چرا برای دریافت گواهی وراثت وکیل بگیریم؟

چرا برای دریافت گواهی وراثت وکیل بگیریم؟

در این مقاله با چرا برای دریافت گواهی وراثت وکیل بگیریم، انحصار وراثت چیست، گواهی حصر وراثت چیست، لزوم داشتن گواهی انحصار وراثت، انواع گواهی حصر ورثه، مزایای گرفتن وکیل در گواهی انحصار وراثت و مراحل درخواست گواهی انحصار وراثت آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به چرا برای دریافت گواهی وراثت وکیل بگیریم می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

انحصار وراثت چیست؟

اموال افراد به موت حقیقی یا فرضی به ارث می‌رسد. پس از این که شخصی فوت کرد باید ورثه متوفی تعیین شوند تا بتوان با تعیین سهم‌ الارث افراد، ارث را تقسیم کرد و برای ماترک تعیین و تکلیف کرد که انحصار وراثت نامیده می‌شود. موت فرضی اشاره به زمانی دارد فرد غایب بر اساس قانون و با شرایط خاصی به حکم دادگاه مرده فرض شود. اگر شخصی غایب مفقود الاثر باشد اموالش تقسیم نمی‌شود مگر بعد از ثابت شدن فوت او و یا گذشت یک مدت زمانی که عادتا چنین شخصی بعد از آن زنده نمی ‎ماند.

گواهی حصر وراثت چیست؟

وقتی دادگاه وراث را تعیین می‌کند یک گواهی تحت عنوان گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود. برای درخواست این گواهی هر یک از ورثه و یا هر فردی که در مال متوفی ذی نفع است و سهمی دارد می‌تواند اقدام کند. برای مثال طلبکاران و یا شخصی که مسئول اجرای وصیت است و یا کسی که برای او وصیتی انجام شده می‌تواند از دادگاه درخواست کند.

این گواهی توسط شورای حل اختلاف در محل فرد فوت شده صادر می‌شود که در این گواهی میزان ارثی که به سهم الارث دریافت می‌کنند مشخص می‌گردد.

چرا برای دریافت گواهی وراثت وکیل بگیریم؟

لزوم داشتن گواهی انحصار وراثت

برای انجام دادن تمامی امور حقوقی، امور بانکی و امور ثبتی و… گواهی الزامی است. در صورت عدم اقدام به دریافت گواهی، امکان تقسیم و یا انتقال ترکه و انجام اموری که مربوط به ادارات دولتی و بانک‌ها است، وجود نخواهد داشت.

انواع گواهی حصر ورثه

با توجه به دارایی و اموال متوفی گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود صادر می‌گردد. در صورتی که متوفی دارای اموال باشد، گواهی انحصار ورثه نامحدود صادر می‌شود و در آینده برای فروش اموال به ارث رسیده شده، نیاز به این نوع گواهی هست. تفاوتی بین این دو نوع گواهی در مدت زمان صدور و انتشار آگهی است.

اخذ گواهی حصر وراثت نامحدود حدود یک ماه زمان می‌برد ولی برای اخذ گواهی محدود یک هفته زمان کافی می باشد.

مزایای گرفتن وکیل در گواهی انحصار وراثت

 • اولین مزیت: انجام انحصار وراثت توسط وکیل صرفه جویی در زمان است. چون اگر مشکلاتی اعم از: تعداد زیاد وراث یا وراثی که فوت شده اند و یا اختلافاتی میان آنها باشد و مواردی دیگر از این قبیل باعث می شود که پروسه دریافت گواهی انحصار وراثت طولانی تر بشود.
 • دومین مزیت: که اگر برای دریافت گواهی انحصار وراثت خود وکیل انتخاب نمایید دیگر نیازی به حضور شما در هیچ کدام از مراحل دادگاه یا شورای حل اختلاف نمی باشد.
 • سومین مزیت: وکیل می تواند سهم هر یک از وراث را طبق قانون مشخص نمایید و توافقات لازم با وراث را انجام دهد تا بعد از آن مراحل قانونی پیش رود.
 • چهارمین مزیت: اگر وراث از اموال متوفی اطلاعی نداشته باشند وکیل در این خصوص می تواند در کم ترین زمان ممکن استعلام اموال متوفی و حساب های بانکی را به دادگاه تقدیم نماید.

چرا برای دریافت گواهی وراثت وکیل بگیریم؟

مراحل درخواست گواهی انحصار وراثت

 • تکمیل مدارک لازم
 • مراجعه به دفتر خدمات قضایی.
 • ثبت نام در سامانه ثنا.
 • ثبت دادخواست با موضوع درخواست صدور گواهی انحصار وراثت.
 • مراجعه به شورای حل اختلاف و پیگیری ارجاع پرونده و رفع نواقص احتمالی.
 • پیگیری درج آگهی در روزنامه.
 • پس از حدود سه ماه صدور گواهی انحصار وراثت.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *