شرکت تضامنی

شرکت تضامنی

در این مقاله آشنا میشوید با: شرکت تضامنی، مراحل ثبت شرکت تضامنی، امور مهم در اساسنامه شرکت تضامنی، ویژگی شرکت تضامنی و انحلال آن. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوصی برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض هستند. در صورتی که نام برخی مالکان شرکت در نام شرکت آمده باشد، شرکت تضامنی محسوب می‌شود.

مراحل ثبت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی بعد از انجام این امور قابل تاسیس می باشد:

  • شرکتنامه مطابق قانون تنظیم شده باشد.
  • تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه غیر نقدی تماما تقویم و تحویل شده باشد.

امور مهم در اساسنامه شرکت تضامنی

معمولا این شرکت نیازی به اساسنامه ندارد اما در صورت وجود قراری بین شرکا در صورت نیاز در اساسنامه قید می شود زیرا در اساسنامه شرکت تضامنی امور اساسی درج می شود مواردی مانند:

شرکت تضامنی

  • نام شرکت.
  • موضوع شرکت.
  • مدت فعالیت شرکت.
  • شرایط تقسیم سود و زیان.
  • سرمایه نقدی و یا غیر نقدی هریک از شرکا با درج نام شرکا.
  • قوانین مربوط به فوت شرکا و یا انحلال شرکت به هر دلیل.

ویژگی شرکت تضامنی

وجود حداقل دو یا چند شریک

برای ایجاد یک شرکت تضامنی حداقل دو نفر باید منابع خود را در میان بگذارند. البته طبق قانون مشارکت، حداکثر محدودیت تعداد شرکا مشخص نشده است. با این حال برخی قوانین شرکت ها مقرر می‌ دارند که این تعداد باید زیر ده نفر باشد.

توافق نامه

مشارکت در شرکت تضامنی از طریق توافق میان افرادی که صلاحیت انعقاد قرارداد را دارند به وجود می‌آید. این توافق نامه می‌تواند شفاهی، کتبی یا ضمنی باشد. در هر حال، همه موارد باید به صورت دقیق و شفاف در توافق نامه ذکر شوند.

مشاغل قانونی

شرکا باید فعالیت های قانونی را در یک شرکت تضامنی انجام دهند و انجام هرگونه فعالیت غیر قانونی جایز نمی ­باشد.

ثبت شرکت

در برخی از کشورها مطابق قانون، ثبت این شرکت اجباری نیست. با این حال در صورت عدم ثبت شرکت، نمی­ توان مزایای قانونی خاصی را کسب نمود و پیامدهای این عدم ثبت عبارتند از: شرکت نمی­ تواند در دادگاه قانونی علیه طرف های دیگر برای حل و فصل دعاوی اقدامی انجام دهد و این که در صورت اختلاف میان شرکا، حل و فصل اختلافات از طریق قانونی و در دادگاه امکان پذیر نیست.

تقسیم سود

در قرارداد شرکت تضامنی باید نحوه تقسیم سود و زیان بین شرکا مشخص شود. به عبارتی، شرکا نسبت به دارایی های شرکت مالکیت مشترک داشته و زمانی که شرکت منحل شد، دارایی های باقی مانده به نسبت مانده حساب سرمایه به آنان تعلق می­ گیرد.

شرکت تضامنی

مسئولیت نامحدود

همه شرکا به طور مشترک و جداگانه مسئولیت کلیه فعالیت های انجام شده توسط شرکت تضامنی را بر عهده دارند. به عبارت دیگر، در تمام مواردی که دارایی شرکت برای تامین تعهدات بستانکاران کافی نیست، دارایی خصوصی شرکا نیز می‌تواند ضمیمه شود.

برای ثبت شرکت، می توانید با وکیل شرکت ها در تماس باشید.

انتقال سود

یک شریک نمی ­تواند منافع خود را از این شرکت به خارج از آن منتقل کند مگر این که همه شرکا دیگر به اتفاق آرا توافق کنند. شریک، نماینده­ای از شرکت بوده و واجد شرایط انتقال سود و منافع خود به طور یک جانبه به افراد خارج از شرکت نمی ­باشد.

انحلال شرکت تضامنی

این شرکت نیز همچون سایر شرکت ها ممکن است به پایان کار خود برسد. پایان دادن به عمر شرکت تضامنی ممکن است از طریق انحلال و یا فسخ اتفاق بیفتد همان طور که با وقوع یکسری امور سایر شرکت ها منحل می شوند در مورد این شرکت نیز اگر موارد عام انحلال شرکت را داشته باشیم، انحلال اتفاق می افتد.

این موارد که در قانون احصاء شده اند عبارتند از:

منقضی شدن عمر شرکت.

ممکن است این شرکت برای مدت محدودی تشکیل شده باشد پس به طور طبیعی بعد از گذر این زمان، منحل خواهد شد.

منتفی شدن موضوع شرکت.

اگر موضوع شرکت به هر دلیلی غیر ممکن شود و نتوان آن را انجام داد، شرکت از بین می رود.

برای انحلال شرکت، می توانید با وکیل ثبت شرکت در تماس باشید.

اجماع تمام شرکا.

اگر تمامی شرکا تصمیم بگیرند که شرکت به کار خود پایان دهد، انحلال اتفاق می افتد.

صدور حکم ورشکستگی.

در صورتی که حکم ورشکستگی صادر شود، خود به خود منحل خواهد شد.

باطل شدن قرارداد شرکت.

اگر توافق اولیه شرکا مبنی بر ایجاد شرکت باطل باشد، شرکت نیز منحل می شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *