکمیل نبوده، یا اینکه سند ملک آماده تحویل نباشد. بستن قولنامه به طرفین این اطمینان را می دهد که تا زمان انتقال سند رسمی، ملک به شخص دیگری فروخته نخواهد شد.

 همچنین برای اطمینان بیشتر در قولنامه ها، معمولا مبلغی به عنوان وجه التزام در نظر گرفته می شود، که در صورت برهم زدن قولنامه باید به طرف مقابل پرداخت شود. تا این قسمت از مقاله حتما به تفاوت قولنامه و مبایعه نامه پی بردید.

ویژگی های قولنامه

به طور کلی می توان سه ویژگی زیر را برای اکثر قول نامه های تنظیم شده بیان نمود:

 • قولنامه ها اسنادی معتبر و قابل استناد هستند.
 • در هر قولنامه طرفین قبول می کنند که شرایط لازم برای قرارداد رسمی در آینده و انتقال ملک را فراهم کنند.
 • در هر قولنامه باید بندهایی برای قدرت الزام قرارداد و وجه التزام در نظر گرفته شود.

شباهت و تفاوت قولنامه و مبایعه نامه

شباهت قولنامه و مبایعه نامه در این است که هردوی قراردادها جزء اسناد غیر رسمی به شمار می آیند که در خرید و فروش ملک یا اموال دیگر بین طرفین نوشته می شوند. همچنین اگر فروشنده برای انتقال سند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نکند، با داشتن هر کدام از این اسناد می‌توان از دادگاه الزام به تنظیم سند را از فروشنده طلب کرد. با وجود این شباهت ها اما تفاوت قولنامه و مبایعه نامه تقریبا زیاد است، که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • در مبایعه نامه نوعی تعهد بین طرفین بیان می شود، در حالی که قولنامه وعده هایی به صورت پیش قرارداد امضا می شود.
 • در تنظیم مبایعه نامه می توان از طریق سایت اسناد رسمی فروش ملک به غیر را بررسی کرد، در حالی که در قولنامه چنین امکانی وجود ندارد.
 • مبایعه نامه ها برخلاف قولنامه دارای اعتبار قانونی بیشتری می باشند.
 • در زمان تنظیم مبایعه نامه حتما باید ثمن اولیه پرداخت شود، اما در قولنامه نیازی به پرداخت آن در ابتدای قرارداد نیست.

مزایا و محدودیت‌های قولنامه

مزایا

 1. انعطاف‌پذیری: قولنامه امکان تعیین شرایط و تاریخ انجام عمل را در آینده فراهم می‌کند.
 2. لغو پذیری: در برخی موارد، قولنامه را می‌توان لغو کرد، البته با رعایت شرایط مربوطه.
 3. ایجاد حقوق و تعهدات: با صدور قولنامه، می‌توانید حقوق و تعهدات مشخصی را ایجاد کنید و طرف مقابل را متعهد به انجام عمل خاص کنید.

محدودیت‌ها

 1. عدم انتقال مالکیت: قولنامه تنها تعهد مالی را به طرف مقابل انتقال نمی‌دهد و عمدتا برای انجام عمل در آینده استفاده می‌شود.
 2. قابلیت لغو: ممکن است شرایط خاصی برای لغو قولنامه وجود داشته باشد و نیاز به توافق طرفین یا رعایت شرایط مشخصی داشته باشد.

محدودیت‌ها و مزایای مبایعه نامه

مزایا

 1. انتقال مالکیت: با امضای مبایعه نامه، مالکیت یا حقوق مربوط به کالا یا خدمت به طرف دیگر انتقال می‌یابد.
 2. اجبار انجام تعهدات: در صورت عدم انجام تعهدات در مبایعه نامه، طرف مقابل می‌تواند حقوق قانونی خود را مطالبه کند.
 3. قابلیت استناد قانونی: مبایعه نامه اسناد رسمی است که قابلیت استناد قانونی بیشتری دارد.

محدودیت‌ها

 1. حداکثر انعطاف: مبایعه نامه برای تعیین شرایط و تاریخ انجام عمل در آینده انعطاف کمتری را فراهم می‌کند.
 2. لغو مبایعه نامه: پس از امضای مبایعه نامه، لغو آن به سادگی صورت نمی‌گیرد و نیاز به توافق طرفین یا موارد خاصی دارد.

اهمیت تنظیم قرارداد برای معامله ملک

باید توجه داشت که تنظیم قرارداد به صورت قولنامه یا مبایعه نامه در معامله ملک، یک الزام قطعی نیست و چنانچه مبلغ ثمن معامله خریدار و مدارک فروشنده تکمیل باشد، می توانند با مراجعه مستقیم به دفاتر اسناد رسمی تغییر مالکیت را انجام دهند. اما در اغلب مواقع برای انجام تعهدات طرفین، مدتی زمان لازم است و برای جلوگیری از فروش مورد معامله به فرد دیگر، نیاز است تا قرارداد موقت معامله به صورت مبایعه نامه یا قولنامه تنظیم شود.

با چه کسانی می‌توان مبایعه نامه را تنظیم کرد؟

طرفین معامله ممکن است هر دو یا یکی از آن‌ها جزء اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند. کلیه افراد اعم از مذکر و مونث با هر سنی می‌توانند طرف معامله قرار بگیرند. با این توضیح که اگر به سن ۱۸ سال تمام شمسی نرسیده‌اند بهتر است ولی (پدر یا جد پدری) یا قیم یا وکلای آن‌ها نیز ذیل قرارداد را امضاء و اثرانگشت نمایند.

هرچند مطابق ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی دختر با ۹ سال تمام قمری و پسر با ۱۵ سال تمام قمری به سن بلوغ می‌رسد اما علاوه بر بلوغ باید به رشد کافی هم برسد که برای اطمینان از رشد کافی قبل از ۱۸ سال تمام شمسی بهتر است ولی یا قیم نیز قرارداد را تائید و امضا کند.

اعتبار مبایعه نامه در دادگاه

مبایعه نامه ممکن است به صورت دستی توسط خریدار و فروشنده نوشته شود و یا این که در دفتر مشاور املاک ثبت شود. ممکن است برخی از افراد دفتر مشاور املاک را برای عقد مبایعه نامه انتخاب کنند و تصور کنند که مبایعه نامه دستی هیچ ارزش و اعتباری در دادگاه ندارد.

به همین دلیل برخی از افراد درباره اعتبار مبایعه نامه در دادگاه سوالاتی را مطرح می‌کنند. در این مورد باید بگوییم مبایعه نامه چه به صورت دستی و چه در دفتر مشاور املاک نوشته شود در دادگاه جزو اسناد عادی به شمار رفته و دارای ارزش و اعتبار است.

نمونه مبایعه نامه زمین

یکی دیگر از انواع مبایعه نامه که برای خرید و فروش زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد مبایعه نامه زمین است. نمونه مبایعه نامه زمین نیز مانند مبایعه نامه ملک فرمی است که در آن مشخصات فروشنده و خریدار زمین ذکر می‌شود و در نهایت هر دو طرف زیر این قرارداد را امضا کرده و بلافاصله خرید و فروش را انجام می‌دهند‌.

نمونه مبایعه نامه زمین نیز ممکن است در دفاتر مشاور املاک یا توسط خود خریدار و فروشنده نوشته شود. این مبایعه نامه جزو اسناد عادی بوده و قابل عرضه و ارائه در محاکم دادگستری است. از جمله مواردی که در مبایعه نامه زمین باید ذکر شوند می‌توان به مشخصات طرفین معامله، موضوع معامله، قیمت زمین، تاریخ عقد قرارداد و امضای طرفین قرارداد اشاره کرد.

مبایعه نامه خودرو

مبایعه نامه خودرو نوعی قرارداد است که به منظور خرید و فروش و تنظیم سند خودرو عقد می‌گردد. در این نوع مبایعه نامه علاوه بر ذکر دقیق مشخصات خریدار و فروشنده باید مشخصات دقیق خودرو مانند شماره پلاک، مدل، رنگ، موتور و… ذکر شود.

با توجه به این که مبایعه نامه با قولنامه فرق دارد و بلافاصله پس از عقد آن خرید و فروش باید صورت گیرد، در صورتی که یکی از طرفین به هر دلیلی در روند مبایعه نامه اختلال ایجاد کند یا در پرداخت هزینه خودرو تاخیر ایجاد کند موظف به پرداخت خسارت است‌.

متن مبایعه نامه خودرو

مبایعه نامه خودرو می‌تواند به صورت دست نوشته توسط خریدار و فروشنده باشد یا این که به صورت متن چاپی یا قالب آماده پی دی اف باشد که تمامی دفاتر مشاور املاک این فایل را در اختیار دارند.

اگر شخصی قصد انجام مبایعه خودرو را داشته باشد می‌تواند متن مبایعه نامه خودرو را به صورت فایل پی دی اف از سایت‎های مختلف دانلود کند. همان گونه که گفته شد این متن فرم پرسشنامه ای از مشخصات فردی خریدار و فروشنده و مشخصات دقیق خودرو مانند مشخصات ظاهری چون رنگ و مدل و مشخصات فنی چون توان موتور است.

فسخ مبایعه نامه امکان پذیر است؟

فسخ مبایعه نامه به معنای برهم زدن عقد قراداد است. آن هم در مواردی که قانون آن اجازه را به دو طرف بدهد. زیرا آنها از زمانی که قرارداد جاری می‌شود، ملزم به رعایت آن هستند. پس اصل بر این است که طرفین هیچ کدام نمی توانند یک جانبه قرارداد را برهم بزنند.

ماده ۲۱۹ : «عقودی که بر طبق قانون واقع شده بین طرفین عقد و قائم مقام آنها لازم الاجرا و صحیح است. مگر اینکه به رضای طرفین یا به علت قانونی فسخ شود» به این ترتیب امکان فسخ اختیاری عقود نیست. فسخ مبایعه نامه در آینده امکان پذیر است، آن هم زمانی که به طور مثال فردی مال خود را به شخص دیگری می فروشد، با فسخ معامله تمامی خسارت یا منافع ناشی از آن مال به خریدار اولیه باز می گردد.

مهمترین تفاوت های مبایعه نامه و قولنامه

و حال سوالی که پیش می آید این میباشد که نسبت به فسخ مبایعه نامه چگونه میتوان اقدام نمود؟ و در پاسخ باید گفت: اگر در مبایعه نامه طرفین حق فسخ قرارداد پیش بینی کرده باشند طبق قرارداد نسبت به فسخ معامله اقدام می شود.

و مورد بعدی اینکه اگر فروشنده از انتقال سند خودداری کند فسخ مبایعه نامه چه صورتی میباشد؟ که در جواب این سوال هم باید خاطر نشان کرد که، ابتدا باید اظهارنامه ارسال شود و سپس دادخواست الزام به ایفای تعهد بر اساس مفاد قرارداد تنظیم نموده و در غیر این صورت مطالبه جبران خسارت و ضررو زیان نمود.

طریقه فسخ قولنامه

فسخ قولنامه در شرایطی امکان پذیر است که طرفین معامله پیمان نامه را مطابق با قواعد و شرایط قرارداد بیع تنظیم کنند. عقد بیع بعنوان یک حق لازم الاجراست که در هنگام انتقال ملک مورد استفاده قرار میگیرد. شرایط عقد بیع در ماده 338 تا 463 قانون مدنی به روشنی بیان شده است. همچنین قانونگذار برای حمایت از دو طرف معامله و جلوگیری از ضرر آن‌ها موارد استثنائی انحلال عقد بیع را در ماده 396 قانون مدنی پیش بینی کرده.

تفاوت مبایعه نامه با سند رسمی چیست؟

سند رسمی توسط افراد رسمی و طبق قانون و در دفاتر اسناد رسمی  تنظیم میشود اما مبایعه نامه رسمی نیست و تا قبل از صادر شدن سند رسمی برای حفظ حقوق طرفین معامله، استفاده میشود. برای مثال فرض کنید یک ملک نیمه تمام را پیش فروش کردید برای اینکه شما تا زمان تحویل نهایی، مالک باقی بمانید و فروشنده نتواند ملک را به فرد دیگری بفروشد، باید قراردادی تحت عنوان مبایعه نامه تنظیم کنید.

تعهدات زمان تنظیم مبایعه نامه

در مبایعه نامه موارد توافق طرفین نوشته می شود. فروشنده می تواند مبلغی را تا زمانی که سند رسمی آماده شود از خریدار دریافت کند. همچنین خریدار این حق را دارد از فروشنده تعهدی دریافت کند که اگر فروشنده در زمان گفته شده برای صدور سند رسمی حاضر نشود، مبلغی را به خریدار پرداخت کند. اگر تا قبل از صدور سند مشخص شود ملک به فرد دیگری تعلق دارد قرارداد فسخ می شود و فروشنده تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

سخن پایانی در مورد مبایعه نامه و قولنامه

مبایعه از واژه عربی بیع به معنای خرید و فروش گرفته شده است و به معنای قراردادی است که بین خریدار و فروشنده به منظور خرید و فروش کالا یا ملکی انجام می‌شود. با توجه به این که کالای مورد مبادله در مبایعه از چه نوعی باشد مبایعه به انواع مبایعه ملک، خودرو و زمین تقسیم بندی می‌شود.

مبایعه نامه ممکن است توسط افراد به صورت دستی نوشته شود یا این که به صورت فایل پی دی اف و در دفاتر اسناد رسمی باشد که هر دو در دادگاه جزء اسناد عادی بوده و دارای اعتبار هستند. فرق قولنامه و مبایعه نامه در زمان اجرای قرارداد است که در مبایعه نامه معامله بلافاصله انجام می‌شود و عقد مالکیت سریع است اما در قولنامه ممکن است تعهدات به چند ماه بعد موکول شود و مالکیت بلافاصله صورت نگیرد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *