همه چیز درباره چک صیادی

همه چیز درباره چک صیادی

در این مقاله آشنا میشوید با: همه چیز درباره چک صیادی، سامانه صیاد چیست، تفاوت دسته چک صیاد با چک های قدیمی، نحوه استعلام چک صیادی، نحوه انتقال چک صیادی، نحوه برگشت زدن چک صیادی، استعلام و تایید دریافت چک، نحوه وصول چک صیادی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید. 

برای مشاور حقوقی چک، می توانید با وکیل چک در ارتباط باشید.

سامانه صیاد چیست؟

سامانه صدور یکپارچه دسته چک (سامانه صیاد) از ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ توسط بانک مرکزی رونمایی شد.
هدف از راه‌ اندازی سامانه صیاد کاهش آمار چک برگشتی، جلوگیری از صدور دسته چک برای افراد بد حساب، کنترل استعلام حساب صادر کننده‌ چک توسط گیرنده و در نتیجه افزایش اعتبار چک در معاملات می‌باشد. همه چیز درباره چک صیادی؟

چک صیاد چیست؟

از اردیبهشت سال۱۴۰۰ چک صیاد جایگزین دسته چک‌ های قدیمی که در تمام بانک‌ ها صادر می‌شد شده است.
تمامی چک‌ های صیاد صادر شده از بانک‌ های مختلف به رنگ بنفش بوده و دارای کد‌ شناسه ۱۶ رقمی هستند و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت آن در سامانه صیاد است» در پایین آن درج شده است.
مهم‌ ترین وجه تمایز چک صیاد با چک‌ های قدیمی کد یکتای ۱۶ رقمی آن می‌ باشد که امکان استعلام حساب صادر کننده چک را به دریافت کننده می‌دهد. (همه چیز درباره چک صیادی؟ و شرایط دریافت آن)

درمورد وکیل برای چک برگشتی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

تفاوت‌ های دسته چک صیاد با چک‌ های قدیمی

مهم ترین تفاوت چک صیاد با چک قدیمی در اعتبار آن است، در دسته چک‌ های قدیمی چک اعتبار زیادی نداشت، هر فرد حتی با وجود چک برگشتی در سوابق خود در صورتی که با مسئول شعبه آشنایی داشت به راحتی دسته چک دریافت می‌کرد و می‌ توانست با هر مبلغی و هر تعدادی چک بلا محل صادر کند.

همه چیز درباره چک صیادی


در صورتی که در چک‌ های صیادی فرد باید حداقل دو سال حساب بانکی با کارکرد بالا داشته باشد و بانک نقشی در صدور دسته چک برای وی نداشته و فقط به عنوان واسطه درخواست صدور دسته ‌چک را در سامانه صیاد ثبت می‌کند.
در صورتی که فردی دارای چک برگشتی باشد تا زمانی که از سوابق خود رفع سو اثر نکند نمی‌تواند درخواست چک صیاد کند.

مزایای چک صیاد

 • چک صیاد مزایای زیادی دارد که در ادامه برخی از آن ها را برای شما بیان خواهم کرد:
 • هر برگ چک دارای کد شناسه صیاد اختصاصی است که از طریق آن می‌توان اطلاعات صاحب حساب را به دست آورد و از حساب او استعلام گرفت.
 • دیگر شعب بانکی دسته چک صادر نمی‌کنند و به این طریق راه زد و بندها و صدور چک با روش های غیر اخلاقی بسته شد.
 • ویژگی‌ های ظاهری تمامی چک‌ های صیاد یکسان است. تنها لوگوی بانک در هر کدام متفاوت است.
 • چک‌ های صیاد امنیت بالاتری نسبت به چک‌ های قدیمی دارند و نوع کاغذ و آرم‌ های برجسته آن قابل جعل نیست.
 • از آن جایی که می‌توان استعلام حساب صادرکننده چک را گرفت، آمار چک‌ های برگشتی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 • چک‌ های صیاد را می‌توان در تمامی بانک‌ های کشور وصول کرد و بانک صادر کننده آن اهمیتی ندارد.
 • سامانه صیاد برای هر کس سقفی تعیین می‌کند و افراد نمی‌توانند چکی با مبلغی بیشتر از آن صادر کنند.
 • چک‌ های صیاد قابل صدور در وجه حامل نیستند و همین امر باعث شده که آمار سرقت چک‌ ها کاهش بیابد.
 • چک‌ های صیاد، چک سفید امضا را حذف کرده‌اند و دیگر به این طریق صادر کننده به دردسر نخواهد افتاد.

شرایط دریافت دسته چک صیاد توسط اشخاص حقیقی

از زمان افتتاح حساب جاری او در بانک مورد نظر حداقل مدت زمان دو سال باید گذشته باشد.

لازم است تا فرد متقاضی دارای محل سکونت و یا محل کار ثابت باشد.

فرد متقاضی دارای سابقه بد حسابی و چک برگشتی در گذشته نباشد.

متقاضی باید یک حساب سپرده بلند مدت با حداقل موجودی ۵ میلیون تومان در بانک مورد نظر داشته که حداقل ۶ ماه از زمان بازگشایی آن گذشته باشد. (همه چیز درباره چک صیادی؟

مدارک لازم برای دریافت چک صیادی از سوی اشخاص حقیقی

 • شخص متقاضی باید از تمام صفحات شناسنامه خود کپی گرفته و به بانک ارائه دهد.
 • وی باید یک قطعه عکس به همراه داشته باشد.
 • چنان چه شخص حقیقی متقاضی دسته چک صیاد اجاره نشین است، باید یک کپی از اجاره نامه خود نیز ارائه دهد.

همه چیز درباره چک صیادی

 • شخص متقاضی لازم است از تمامی مدارک شغلی خود یک کپی ارائه دهد.
 • وی باید یک قبض آب یا برق یا گاز و… به بانک ارائه دهد تا آدرس دقیق محل سکونت او درج شود. البته می‌تواند یک کپی از مدارک محل سکونت خود نیز ارائه دهد.
 • و در نهایت شخص باید علاوه بر تمامی موارد فوق، یک شخصی را به عنوان ضامن و معرف خود، به همراه داشته باشد.
 • پس از آن که شخص تمامی مدارک لازم به علاوه معرف را به همراه داشت، بانک درخواست او برای صدور دسته چک صیاد را در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت می‌کند، و اگر شخص حقیقی شرایط لازم برای دریافت دسته چک را داشته باشد، برای او صادر خواهد شد. (مدارک لازم برای چک صیادی)

شرایط دریافت چک صیادی برای اشخاص حقوقی

شخص حقوقی زمانی می‌تواند درخواست صدور دسته چک صیاد بدهد که حداقل ۱۰ سال از ابتدای فعالیت آن گذشته باشد.

شخص حقوقی متقاضی باید یک حساب جاری داشته باشد و حداقل یک سال از زمان افتتاح آن گذشته باشد.

در طی ۱۰ سال اخیر، محل اقامتگاه شرکت نباید بیشتر از ۲ بار تغییر کرده باشد.

اشخاص حقوقی خصوصی، باید یک سپرده بلند مدت با موجودی ۵۰ میلیون تومان داشته باشند و حداقل ۶ ماه از زمان افتتاح آن گذشته باشد.

نحوه استعلام چک صیادی

در راستای توسعه خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) و با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار از طریق ارائه خدمت استعلام مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان، اطلاع از وضعیت اعتباری صادر کننده چک صیادی با اخذ استعلام از طریق پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی قابل بهره برداری است.
هموطنان گرامی می‌ توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌ رسانی بانک مرکزی و ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک‌ های صیادی، از وضعیت اعتباری صادر کننده چک مطلع شوند.

هم چنین در سامانه پیامکی 701701 بانک مرکزی، میزان اعتبار صادر کننده چک با عنوان یک رنگ خاص به پیام دهنده اعلام می شود. (همه چیز درباره چک صیادی و شرایط دریافت آن)

انواع وضعیت در استعلام چک صیادی

 • وضعیت سفید

صادر کننده چک هیچ سابقه رفع سو اثر نشده ای در داشتن چک برگشتی ندارد.

 • وضعیت زرد

دارای 1 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 5 میلیون تومان تعهد برگشتی.

 • وضعیت نارنجی

2 تا 4 فقره چک برگشتی با حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان.

 • وضعیت قهوه ای

5 تا 10 فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان.

 • وضعیت قرمز

بیشتر از 10 فقره چک برگشتی یا مبلغ بیش از 50 میلیون تومان.

نحوه انتقال چک صیادی

جهت انتقال چک صیادی می توان از وب سایت بانک مرکزی و یا اپلیکیشن های معتبر پرداخت مانند آپ ، ۷۲۴ و یا درگاه‌ نوین بانک ‌ها و موسسات اعتباری مانند اینترنت بانک و غیره استفاده کرد.

به عنوان مثال: وارد برنامه آپ می شویم و از آن جا گزینه چک صیادی و سپس گزینه انتقال چک صیادی را انتخاب کنید، و بعد به جهت احراز هویت خود، اطلاعات هر یک از کارت های بانکی خود را که عضو شبکه شتاب باشد، در فیلد های مخصوص وارد کنید و سپس دکمه تایید را بزنید.

سپس در صفحه جدید، ابتدا بانک صادر کننده چک را مشخص کنید، و بعد شناسه صیادی چک را، در کادر مربوطه وارد کرده و دکمه مرحله بعد را بزنید. (همه چیز درباره چک صیادی؟ شرایط دریافت آن)

بعد از این مرحله، اطلاعات چک صیادی به شما نشان داده می شود و چنان چه، این اطلاعات صحیح و مورد تایید شما باشد، دکمه انتقال چک را بزنید تا انتقال به طور کامل انجام گردد.

توجه داشته باشید که، دریافت کننده یا انتقال گیرنده جدید چک، باید در سامانه صیاد وارد شوند و اطلاعات صادر کننده چک را تایید کنند و چنان چه این کار را انجام ندهند، چک آن ها اعتبار ندارد.

نحوه برگشت زدن چک صیادی

الف: نحوه برگشت زدن و اجرای چک برگشتی به شرح ذیل می باشد.

در قانون جدید چک، نحوه برگشت زدن چک صیادی با چک قدیمی متفاوت است.

وفق قانون جدید صدور چک (چک صیادی)، اگر صادر کننده چک موجودی کافی در حساب جاری خود نداشته باشد، بانک می‌تواند کسری مبلغ را از دیگر حساب‌ های موجود شخص در همان بانک برداشت کند.

اگر در حساب‌ صادر کننده چک، مبلغ کسری چک وجود نداشت، طلبکار می‌ تواند از بانک گواهی عدم پرداخت دریافت کند و با مراجعه به دفاتر الکترونیک قوه قضائیه و ثبت شکایت، از دادگاه صالح صدور اجرائیه نسبت به کسری مبلغ چک، و حق الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی را درخواست نماید.

همه چیز درباره چک صیادی

ب: محدودیت های مالی ایجاد شده در چک برگشتی

وفق قانون جدید، ۲۴ ساعت پس از عدم تامین کسری مبلغ چک، حساب‌ های صادر کننده در تمام بانک‌ ها و موسسات مالی به اندازه مبلغ کسری مسدود می‌شود.

صادر کننده چک پس از صدور فرمان اجرایی، ۱۰ روز مهلت دارد تا مبلغ چک را پرداخت کند، در غیر این صورت مشمول قانون نحوه اجرای محکومیت‌ های مالی خواهد شد.

اگر از چک رفع سو اثر نشود، صادر کننده اجازه افتتاح حساب جدید، دریافت کارت اعتباری و صدور چک جدید و ثبت در سامانه صیاد را ندارد.

صادر کننده چک نمی‌ تواند وام یا ضمانت‌ نامه از بانک بگیرد یا از طریق گشایش اعتبار اسنادی پولی را حواله کند.

شروط صدور اجرائیه از طرف دادگاه

 • وجه چک منوط به تحقق شرط نباشد.
 • در متن چک عبارت بابت تضمین انجام معامله یا تعهد قید نشده باشد.
 • گواهینامه عدم پرداخت بانک به دلیل دستور عدم پرداخت طبق ماده ۱۴ قانون صدور چک و تبصره های آن صادر نشده باشد.

نکات مهم در چک برگشتی

اشخاص باید توجه داشته باشند که در گواهی عدم پرداخت، کد رهگیری چک برگشتی که بانک مرکزی صادر می‌کند و مشخصات کامل صادر کننده و دارنده چک درج شود.

مهر یا امضای صاحب حساب در گواهی عدم پرداخت و چک تطابق داشته باشد.

راه های رفع سو اثر از چک برگشتی

محدودیت‌ های گفته شده در مورد محدودیت حساب صادر کننده و غیره در مورد چک برگشتی تا زمانی ادامه دارد که: از چک رفع سو اثر شود، یعنی یا باید کسری مبلغ چک از طرف صادر کننده چک واریز گردد و وجه مذکور مسدود گردد، تا طلبکار طلب خود را دریافت کند. در این صورت، بانک ظرف سه روز به طلبکار اطلاع می‌ دهد و وی تا یک سال فرصت دارد طلب خود را بگیرد.

راه دیگر از بین رفتن محدودیت های مالی فوق این است که، صادر کننده رضایت‌ نامه رسمی از طلبکار داشته باشد و یا لاشه چک را به بانک ارائه کند. هم چنین اگر سه سال از زمان صدور گواهی عدم پرداخت بگذرد، و دارنده چک در مراجع قضایی از صادر کننده چک شکایت نکند، در این صورت نیز از چک رفع سو اثر می شود.

استعلام و تایید دریافت چک

با توجه به این که ثبت نهایی چک منوط به استعلام و تطبیق مندرجات برگ چک با اطلاعات ثبت‌ شده در سامانه صیاد است، گیرنده چک با در دست داشتن برگ چک باید به سامانه صیاد مراجعه کند و پس از انجام احراز هویت مندرجات برگ چک هم چون تاریخ سر رسید، مبلغ، اطلاعات هویتی ذی نفع را تطبیق دهد. در صورت تایید، چک در وضعیت ثبت نهایی تلقی می‌شود و قابلیت نقد شدن در سر رسید را خواهد داشت و در صورت رد چک، ذی نفع باید چک را به صادر کننده عودت دهد.

نحوه وصول چک صیادی

جهت وصول وجه چک، آخرین شخصی که چک به او انتقال یافته می تواند در تاریخ سر رسید آن، با مراجعه به شعب هر یک از بانک‌ های کشور، نسبت به وصول وجه چک اقدام کند.

به این ترتیب بانک موظف خواهد بود پس از انجام استعلام‌ های لازم از سامانه صیاد، نسبت به مالکیت شخص ذی‌ نفع (شخصی که قرار است وجه چک به حسابش واریز گردد) اطمینان حاصل کند و سپس اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

تکلیف دسته چک‌ های قدیمی

طبق اعلام بانک مرکزی، دسته‌ چک‌ های قدیمی که تاریخ صدور آن ها قبل از مردادماه ۱۳۹۷ می باشد، در حال حاضر اعتبار ندارند اما دسته چک‌ هایی که از ابتدای شهریور سال ۹۷ صادر شده اند تا زمان تمام شدن برگ‌ های دسته چک، اعتبار دارند. در نتیجه برای صدور، دریافت و انتقال این چک ها نیازی به ثبت در سامانه صیاد نیست و صاحبان این دست چک ها می‌توانند مانند قبل چک خود را کارسازی کنند.

موارد منع اعطای دسته‌ چک به اشخاص
 1. اعطای دسته‌ چک به مشتریان زیر ممنوع است.
 2. اشخاص ورشکسته.
 3. اشخاص معسر از پرداخت محکوم‌ به.
 4. اشخاص دارای چک برگشتی رفع سو اثر نشده.
 5. وکیل، نماینده صادر کننده (امضا کننده) چک برگشتی (رفع سو اثر نشده) از طرف اشخاص صاحب حساب در چار چوب قانون.
 6. اشخاصی که بنا به رای قطعی مراجع قضایی حسب مفاد قوانین مربوط ازجمله موارد مقرر در قانون، به محرومیت از داشتن دسته‌ چک محکوم شده‌اند.
 7. اشخاصی که حساب‌ جاری آن‌ ها به دلایل قانونی یا حسب تصمیم مرجع قضایی مسدود شده و برداشت از آن ممنوع است. به‌استثنای مواردی که صرفا بخشی از موجودی حساب‌ جاری مشتری مسدود شده و برداشت ما بقی موجودی حساب‌ جاری وی امکان‌ پذیر است.
 8. اشخاص ورشکسته، معسر از پرداخت محکوم‌ به یا دارای چک برگشتی رفع سو اثر نشده که به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به اخذ دسته‌ چک می‌کنند.
 9. شخصی که کمتر از مجموع تعداد برگه‌ های آخرین دسته‌ چک اعطایی به وی، به بانک ارائه و یا تعیین تکلیف شده باشد.
 10. مشتریانی که از پذیرش الحاقیه جدید به قرارداد افتتاح حساب جاری استنکاف کنند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *