مراحل وکیل شدن

مراحل وکیل شدن

قسمت بیست و چهارم رادیو حقوقی دادپویان مراحل وکیل شدن. سلام به رادیو حقوقی دادپویان خوش آمدید.

رادیو دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

نمایش ویدیو درباره مراحل وکیل شدن دادپویان

وکیل کیست؟

همان طور که گفتیم، قوانین بسیار گسترده و پیچیده شده اند و طبیعتا این گستردگی، لزوم آموزش را مطرح ساخته است.

هم چنین از آنجا که همه افراد جامعه نمی توانند همه قانون ها را فرا گیرند، فراگیری قوانین همانند علوم اجتماعی دیگر تخصصی شده و افراد در قالب آموزش های دانشگاهی در آن متخصص شده‌اند. سپس در قالب قوانین وضع شده، به عنوان وکیل از حقوق مردم دفاع می کنند و در واقع وکالت آن ها را می پذیرند. (مراحل وکیل شدن)

ریشه تاریخی لغت وکیل به دوران صفویه برمی گردد. در آن دوره به نایب السلطنه عنوان «وکیل» داده می شد و عنوان «وکیل الرعایا» هم از همین‌ جا برخاسته است. در لغت «وکیل» کسی است که از طرف شخص دیگری  اعم از حقوقی یا حقیقی  به موجب عقد وکالت، برای انجام کاری مامور می‌شود.

وظایف وکیل چیست؟

 • مشاوره به مراجعان در خصوص موارد قانونی.
 • حضور در دادگاه به عنوان نماینده موکل خود و دفاع از آن ها.
 • تهیه پیش‌ نویس‌ ها، قراردادها و نامه ها برای درج در پرونده و پیشبرد امور حقوق و قضایی موکل خود.
 • جمع کردن و نگهداری از مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه در جهت دفاع از موکل خود.
 • شرکت در جلسات و مذاکره‌ ها به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی بیشتر آن ها به منظور کمک به پرونده و توضیح مدارک به ذی نفعان.
 • تحویل مدارک و شواهد به دادگاه و دفاع از موکل.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

وکیل به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

برای پاسخ به این سوال که چگونه وکیل شویم، باید بدانید که برای وکیل شدن به چه مهارت هایی نیاز دارید. از جمله مهارت‌ها و ویژگی‌ هایی که یک وکیل باید دارا باشد عبارت‌اند از:

 • مهارت فوق‌العاده در سخنرانی.
 • مهارت در نوشتن به منظور تنظیم متن دفاعیه و قرائت آن در دادگاه.
 • توانایی تحلیل میزان زیادی از اطلاعات.
 • توانایی تجزیه و تحلیل انباشتی از اطلاعات.
 • توجه و دقت زیاد به جزئیات (کوچکترین موضوعی می‌تواند بر مسیر پرونده تاثیر گذار باشد.).
 • مهارت توضیح موارد قانونی برای افراد غیر متخصص به صورت روشن و واضح.
 • دارا بودن اعتماد به نفس زیاد به منظور حضور در دادگاه و دفاع کامل از موکل.
 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد و انجام چندین کار به طور همزمان.
 • حفظ آرامش خود و ایجاد اعتماد به نفس و آرام کردن موکل خود با همدلی کردن با او در جهت پیشبرد بهتر پرونده.
 • شهامت و جسارت.
 • راز داری (وکلا در جریان خصوصی‌ ترین اطلاعات موکلان خود به منظور دفاع بهتر از پرونده قرار می‌گیرند و باید برای موکلان خود رازدار خوبی باشند.).
 • آشنایی با مسائل مالی و اعداد و ارقام زیرا که بسیاری از پرونده‌ها در ارتباط با این مسائل است.
 • آشنایی نسبی با علوم جامعه‌شناسی، روانشناسی، انسان‌شناسی و علوم فلسفه.

آزمون ورودی وکالت

کسانی که تمایل به وکالت دادگستری دارند مکلفند از کانون وکلای دادگستری حوزه‌ مورد نظر خود پروانه‌ وکالت بگیرند. نخستین شرط صدور پروانه کارآموزی برای داوطلبین واجد شرایط، موفقیت در آزمونی است که هر ساله توسط کانون‌های وکلای دادگستری برگزار می‌شود. (مراحل وکیل شدن)

کانون‌های وکلای دادگستری مکلفند حداقل هرسال یک بار نسبت به برگزاری آزمون ورودی کارآموزی وکالت اقدام کنند. تعیین ظرفیت پذیرش هر کانون به‌عهده‌ کمیسیونی است که متشکل از رئیس دادگستری استان هر کانون، رئیس شعبه‌ اول دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلای مربوط است و به دعوت رئیس کانون وکلای هر کانون، حداقل یک بار در سال تشکیل و اتخاذ تصمیم می‌نمایند.

پس از تعیین ظرفیت هرکانون معمولا در شهریور ماه آگهی آزمون در روزنامه‌ ها منتشر و شرایط و نحوه‌ ثبت نام اعلام می‌شود و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و واریز هزینه‌ مربوطه بعد از دریافت کارت اعتباری، ثبت‌نام کنند. آزمون کارآموزی وکالت هرکانون، در مرکز استان همان کانون برگزار می‌شود. بنابراین چنان چه داوطلبی از شهر بندرعباس در زمان ثبت‌نام کانون مورد نظر خود را (مرکز که شامل استان‌ های تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان) است تعیین کرده باشد مکلف است برای شرکت در آزمون مربوطه در تاریخ اعلامی از سوی سازمان سنجش در شهر تهران حضور یابد.

کارت ورود به جلسه یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد، شرکت در آزمون بدون پرینت و ارائه‌ی کارت ورود به جلسه امکان‌ پذیر نیست. (مراحل وکیل شدن)

پس از برگزاری آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور، اوراق داوطلبان توسط سازمان مذکور تصحیح می‌شود و فهرست تمامی شرکت‌ کنندگان براساس نمره‌ کل و الفبا به تفکیک هرکانون تحویل کانون مربوطه می‌شود و هرکانون براساس ظرفیت پذیرش خود به ترتیب رتبه، اسامی پذیرفته‌شدگان را اعلام می‌کند و براساس برنامه‌ زمانی، نحوه و تاریخ ثبت‌ نام داوطلبان را اعلام می‌کنند.

انواع وکالت

از جمله نکاتی که باید برای پاسخ به سوال چگونه وکیل شویم اضافه نمود، انواع وکالت است که به شرح زیر می باشد:

 1. در مواردی که شخصی، وکیل خود را انتخاب و با انعقاد قرارداد وکالت از او می‌خواهد که وکالت او را برای دفاع از حقش در مراجع قضایی بر عهده بگیرد، به آن وکالت انتخابی می‌گویند.
 2. در مواردی که دعوایی کیفری جریان داشته و با وجود ضروری بودن حضور وکیل در دادرسی و محاکمات، به دلیل نبودن وکیل، وکیلی برای دفاع از متهم به تشخیص دادگاه، از بین وکلای دادگستری تعیین می‌شود، به آن وکالت تسخیری می‌گویند.
 3. در مواردی که افراد برای دفاع از حقوق خود در دعاوی حقوقی نیازمند وکیل باشند ولی نتوانند هزینه آن را تامین کنند، با تشخیص اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری، وکیلی به صورت رایگان به دفاع از حقوق شخص مورد نظر می‌پردازد. عنوان وکیل یاد شده در این موارد، وکیل معاضدتی است.
 4. وقتی شخصی تحصیل کرده رشته حقوق باشد ولی پروانه وکالت نداشته باشد و بخواهد به صورت اتفاقی برای حل مشکلاتی که بستگان نزدیک او در مراجع قضایی دارند، پروانه موردی بگیرد، پس از طی مراحل قانونی و پرداخت هزینه مربوط می‌تواند به این امر اقدام کند. شخصی که با این روش وکالت موردی برای دفاع از حقوق بستگانش گرفته است را وکیل اتفاقی گویند.

وکیل در تهران

بهترین وکیل تهران به کسی گفته می شود که دارای پرونده های متعدد و مختلف باشد و اکثر موکلا از آن راضی باشند و به قوانین تسلط کافی دارد و در کار خود خبره و حرفه ای است.

بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران فردی بوده که در حوزه کاری خود متخصص است. این فرد پرونده‌های موفق فراوانی داشته و می‌تواند به شما در زمینه حقوقی مورد نظرتان راهنمایی و مشاوره دهد. البته تنظیم جلسه با چنین وکلایی بسیار سخت بوده، زیرا مراجعان فراوانی دارند. بنابراین، شناخت معیارهای انتخاب وکیل دادگستری خوب اهمیت زیادی دارد.

از طرفی نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که هر فردی باید در زمان کوتاهی تکلیف پرونده حقوقی خود را مشخص کند. راهکاری که در این زمینه ارائه می‌شود این است که به سراغ یک موسسه حقوقی برود و از تیم وکلای آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کند.

اغلب موسسات حقوقی تیم وکلای چند نفره‌ای داشته که هریک در زمینه‌های حقوقی مختلفی تخصص دارند. بنابراین، انتخاب بسیار خوبی برای افراد به شمار می‌روند. شما نیازی ندارید که برای پیدا کردن چند وکیل خوب تمام شهر را جستجو کنید.

پیشنهاد ما به شما در خصوص راه و روش و مراحل وکیل شدن مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *