خرید خانه بدون مشاور املاک

خرید خانه بدون مشاور املاک

در این مقاله آشنا میشوید با: خرید خانه بدون مشاور املاک، نقش و وظایف مشاور املاک، بررسی مورد معامله، وظایف مهم مشاور املاک، لزوم مراجعه به مشاور املاک، املاک بدون سند، اثبات مالکیت املاک بدون سند و گرفتن کد رهگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، میتوانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

نقش و وظایف مشاور املاک

مشاوران املاک با مشتریان خود، کار می کنند تا به آن ها در خرید، فروش یا اجاره املاک کمک کنند. این ملک ها می توانند ساختمان های اداری، املاک مسکونی یا حتی یک زمین خالی باشند.

مشاور املاک یک عامل است، که به افراد در خرید و فروش املاک و مستغلات کمک می کند. وظایف آن ها شامل بررسی لیست املاک، بحث در مورد شرایط فروش و تهیه پیش نویس قرارداد است، و بررسی مدارک احراز هویت طرفین و ملک می باشد.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

بررسی مورد معامله

از وظایف مهم مشاور املاک بررسی کند که ملک سند رسمی مالکیت دارد. سند مالکیت صحیح و فاقد هرگونه قلم خوردگی باشد. در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک باید توضیحات سند مالکیت بررسی و دقت شود که در صورت توضیح مهر و امضا داشته باشد.

از وظایف مشاور املاک بررسی سند مالکیت با بنچاق و تطبیق آنها است هم چنین مشاور املاک باید بررسی کند که موقعیت جغرافیایی ملک با سند مالکیت منطبق باشد.

خرید خانه بدون مشاور املاک

بررسی شود که مالک مورد معامله در طرح‌های آموزشی، فضای سبز، طرح توسعه معابر و… قرار نداشته باشد. چنان چه ملک در هر یک از طرح‌ ها باشد و خریدار با آگاهی کامل مایل به معامله باشد باید در قرارداد ذکر شود.

پایان کار ساختمان مطالعه و بررسی شود که در چه سالی صادر شده و آیا مالک مورد معامله مطابق پروانه احداث است یا خیر. اگر ملک مورد معامله فاقد پایان کار باشد و خریدار با علم به این موضوع حاضر به معامله باشد باید در قرارداد نوشته شود و معلوم شود که مسئولیت اخذ پایان کار و پرداخت جرائم احتمالی به عهده کدام یک از دو طرف معامله است.

مشاور املاک باید بررسی کند که ملک در رهن یا توقیف نباشد. از معاملات املاکی که توقیف هستند خودداری شود و معامله را بعد از رفع توقیف و فک رهن انجام دهند.

وظایف مهم مشاور املاک

معمولا پس از بند نخست قراردادها که احراز هویت ظرفیت معامله است، مورد معامله به‌ صورت دقیق ذکر می‌شود. به همین منظور یکی از وظایف مشاور املاک این است که مورد معامله مثل خانه، مغازه، زمین و… را از جهات مختلف زیر بررسی نماید:

  • بررسی سند رسمی مالکیت ملک.
  • بررسی صحت و اصالت سند مورد معامله.
  • تطبیق اطلاعات مذکور در سند ملک با اصل ملک مانند: منطقه جغرافیایی، امکانات و…
  • بررسی قابل معامله بودن سند (سند نباید در رهن باشد).
  • احراز مالکیت فروشنده یا صاحب ملک.
  • بررسی مشاع یا مفروز بودن مال مورد معامله (ملک متعلق به شرکاست یا یک ملک شخصی است؟).
  • بررسی امکانات ملک همچون انباری، پارکینگ، آب، برق، تلفن، گاز و…

پس از بررسی اطلاعات مربوط به طرفین معامله و مورد معامله، یکی از وظایف مشاور املاک این است که با رعایت تراضی طرفین، به تنظیم قراردادی میان آن‌ها بپردازد. صداقت و مقررات حقوقی در این زمینه نیز باید رعایت شود. یکی از معضلات بزرگ در دنیای معاملات امروز عدم رعایت اصل بی‌ طرفی در تنظیم قراردادها توسط مشاورین املاک است.

لزوم مراجعه به مشاور املاک

از آنجایی که افراد دیگر در قرن حاضر نمی توانند همه کارهای خود را به تنهایی انجام داده و هم چنین برای انجام بسیاری از کارها نیز وابسته به دیگران هستند، نقش مشاوران بیش از پیش مهم و مشخص می نماید.

بسیاری از افراد تصور می کنند که پرداخت مبلغ برای دریافت مشاوره کار بیهوده ای است لذا تلاش می کنند انجام تمام امور خویش را برعهده بگیرند اما این افراد اغلب از عواقب کار خود بی اطلاع هستند. غافل از آن که مشاوران در هر کاری امین مردم بوده و می توانند در تصمیم گیری های مهم به آن ها کمک نمایند و بعضا از هزینه های گزافی که در آینده ممکن است متوجه افراد شود جلوگیری می نمایند.

املاک بدون سند

امروزه در برخی از املاک به سبب مشکلاتی از جمله ساخت طبقه غیر مجاز، عدم در نظر گرفتن پارکینگ، تکمیل نبودن سیستم اعلام و اطفا حریق ساختمان و در نتیجه نداشتن پایان کار، فاقد سند رسمی بوده و در نتیجه به صورت قولنامه ای معامله می شوند.

در هنگام خرید این خانه ها باید دقت کافی داشته باشید و تمامی جوانب را بسنجید، چرا که در صورت بروز اختلاف یا ایجاد مشکلات، به دلیل این که ملک بدون سند است اثبات مالکیت نیاز به طرح دعوا در دادگاه و صدور حکم قضایی دارد.

اثبات مالکیت املاک بدون سند

در صورتی که ملک خریداری شده فاقد سند رسمی باشد، مالک باید دعوایی را با خواسته اثبات مالکیت در دادگاهی که ملک در حوزه قضایی آن واقع شده اقامه کند، در این دعوا خریدار خانه ی بدون سند خواهان محسوب شده و فروشنده ملک فاقد سند خوانده.

پس از اقامه دعوا، قاضی دادگاه با بررسی ادله و مستندات خواهان مثل تصرف در ملک، مبایعه نامه عادی، شهادت شهود و مانند این ها تصمیم گیری کرده و در صورتی که صحت دلایل خواهان مبنی بر مالکیت ملک را احراز کند، حکم به مالکیت او صادر می کند.

خرید خانه بدون مشاور املاک

توجه داشته باشید که دعوای اثبات مالکیت در خصوص املاکی که سند رسمی دارند قابل رسیدگی در دادگاه نیست، چرا که طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون ثبت بوده و دادگاه ها در این خصوص قرار عدم استماع دعوا صادر می کنند، بنابراین دعوای اثبات مالکیت زمانی مطرح می شود که ملک مورد نظر به ثبت نرسیده باشد و مالک بخواهد به مالکیت خود رسمیت ببخشد.

گرفتن کد رهگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی

در گذشته افراد کلاهبردار، ملکی را به چند نفر می‌ فروختند. برای جلوگیری از چنین اتفاق‌ هایی باید بعد از نوشتن مبایعه‌ نامه به بنگاه‌ های معاملات ملکی و کارشناس ملک مراجعه کنید و آن را در سیستم جامع املاک کشور به ثبت برسانید.

بعد از این دیگر مشخصات فروشنده ملک، خریدار و ملکی که قرار است معامله شود در سیستم ثبت شده است و برای آن کد رهگیری صادر می‌شود. سیستم جامع ثبت املاک کشور سراسری است و استفاده از آن می‌تواند شما را از صحت معامله مطمئن کند.

سخن پایانی عدم خرید خانه بدن مشاور املاک

و در پایان باید به این نکات مهم اشاره نمود که که از آن جایی که در جامع امروز به علت سختی و مشکلاتی که مردم درگیر آن هستند به طبع موارد کلاهبرداری و فساد در معاملات هم بیشتر از قبل شده است و لذا برای این که در معاملات و به خصوص خرید خانه حتما توصیه می شود که به دفاتر املاک معتبر رفته و از تجارب و دلسوزی آن ها در معاملات استفاده نمایید و برای بستن عقد قرارداد حتی الامکان با ثبت در دفاتر املاک و قبل از آن بدهید، مشاور شما در املاک تمامی اوراق و اسناد و صحت و راستی آن معامله را با تجارب شخصی خویش مدیریت نماید.

و در انتها با ثبت مورد معامله خود در قولنامه رسمی و با مهر و امضا املاک و هولگرام دار معامله خود را نزد مراجع بالاتر شکل و سیاق رسمی تری نمایید.

که اگر خدایی نکرده به مشکلی بر خوردید حتی الامکان با رعایت این موارد و در دست داشتن قولنامه ای معتبر به نسبت قولنامه ای عادی و دست نوشته، برگ برنده و پیروزی شما حتمی تر می باشد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *