قرار جلب دادرسی

قرار جلب دادرسی

در این مقاله آشنا میشوید با: قرار جلب دادرسی چیست، صدور قرار جلب دادرسی، آثار قرار جلب دادرسی، قرار جلب دادرسی در دادگاه و  اعتراض به قرار جلب دادرسی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی اوراق قضایی، می توانید با وکیل اوراق قضایی در ارتباط باشید.

قرار جلب به دادرسی (مجرمیت)

قرار جلب به دادرسی تصمیمی است که مقام قضایی دادسرا (دادیار یا بازپرس) پس از این که نظر به مجرم بودن مرتکب، داشت اقدام به صدور قرار مجرمیت می نماید. پس از صدور این قرار یا همان قرار مجرمیت پرونده برای اتخاذ تصمیم و تعیین میزان مجازات به دادگاه کیفری دو فرستاده می شود.

قرار جلب دادرسی

قانون گذار قانون آیین دادرسی کیفری در قانون جدید به جای قرار مجرمیت از واژه جلب به دادرسی استفاده نموده و این با دستور جلب و یا دستور بازداشت که منجر به دستگیری یا بازداشت مرتکب می شود متفاوت است و در واقع قرار جلب به دادرسی حکایت از نظر مثبت دادسرا و مرجع تحقیق به وقوع جرم دارد و نتیجه آن ادامه جریان پرونده و تشکیل جلسه محاکمه در دادگاه کیفری دو است.

برای مشاور حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه حقوقی دادپویان در تماس باشید.

قرار جلب دادرس چیست؟

هنگامی که جرمی اتفاق می افتد، پس از اعلام جرم، توسط ضابطین قضایی یا شکایت شاکی خصوصی، در اکثر موارد، پرونده، جهت انجام تحقیقات مقدماتی، به دادسرا فرستاده می شود. در دادسرا، بازپرس یا دادیار پرونده، اقدام به بررسی ادله و مدارک موجود در پرونده نموده و پس از انجام تحقیقات کامل، با توجه به ادله و بسته به این که فرد متهم، مجرم شناخته شود یا خیر، اقدام به صدور انواع قرار دادسرا می نماید.

صدور قرار جلب دادرسی

این قرار، از انواع قرار نهایی دادسرا بوده و در صورتی صادر می گردد که بازپرس یا دادیار، تشخیص دهد، اتهام، متوجه متهم پرونده است. پس از صدور این قرار، بازپرس باید، این قرار را برای دادستان ارسال کند. دادستان، سه روز فرصت دارد، به بررسی پرونده بپردازد و در صورتی که با نظر بازپرس، درباره صدور این قرار موافق بود، اقدام به صدور کیفر خواست نماید.

آثار قرار جلب دادرسی

ماده۲۷۶ قانون آیین دادرسی کیفری بیان می کند:

«در صورت نقض قرار منع تعقیب و صدور این قرار توسط دادگاه، بازپرس مکلف است متهم را احضار و موضوع اتهام را به او تفهیم کند و با اخذ آخرین دفاع و تامین مناسب از وی، پرونده را به دادگاه ارسال نماید.»

تفهیم اتهام از آثار جلب به دادرسی است. تفهیم اتهام یعنی جرم رخ داده است و رابطه متهم با جرم و اسناد و مدارکی که اتهام او را ثابت می کند، به وضوح به متهم توضیح داده شود.

تفهیم اتهام جز حقوق متهم است و از وظایف بازپرس محسوب می شود. تفهیم اتهام حتما باید به زبان ساده و گونه ای بیان شود که برای متهم قابل درک باشد و فهم باشد. پس اگر زمانی متهم به با اصطلاحات حقوقی آشنا نباشد، تفهیم باید به زبان ساده و مشخص صورت گیرد.

قرار جلب دادرسی در دادگاه

در صورتی که در دادسرا مقام تحقیق به علت جرم نبودن از منظر حقوقی و کیفری، عمل ارتکابی یا فقدان ادله کافی برای انتساب جرم به متهم، قرار منع تعقیب صادر نماید و یا در صورت وجود یکی از موارد مذکور در ماده 13 ق. آ. د. ک. قرار موقوفی تعقیب صادر نماید و در صورت موافقت دادستان با قرارهای مذکور، شاکی حق دارد ظرف مهلت مقرر در قانون به قرار منع تعقیب و موقوفی تعقیب اعتراض نماید.

قرار جلب دادرسی

اعتراض شاکی به دادگاه ارسال می گردد و دادگاه در صورتی که اعتراض شاکی را موجه بداند آن قرارها را نقص و قرار جلب دادرسی صادر می نماید. پس از نقص قرار منع تعقیب و صدور این قرار توسط دادگاه، بازپرس مکلف است متهم را احضار و موضوع اتهام را به او تفهیم کند و با اخذ آخرین دفاع و تامین مناسب پرونده را به دادگاه ارسال نماید.

اعتراض به قرار جلب به دادرس

ماده 270 قانون آیین دارسی کیفری، قرارهای قابل اعتراض صادره از سوی دادسرا را مشخص کرده است که شامل قرار منع، موقوفی تعقیب و اناطه به تقاضای شاکی، قرار بازداشت موقت، ابقا و تشدید تامین به تقاضای متهم و قرار تامین خواسته به تقاضای متهم می باشند. این موارد حصری بوده و بر این اساس، این قرار، قابل اعتراض نمی باشد.

نکته مهم درباره این این است که متهم نمی تواند به این قرار اعتراض کند. به همین دلیل بعد از صدور این قرار و موافقت دادستان با آن، متهم باید در دادگاه به دفاع از خود بپردازد و اثبات کند که جرم مرتکب نشده است یا جرمش با آن چه در کیفرخواست آمده است فرق دارد.

در واقع با صدور این قرار و ارسال آن به دادگاه، پرونده از دسترس دادسرا خارج می شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *