فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی

فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی

در این مقاله آشنا میشوید با: فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی، عنن چیست، مفهوم‌ عنن‌، علل‌ بیماری عنن، درمان بیماری عنن‌، راه های‌ اثبات‌ عنن، طرق دیگر اثبات عنن، شرط استفاده زن از عنن، فسخ نکاح از جانب زن به علت مشکلات جنسی و شرایط فسخ نکاح به علت عنن. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی خانواده، می توانید با وکیل خانواده تهران در ارتباط باشید.

عنن چیست؟

عنن در علم پزشکی، به معنای عدم توانایی انجام وظایف زناشویی به طور دائمی یا برای مدت طولانی است. عنن ممکن است به طور مطلق باشد. یعنی مرد نسبت به هیچ زنی تمایل به داشتن رابطه نداشته باشد. در بعضی حالات هم عنن به شکل نسبی است. به این معنا که، مرد تمایل داشتن رابطه نامشروع با سایر زنان را دارد. اما تمایل به داشتن رابطه با همسر خویش را ندارد.

فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی

عنن ممکن است منشا مادر زادی داشته باشد، یا آن که منشا آن روانی باشد. از جمله عوامل روحی و روانی که موجب عنن می شود: ترس، هم جنس باز بودن و عدم وجود رابطه عاشقانه با همسر است.

ماده ۱۱۲۵ قانون مدنی، عنن به وجود آمده بعد از عقد نکاح و قبل از عقد را موجب حق فسخ برای زن می داند. عنن به معنای، ناتوانی مرد در ایفای وظایف زناشویی است.

برای مشاوره وکالت تلفنی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

مفهوم‌ عنن‌

عنن به اختلال میل جنسی در مردان و ناتوانی آنان در‌ برخاستن آلت تناسلی مردانه و انجام وظیفه دایمی یا به مدت طولانی انجام عمل جنسی زناشویی گفته می شود. تعریف‌ دیگر نیز بدین شرح است: به عدم توانایی مداوم و راجعه (یا‌ هردو‌) دستیابی یـا حفظ نعوظ برای روابط جنسی رضایت بخش اطلاق می شود.

عنن، بیماری است‌ که‌ مرد‌ در اثر آن به دلیل عدم برخاستن آلت تناسلی مردانه، دائما یا‌ به‌ مدت‌ طولانی از نزدیکی بـا زنان به اندازه سر آلت ناتوان گردد. به مردی که‌ دارای‌ این‌ بیماری باشد، عنین گویند.

فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی

ملاک در بیماری عنن، عدم توانایی بر نزدیکی با زنان‌ است‌. لذا‌ اگر مردی بر زنان ناتوان اما قادر بر همجنس گرایی باشد و یا اگر آلت‌ مرد‌ برخاسته شود، ولی به دلیل تخلیه زودرس اسپرم قادر به نزدیکی نباشد، عنین‌ محسوب‌ می گردد‌. زیـرا ملاک و آنچه روایات بر آن دلالت دارند، عدم توانایی بر نزدیکی با زنان است‌. در‌ مفهوم عنن برخلاف نظر برخی از لغویین، قید عدم شهوت و تمایل به‌ رابطه‌ جنسی‌ به زنان شرط نمی باشد. زیرا‌ آنچه در روایات آمده، مطلق عدم نزدیکی است و از قید عدم تـمایل‌ به‌ رابطه جنسی، ذکری به میان نیامده است.

هـم چنین‌ فـقها‌ و حقوق دانان عنن را در همان معنای وسیع یعنی «عدم توانایی بر‌ نزدیکی‌ بر زنان» به کار برده اند، بدون‌ این که‌ به‌ قید عدم شهوت و تمایل به زنان مقید‌ کنند. زیرا‌ چه‌ بسا شخصی تمایل به رابطه‌ با‌ جنس مـخالف‌ داشـته‌ بـاشد‌، اما ناتوان از نزدیکی باشد.

علل‌ بیماری عنن

در سال 1950 بر این باور بودند که 90% موارد‌ ناتوانی‌ جنسی منشا روانی دارد. اکنون اکثر‌ مولفین معتقدند که مخلوطی‌ از‌ دلایل ارگانیک (عضوی) و روانی، شایع‌ ترین‌ علل هستند.

دسته بندی جدید اختلالات نعوظی که توسط جامعه بین المللی تحقیقات‌ ناتوانی‌ جنسی پیشنهاد نموده، شامل 3 طبقه‌ بندی‌ بزرگ‌ است که هر‌ کدام‌ به گروه هایی تقسیم‌ شده‌ اند.

طبقه بندی اصلی شامل اختلالات روانی، عضوی و تلفیق عضوی و روانی می باشد. طبقه اول‌ شامل‌ دو گروه بزرگ نوع روانی و مـشروط‌ اسـت‌. طبقه عـضوی‌ نـیز‌ شـامل‌ نوع: نروژنیک (عصبی)، هورمونال‌، شریانی، وریدی و دارویی است.

درمان بیماری عنن‌

فسخ نکاح به علت عنن چیست؟

درمان‌ های ناتوانی جنسی به چهار گروه تـقسیم می شوند:

  1. درمان های دارویی: برای درمان دارویی ناتوانی جنسی، به سه روش می توان داروها را تجویز نمود: خوراکی، تزریق به داخل‌ مجرای‌ آلت، تزریق بـه داخل ریشه آلت. علاوه بر داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی چون مکمل گیاه ژینگو، روغن اسانس یاسمن، اسانس گل میمونی صورتی‌، اسانس‌ گل میمونی چسبنده گل و گل‌ داروی‌ شیرمرغ نیز برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد.
  2. درمان های روانشناختی: درمان نـوع روانی این بیماری با برطرف شدن مساله‌ روانی‌ یا اختلال رابطه و رفتار‌، امکان‌ پذیر است.
  3. درمان های جراحی: در موارد بسیار نادری که ناتوانی جنسی با درمان های دارویی و روانشناختی بـهبود نـمی یابد، جراح اورولوژی وارد عمل می شود. این جراحی ها شامل پمپ مکش‌ یا‌ واکیوم و پیوند آلت مصنوعی می باشد.
  4. تغذیه درمانی: با رژیم غذایی توصیه شده از جانب پزشک می توان‌ تا‌ حدودی ناتوانی‌ جنسی را بهبود بخشید. مصرف آب، میوه جات تازه مانند انگور، پرتغال، سیب، هلو، گلابی، آناناس، هندوانه‌، سبزیجاتی چون هویج، خیار، لبو و اسفناج، حبوبات، لبنیات، سیر، عسل، پیاز‌، کشک‌ و غذاهای‌ غنی از ویتامین های آ، ب، ث، ای برای درمان ناتوانی جنسی بسیار مفید می باشد. بیمار باید تا حد ممکن ‌‌از‌ مصرف چای، قهوه، غذاهای تصفیه شده، غذاهای کنسرو شده، آرد و شـکر سـفید و محصولات‌ آن‌ ها‌ پرهیز کند. باید به خاطر داشت بر طرف نمودن علت بیماری‌، درمان های هورمونی و روش های درمانی روانی، جنسی نیز از روش های دیگر‌ درمان است.

راه های‌ اثبات‌ عنن

در خصوص روش اثبات عنن، قانون مدنی ساکت می باشد. با توجه به این که در دعوای عنن زن مدعی و مرد منکر می باشد، مطابق قاعده «البنیه للمدعی و الیمین لمن انکر» زن باید‌ مدعای خود را با شاهد به اثبات برساند، در غیر این صورت منکر با قـسم، دعوای مدعی را رد خواهد کرد.

فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی

اما در مورد عنن چون این بیماری بر خلاف عیوب‌ دیگر‌ فسخ نکاح از عـیوب مخفی و پنهانی است و جز از طریق خود شخص قابل تشخیص نمی باشد، لذا فقهای امامیه شهادت شهود را که باید از روی علم قطعی باشد، برای اثبات‌ این‌ بیماری نپذیرفته و راه های اثبات عنن را سه مورد بیان ‌نموده اند:

  1. اقرار زوج.
  2. شهادت شهود بر اقرار زوج به عنن نزد آن ها.
  3. خودداری زوج از قسم.

برخی‌ معتقدند‌ که با خودداری منکر از قسم، عنن ثابت می شود و برخی نیز معتقدند که قسم باید بـه مدعی (زوجه) رد شود و در صورت قسم خوردن زوجه، عنن ثابت می شود‌. در‌ این‌ صورت قـسم مردوده به منزله‌ اقرار‌ زوج می باشد نه شهادت بر عنن که معتبر نمی باشد.

طرق دیگر اثبات عنن

به‌ نظر‌ می رسد علاوه بر راه های مذکور با توجه‌ به‌ ادله اثبات دعوا در قوانین اسلامی بتوان بـه این سه راه، سه طریق دیگر اضافه نمود:

  1. گواهی پزشکی.
  2. شهادت‌ شهود‌ بر‌ گواهی پزشکی.
  3. شهادت زنان سابق یا حاضر زوج بر ناتوانی‌ مرد از نزدیکی.

شرط استفاده زن از عنن

شرط استفاده زن از این عیب آن است که، حتی یک بار هم عمل زناشویی با مرد انجام نشده باشد. زن در صورت وقوع نزدیکی با همسرش، هر چند حق فسخ ندارد. اما می تواند بر اساس ماده  ۱۱۳۰ قانون مدنی به علت ایجاد عسر و حرج از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

دادگاه در صورت رجوع زن و ادعای این که، شوهر او دچار عنن شده است، باید به اندازه ی مهلت متعارف در علم پزشکی صبر کند. تا ببیند آیا عنن به طور قاطع در شوهر به وجود آمده است یا خیر؟

فسخ نکاح از جانب زن به علت مشکلات جنسی

شاید باور نکنید که امکان فسخ ازدواج نیز ممکن است. ولی حق انفساخ زوجین با حق انفساخ در حقوق قراردادها که در چارچوب خیارات وجود دارند تفاوت دارند. بنابه تعبیری کامل‌تر، هر زمان در زوج عیوبی وجود داشته باشد، زوجه حق دارد به استناد آن عیب درخواست فسخ ازدواج را از قاضی بنماید. این عیوب عبارت است از:

خصاء (اختگی) 

همان اختگی است. خصاء زمانی برای زن حق فسخ به‌وجود می‌آورد که در مرتبه نخست قبل از ازدواج ایجاد شده اما زن به آن آگاه نبوده باشد، و در مرتبه بعد مانع از ایفای وظایف زناشویی باشد. البته نظر مشهور فقهی این است که خصاء برای زن حق فسخ ایجاد می کند، چه مانع از نزدیکی باشد و چه نباشد.

فسخ نکاح به علت عنن یا ناتوانی جنسی

عنن (عدم توانایی جنسی)

به معنی ناتوانی جنسی می‌باشد. منظور از عدم توانایی زوج جهت دخول، عدم میل وی به برقراری رابطه جنسی و ضعف و سستی آلت تناسلی می‌باشد.

عنن زوج هنگامی برای زوجه حق فسخ به‌ وجود می‌آورد که زوج از بدو ازدواج، حتی برای یک مرتبه هم توانایی نزدیکی نداشته است. در خصوص عنن باید گفت در صورتی‌که زوج قبل از نکاح و ضمن عقد نکاح این عیب را داشته باشد ولی زوجه به آن آگاه نبوده، زوجه به استناد آن قادر است نکاح را فسخ کند. هم چنین در صورتی‌ که زوج در طول زندگی مشترک به عنن دچار گردد، زوجه قادر می‌باشد به حکم قاضی نکاح را فسخ کند.

مقطوع بودن آلت تناسلی

مقطوع بودن آلت تناسلی باید به حدی باشد که زوج توانایی انجام رابطه زناشویی را نداشته باشد. با این‌حال عده‌ ای از اساتید بر این باورند که زوجه موقعی حق دارد به این دلیل نکاح را فسخ کند که این مشکل پیش از نکاح به‌ وجود آمده و زوجه از وجود آن بی‌ اطلاع باشد.

جنون

جنون زوج نیز برای زوجه حق فسخ به‌وجود می‌آورد.

فسخ نکاح به علت عنن

یکی از موارد فسخ نکاح از طرف زن، عنن یا ناتوانی جنسی مردان می باشد که در بند دوم ماده 1122 قانون مدنی مورد اشاره قرار گرفته است. بنابراین، در صورتی که مرد مبتلا به عیب عنن یا ناتوانی جنسی برای انجام اعمال زناشویی باشد، زن به استناد این عیب می تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای فسخ نکاح نماید و دادگاه هم با ملاحظه دلایل و مدارک این دادخواست، در صورتی که عیب عنن را در مرد تشخیص دهد، حکم به فسخ نکاح صادر خواهد کرد و مرد نمی تواند جلوی فسخ شدن نکاح را بگیرد.

چرا که این عیب به موجب قانون دلیلی برای فسخ شدن نکاح است. البته در صورتی که زن با این عیب مرد مشکلی نداشته باشد، می تواند به زندگی مشترک ادامه داده و در چنین شرایطی، عقد نکاح خود به خود فسخ نمی شود. لذا فسخ نکاح به علت وجود عیب عنن یا ناتوانی جنسی در مرد صرفا به درخواست و تقاضای زن انجام خواهد شد و نیازمند طی تشریفات قانونی یعنی مراجعه به دادگاه و درخواست صدور حکم مبنی بر فسخ نکاح است.

شرایط فسخ نکاح به علت عنن

عنن به شرط این که ولو یک بار عمل زناشوئی را انجام نداده باشد، موجب فسخ نکاح خواهد شد. بنابراین، مهم ترین شرط فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی مرد آن است که برای یک بار هم مرد عمل زناشویی را انجام نداده باشد. لذا ناتوانی جنسی یا وجود عیب عنن در زوج، در صورتی سبب می شود که زن بتواند از حق فسخ خود در عقد ازدواج استفاده کند که مرد حتی یک بار هم قادر به انجام عمل زناشویی نبوده باشد.

بنابراین، اگر حتی برای یک بار عمل زناشویی میان زن و مرد انجام شده باشد، دیگر زن نمی تواند به این عیب استناد کرده و درخواست فسخ نکاح به علت بیماری عنن در مرد را نماید. لازم به ذکر است که در صورتی که زوج قبل از عقد ازدواج به عیب عنن مبتلا بوده و زن از وجود آن عیب اطلاعی نداشته باشد و یا این که پس از عقد ازدواج و در دوران رابطه زناشویی این بیماری برای مرد ایجاد شود، در هر دو حالت زن حق فسخ عقد نکاح را خواهد داشت.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *