بذل مدت در نکاح

بذل مدت در نکاح

در این مقاله آشنا میشوید با: بذل مدت در نکاح، تفاوت بذل مدت با طلاق، آثار بذل مدت، عده در بذل مدت، تکلیف مهریه در بذل مدت، موارد بذل مدت توسط زوج، موارد انحلال ازدواج موقت و مدارک دعوای الزام به بذل مدت متعه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی طلاق، می توانید با وکیل طلاق در تماس باشید.

بذل مدت چیست؟

بر اساس ماده 1139 قانون مدنی طلاق مخصوص عقد دائم است، و زن منقطعه به انقضا مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود. بنا براین بر اساس این ماده یکی از اسباب انحلال عقد نکاح را می توان بذل مدت در ازدواج موقت دانست. بذل مدت را تنها می توان در عقد موقت جاری کرد.

از آن رو که یکی از شرایط درستی عقد موقت تعیین زمان است، عقد موقت صرفا در همان محدوده زمانی صحیح است. اما اگر مرد تمایل داشته باشد، می تواند مدتی را که از عقد باقی مانده به زن ببخشد که در اصطلاح حقوقی به آن بذل مدت می گویند. علاوه بر این، مرد می تواند به زن وکالت دهد که مدت را به خود ببخشد.

بذل مدت در نکاح

بذل در لغت به معنای بخشش و عطا است. و اگر ازدواج موقت برای مدت مشخص و محدودی واقع می شود، مثلا: شش ماه، بعد از گذشت دو ماه، طرفین دیگر نخواهند با یکدیگر ادامه دهند. در این صورت مرد باید چهار ماه باقی مانده را به زن ببخشد.

آثار بذل مدت

همان گونه که جاری شدن طلاق در ازدواج دائم دارای آثار مخصوص به خود می باشد بخشیدن مدت صیغه موقت نیز دارای آثار مربوط به خود می باشد.

آثار بذل مدت در ازدواج موقت به شرح زیر می باشد:

 • اتمام رابطه زوجیت: از مهمترین آثار بذل مدت پایان یافتن رابطه زوجیت میان زن و مرد است.
 • ملزم شدن زن به رعایت عده عقد موقت از دیگر آثار بذل مدت در عقد موقت رعایت عده است که رعایت عده بسته به شرایط زن عبارت می باشد.

تفاوت بذل مدت با طلاق چیست؟

شاید بسیاری از افراد بذل مدت را همان طلاق بدانند، با وجود شباهت هایی که این دو به هم دارند، نمی توان گفت که این دو موضوع حقوقی یکسان هستند. طلاق یک موضوع کاملا رسمی است، و برای این که یک ازدواج با طلاق باطل شود، باید به یک دفترخانه رسمی ثبت طلاق مراجعه شود. پس از مراجعه به دفترخانه باید دو شاهد عاقل و بالغ نیز برای طلاق حاضر شوند. بعد از حاضر شدن شاهدان می توان صیغه طلاق را جاری کرد.

موضوع بذل مدت با طلاق کاملا متفاوت است، یعنی نیاز به مراجعه حضوری در دفترخانه ثبت طلاق نیست و مرد در هر مکانی می تواند بذل یا بخشش مدت را انجام دهد.

برای مشاوره طلاق، می توانید با وکیل طلاق در تماس باشید.

عده در بذل مدت

و اما در هر جدایی و طلاقی زن ملزم به نگاه داشتن عده می باشد که در بذل مدت نکاح هم نیز شرایطی برای عده هست که توضیح می دهیم. و اما در مورد نفقه هم باید گفت که، باید دانست نفقه به خودی خود در عقد موقت راه ندارد مگر این که زوجین آن را شرط کرده باشند که پس از بخشیدن مدت صیغه موقت مرد دیگر تکلیفی بر انفاق و پرداخت نفقه نخواهد داشت.

بذل مدت در نکاح

 • دو طهر در زنانی که عادت ماهانه می شوند.
 • 45 روز در زنانی که به سن یائسگی نرسیده لکن عادت ماهانه منظمی ندارند.
 • تا زمان وضع حمل برای زنان باردار.
 • یائسه و باکره عده ندارند.

تکلیف مهریه در بذل مدت

یکی از مواردی که در بخشش مدت باید به آن توجه شود، مهریه است. وضعیت مهریه در بذل مدت باید مشخص شود. یعنی طبق قرارداد اولیه ای که در هنگام جاری شدن عقد بین طرفین مطرح شده، مرد موظف به پرداخت مهریه به صورت تمام و کمال است.

یکی از مهمترین موارد ازدواج موقت، مهریه است. در صورت سرپیچی زوجه می تواند از طریق مراجع قانونی پیگیری لازم را انجام دهد. البته شاید به دلایل مختلف شاهد بذل مهریه در عقد موقت به جای بذل مدت باشیم. در این صورت مرد موظف به پرداخت مهریه نمی باشد.

موارد بذل مدت توسط زوج

 • اگر مرد به سفری طولانی برود.
 • معسر بودن زوجه که برای دادگاه تثبیت شود، یعنی اگر زوجه بتواند عسر و حرج خود در معاش زندگی به دادگاه ثابت نماید، دادگاه خانواده زوج را الزام به بذل مدت نکاح موقت می نماید.

موارد انحلال ازدواج موقت

 • فوت هر یک از زن و مرد.
 • فسخ ازدواج.
 • بخشیدن مدت یا بذل مدت.

مدارک دعوای الزام به بذل مدت متعه

تصویر مصدق سند ازدواج (اجباری)

به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی الزامی است.

در صورت عدم وجود مدارک اختياری فوق می توانيد يكی از دلایل ذيل را ارائه نماييد.

 • استماع شهادت شهود و مطلعين.
 • درخواست استعلام.
 • شماره پرونده استنادی.
 • ساير دلايل و منضمات.
 • تحقیقات محلی.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *