بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر چیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: بیمه عمر چیست؟ مزایای بیمه عمر، استثنائات خسارت در بیمه عمر، مقایسه بیمه عمر و تامین اجتماعی، پوشش های بیمه عمر و سرمایه گذاری، شرایط بیمه عمر و ‌‌نحوه محاسبه نرخ حق‌ بیمه عمر و سرمایه‌ گذاری. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بیمه عمر

افراد در بازه‌ های مختلف از زندگی و در شرایط مختلف، به دنبال ایجاد شرایط مطمئن مالی برای خود و خانواده خود هستند. یکی از راه‌ های تامین و حفظ آتیه مالی خانواده و فرد، بیمه عمر است. بیمه عمر که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد، در انواع مختلف و با پوشش‌ های متنوع ارائه می‌شود تا در شرایط مختلف اعم از وقوع حوادث سرپرست خانواده، بازنشستگی، بیماری و… پشتوانه مالی مناسبی برای تمام اعضای خانواده فراهم کند.

بیمه عمر چیست؟

سه دلیل عمده استفاده افراد از بیمه‌ نامه عمر عبارتند از:

 • تامین آتیه و سرمایه در زمان بازنشستگی، از کارافتادگی یا پیری.
 • تامین آتیه و سرمایه افراد خانواده در صورت وقوع حادثه برای سرپرست خانواده.
 • استفاده از پوشش‌های مختلف برای جبران هزینه‌های مالی در شرایط خاص.

مزایای بیمه عمر

بیمه عمر علاوه بر پوشش‌ هایی که ارائه می‌دهد و از لحاظ پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری نیز مزایای فوق‌ العاده‌ ای دارد. در ابتدا باید بدانید که حق بیمه‌ ای که می‌ پردازید. در واقع حکم پس‌ انداز را برای شما خواهد داشت. به این صورت که بعد از کسر کارمزد نماینده بیمه، کارمزد بیمه مرکزی و هزینه صدور، باقی مانده آن طی سالیان پس‌ انداز می‌شود که البته این کسورات تا تعداد سال معینی (بسته به شرکت بیمه) وجود دارد. به این پس‌ انداز در بیمه عمر اندوخته می‌گویند.

از ابتدای شروع قرارداد سودهایی نیز تحت عنوان سود تضمینی و سود مشارکت منافع به سرمایه شما تعلق می‌گیرد. (بیمه عمر چیست؟)

برای مشاوره حقوقی بیمه، می توانیدبا وکیل بیمه در تماس باشید.

استثنائات خسارت در بیمه عمر

 • خودکشی یا اقدام به آن قبل از ۲ سال از شروع بیمه نامه.
 • صدمات عمدی واردشده به بدن.
 • استفاده از مواد مخدر و یا محرک و یا مست بودن و خسارات ناشی از آن.
 • اعمال مجرمانه.
 • فوت بیمه‌ شده براثر حادثه عمدی.
 • خسارات ناشی از زلزله، طوفان، سیل، انقلاب، انفجار یا هرگونه اقدام تروریستی.
 • دیسک یا فتق بیمه‌ شده.

مقایسه بیمه عمر و تامین اجتماعی

بیمه‌ های تامین اجتماعی ماهیتی درمانی دارند و البته تفاوت‌های زیادی با بیمه‌ های عمر دارند. اما می‌توان گفت، بیمه‌ های عمر می‌تواند مکمل بیمه تامین اجتماعی باشد. برای مثال، بیمه تامین اجتماعی در صورت فوت فرد مبلغ بسیار ناچیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان به بازماندگان وی پرداخت می‌کند درصورتی‌ که در بیمه عمر در صورت فوت فرد حتی اگر یک قسط از حق‌ بیمه را پرداخت کرده باشد، به‌ غیر از پرداخت سرمایه فوت، اگر فوت بر اثر حادثه باشد (در صورت خرید پوشش فوت براثر حادثه) تا ۳ برابر سرمایه فوت را به بازماندگان وی پرداخت می‌کند.

بیمه عمر چیست؟

البته لازم به ذکر است در بیمه تامین اجتماعی بازماندگان فرد فوت شده می توانند مستمری دریافت کنند که این امکان در بیمه های عمر به شکل مستمری تامین اجتماعی وجود ندارد. همسر به‌ صورت نامحدود و فرزند دختر تا زمانی که مجرد باشد و فرزند پسر تا ۱۸ سالگی می توانند حقوق و مستمری معادل قانون کار دریافت کنند.

پوشش های بیمه عمر و سرمایه گذاری

پوشش های بیمه عمر برای افراد دارای بیمه عمر پوشش های مختلفی را در نظر گرفته است. که برایتان بازگو می کنیم.

 • سرمایه فوت به هر علت.
 • سرمایه فوت ناشی از حادثه.
 • پوشش هزینه های پزشکی.
 • امراض خاص.
 • سرمایه نقص عضو و از کار افتادگی.
 • مستمری ناشی از کار افتادگی.
 • معافیت از پرداخت حق بیمه به علت از کار افتادگی.

معاف از پرداخت مالیات

بیمه عمر و سرمایه گذاری یکی از بیمه هایی است که از پرداخت مالیات معاف بوده و در انتها قرارداد بیمه عمر، به سرمایه های موجود در سبد اندوخته بیمه گذاران هیچ گونه مالیاتی تعلق نخواهد گرفت، و سود دریافتی شما کاملا خالص می باشد. علاوه بر این مالیات بر ارث به سرمایه فوت و اندوخته این بیمه تعلق نمی‌گیرد و این مبلغ به طور کامل و طبق قرارداد بلافاصله بعد از فوت فرد به وراث و ذی‌ نفعان پرداخت می‌شود.
همانطور که می دانید این مورد یکی از مزیت های بسیار مناسب برای سرمایه گذاری می باشد.

دریافت وام

از مزایای مهم داشتن بیمه عمر و سرمایه‌ گذاری، امکان دریافت وام روی سرمایه و اندوخته بیمه است. افراد می‌ توانند بدون داشتن ضامن و وثیقه روی اندوخته بیمه وام دریافت کنند و همزمان در صورت نیاز از پوشش‌های این بیمه نیز استفاده کنند. سقف پرداخت این وام 90 درصد از ارزش باز خرید اندوخته است و سود وام نیز 4 درصد بیشتر از سود محاسباتی بیمه‌ نامه است.

شرایط بیمه عمر چیست؟

بیماری های خاص

بیمه عمر دارای شرایط خاصی نبوده و فقط فرد بیمه گذار باید بالای 18 سال سن داشته باشد.
واگر فرد بیمه شونده بیماری خاصی داشته باشد، تا تشخیص پزشک معتمد شرکت و با شرایط خاص بیمه نامه برای او صادر خواهد شد.

شرایط سنی

از نوزاد یک روزه تا شخص 65 ساله می توانند تا 70 سالگی تحت پوشش بیمه عمر قرار بگیرند.

برای خسارت از بیمه، می توانید با وکیل بیمه در ارتباط باشید.

‌‌نحوه محاسبه نرخ حق‌ بیمه عمر و سرمایه‌ گذاری

نرخ حق‌ بیمه عمر با توجه به نوع بیمه‌ نامه و شرایط فردی و به کمک سه فاکتور زیر تعیین می‌شود:

جدول مرگ و میر

جدول مرگ و میر جدولی است که آماری از مرگ و میر جمعیت، سن مرگ، امید به زندگی و … را ارائه می‌کند. شرکت‌های بیمه برای تعیین حداکثر سن بیمه‌ نامه عمر و سایر شرایط به این جدول مراجعه می‌کنند.

مقدار سود (تضمینی و مشارکتی)

به سرمایه‌ی افراد در بیمه‌ نامه عمر، سود ثابتی به نام سود تضمینی تعلق می‌گیرد. درصد سود تضمینی برای دوسال اول 16%، دو سال دوم 13% و از سال پنجم به بعد 10% است. علاوه بر سود تضمینی سودی تحت عنوان سود مشارکتی نیز به درصد سود اضافه می‌شود.

هزینه‌ های اداری و کار مزدها

هزینه‌ های صدور بیمه که توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شوند نیز روی مبلغ نهایی حق‌ بیمه عمر تاثیر دارند. مانند هزینه‌ های اجرایی، کارمزد صدور و…

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *