اجرت المثل ایام تصرف ملک

اجرت المثل ایام تصرف ملک

در این مقاله آشنا میشوید با: اجرت المثل ایام تصرف ملک، اجرت المثل چیست، مطالبه اجرت المثل ایام تصرف چیست، میزان اجرت المثل ایام تصرف، شرایط دعاوی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف، اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع، اجرت المثل ایام تصرف در مراجع قضایی و دادگاه صالح رسیدگی به دعوای مطالبه اجرت المثل ملک. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل نقطه مقابل اجرت المسمی می باشد. یعنی اگر دو نفر قرارداد شفاهی یا کتبی با هم داشته باشند که در مقابل عمل فرد با استفاده از ملک یا مال طرف مقابل یا تخصص وی مبلغی را با توجه به توافق پرداخت نماید اجرت المثل می نامند.

در مقابل اگر شخصی بدون تفاهم یا قرارداد از ملک شخصی یا مال فرد دیگر مثل ماشین وی یا از عمل یا تخصص فرد بهره مند شود، مبلغی را به عنوان اجرت توافقی به فرد پرداخت می کند که به آن اجرت المثل گفته می شود. به عبارتی اجرت المثل از دو کلمه اجرت و مثل تشکیل شده است.

اجرت المثل ایام تصرف ملک

به بیانی دیگر: مالک ملک به تبع مالکیتی که دارد علاوه بر عین مالک منافع ناشی از ملک هم هست به همین دلیل اگر کسی به طور غیر قانونی مانع بهره برداری مالک از منافع ملک شود، ضامن تلف منافع است. به این دعوا در عرف و رویه قضایی مطالبه اجرت المثل تصرف گفته می شود و در صورت وجود شرایط شامل کلیه اموال می شود.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف چیست؟

از نظر تعریف حقوقی، مطالبه اجرت المثل چنین بر می آید که به مبلغی که بابت استفاده شخص منتفع از مال، به مالک مال پرداخت می شود، اجرت المثل می گویند. میزان اجرت المثل ایام تصرف به شرایط روز و شدت استفاده و نوع مال و… تعیین می شود. در صورتی که استفاده کننده از پرداخت اجرت المثل ایام تصرف مال خودداری نماید، مالک می تواند اقدام به ارائه دادخواست برای دعاوی مطالبه اجرت المثل ملک نماید.

مطالبه اجرت المثل معمولا خارج از قرارداد و توسط قاضی یا کارشناس تعیین می گردد، اما در مقابل، مفهوم اجرت المسمی قرار دارد که مبلغ مورد توافق طرفین است.

میزان اجرت المثل ایام تصرف

مقدار اجرت المثل وابسته به شرایط پرونده، نوع ملک، نحوه و میزان استفاده از ملک و… می باشد.

اگر در قرارداد ملک مورد دادخواست، مبلغی مشخص نشده باشد و یا اصلا قراردادی بین طرفین وجود نداشته باشد ،میزان بدهی متصرف برابر با مبلغی خواهد بود که کارشناس ملکی یا قاضی دادگاه بر اساس ملک مشابه، مشخص می کند.

شرایط دعاوی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف

سه شرط وجود دارد تا خواهان بتواند نسبت به مطالبه اجرت المثل اقدام نماید:

  • بنا به دستور خوانده عمل انجام شده باشد.
  • از لحاظ عرفی، اجرتی برای آن عمل وجود داشته باشد.
  • قصد تبرعی از سوی عامل برای عمل وجود نداشته باشد.

اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع

همان طور که می دانیم، بنابر قوانین حقوقی تمامی شریکان یک مال مشاعی به تناسب سهم خود در تمام اجزا آن مال شریک هستند و هر یک برای دخل و تصرف مادی در مال مشاعی، باید اجازه دیگر شرکا یا وراث را نیز داشته باشند.

اجرت المثل ایام تصرف ملک

با این حال مواردی وجود دارد که برخی از شرکا یا وراث بدون اجازه دیگر سهام داران اقدام به دخل و تصرف در مال می نمایند. در این صورت سایر شرکا می توانند دادخواست برای دعاوی مطالبه اجرت المثل ملک را به دادگاه ارائه نمایند و نسبت به محاسبه اجرت المثل ایام تصرف توسط دادگاه تقاضا کنند.

اجرت المثل ایام تصرف در مراجع قضایی

موجر می تواند در مدت زمانی که مستاجر به تصرف غیر قانونی و خارج از مهلت قرارداد، بدون رضایت و اذن موجر می پردازد، اجرت المثل ایام تصرف دریافت نماید. رسیدگی اجرت المثل تشریفات قانونی خاصی دارد که باید در مراجع قضایی پیگیری شود. طرح دعوی اجرت المثل ایام تصرف توسط وکیل نیز مزایای بسیاری دارد.

از جمله آن که با تنظیم و ارائه این دادخواست توسط وکیل، سرعت رسیدگی به پرونده بیشتر شده و احتمال بیشتری برای موفقیت پرونده وجود دارد. ضمن آن که نیازی به مراجعات مکرر به دادگاه برای پیگیری مراحل قضایی نمی باشد. اجرت المثل ایام تصرف می تواند از طریق دو مرجع قضایی رسیدگی شود.

دادگاه صالح رسیدگی به دعوای مطالبه اجرت المثل ملک

دادخواست مطالبه اجرت المسمی به استناد قانون و نظریه متخصصین این حوزه با توجه به این که به موجب قرارداد است می تواند در سه دادگاه اقامه شود، دادگاه محل انعقاد قرارداد، دادگاه محل اقامت خوانده، دادگاه محل اجرای تعهد اما دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف آپارتمان یا خانه با توجه به این که دارای منشا قراردادی نمی باشد و با توجه به این که مربوط به مال غیر منقول می باشد، باید در دادگاه محل وقوع ملک مطرح شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *