خیار حیوان

خیار حیوان چیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: خیار حیوان، معنی خیار، خیار حیوان چیست، مهلت اعمال خیار حیوان، اسقاط خیار حیوان و رابطه خیار حیوان و خیار عیب. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قرارداد خیار حیوان

این خیار یک خیار فسخ است که مطابق آن اگر مبیع حیوان باشد، به مشتری این اختیار را می‌دهد که تا سه روز از زمان عقد قرارداد، معامله را فسخ کند. این خیار یکی از خیارات ده‌گانه ذکر شده در ماده ۳۹۶ قانون مدنی ایران است و توضیح آن در ماده ۳۹۸ آورده شده‌ است.

خیار حیوان

حکم قانون مدنی ایران در این زمینه مطابق قول مشهور فقهای شیعه است، با این حال در فقه امامیه این خیار را در حالت‌های دیگری نیز معتبر شمرده‌اند:

  • اگر ثمن حیوان باشد، بایع (فروشنده) دارای حق فسخ خواهد بود.
  • بایع مانند مشتری می‌تواند تا سه روز بیع را فسخ کند، حتی اگر ثمن حیوان نباشد.

این خیار در مواردی جاری است که مبیع حیوان زنده باشد و در مورد حیوان مرده جایز نیست. خیار حیوان را تنها در مواردی می‌توان اجرایی کرد که مبیع معین باشد و به محض وقوع بیع شخص آن را به تملیک درآورد و در مبیع کلی راه ندارد.

معنی خیار

خیار اصطلاحی است به معنای داشتن اختیار و اراده برای انجام کاری که در حقوق زمانی به کار می رود که یکی از دو طرف قرارداد یا هر دوی آنها این اختیار را داشته باشند که در شرایطی بتوانند به قرارداد خاتمه داده و آن را فسخ کنند.

خیارات در حقوق انواع مختلفی دارند و برای شرایط متفاوتی در نظر گرفته شده اند مثل خیار عیب، خیار تدلیس، خیار تاخیر ثمن و خیار تبعض صفقه و… . یکی دیگر از انواع خیارات، خیار حیوان است که در قانون مدنی به آن اشاره شده است.

خیار حیوان چیست؟

این خیار در واقع به معنی اختیاری است که به خریدار یک حیوان داده می شود تا بتواند در مهلت مشخصی معامله را فسخ کند.

بنابراین وقتی شخصی از دیگری حیوانی زنده خریداری می کند، طبق مدت مشخصی فرصت دارد که معامله را بر هم بزند علت این امر هم در این است که ممکن است حیوان عارضه و بیماری داشته باشد که نتوان آن را به سادگی تشخیص داد اما بعد از گذشت چند روز مشخص شود.

نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که حیوان که مورد خرید و فروش قرار گرفته است باید حتما زنده باشد.

برای مشاوره با بهترین وکیل پایه یک، با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

مهلت اعمال خیار حیوان

حال اگر قصد اعمال این خیار را داشته باشیم باید بدانیم که مهلت آن چند روز است؟ یعنی برای اعمال این خیار و فسخ قرارداد چند روز وقت داریم.

خیار حیوان

مهلت اعمال این خیار در ماده 398 قانون مدنی مشخص شده است و آمده است که اگر مبیع حیوان باشد مشتری تا سه روز از حین عقد اختیار فسخ معامله را دارد. بنابراین از روزی که عقد واقع می شود به مشتری سه روز وقت دارد که قرارداد را با استناد به این خیار فسخ کند.

اسقاط خیار حیوان

با توجه به آن چه گفته شد باید دانست که این خیار در شرایطی ساقط می شود و دیگر نمی توان به آن استناد کرد.

موارد اسقاط خیار حیوان از قرار زیر است:

  • در قرارداد این خیار ساقط شود.
  • بعد از انعقاد قرارداد صاحب خیار، حق خود را ساقط کند.
  • تصرف صاحب خیار در حیوان.

رابطه خیار حیوان و خیار عیب

خیار حیوان یکی از شاخه‌های خیار عیب محسوب می شود خیار عیب خیاری است که به موجب آن در صورتی که مورد معامله دارای عیبی باشد شخصی که به موجب عقد مالک آن مورد معامله شده است می تواند عقد را فسخ نماید.

همان طور که گفته شد خیار حیوان نیز یکی از شاخه‌های همین خیار عیب می‌باشد با این تفاوت که در خیار حیوان قانون گذار عیب حیوان را مفروض دانسته است و خریدار را از اثبات عیب معاف کرده است و لازم نیست که او برای اینکه بتواند عقد را فسخ کند عیب حیوان را اثبات نماید حتی اثبات سلامت حیوان از سوی فروشنده نیز خیار فسخی را که قانون به خریدار داده است از بین نمی برد.

برای مشاوره تلفنی با وکیل، میتوانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

و در هر حال خریدار می تواند تا ۳ روز از تاریخ عقد معامله را فسخ کند این در حالی است که در خیار عیب، شخص زمانی می تواند معامله را فسخ نماید که عیب ادعا شده را اثبات نماید و در صورتی که از اثبات این امر عاجز باشد امکان فسخ معامله را نخواهد داشت.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *