خرید خانه بدون مشاور املاک

خرید خانه بدون مشاور املاک

در این مقاله با خرید خانه بدون مشاور املاک، نقش و وظایف مشاور املاک، بررسی مورد معامله، وظایف مهم مشاور املاک، لزوم مراجعه به مشاور املاک، املاک بدون سند، اثبات مالکیت املاک بدون سند و گرفتن کد رهگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به خرید خانه بدون مشاور املاک می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

نقش و وظایف مشاور املاک

مشاوران املاک با مشتریان خود، کار می کنند تا به آن ها در خرید، فروش یا اجاره املاک کمک کنند. این ملک ها می توانند ساختمان های اداری، املاک مسکونی یا حتی یک زمین خالی باشند.

مشاور املاک یک عامل است، که به افراد در خرید و فروش املاک و مستغلات کمک می کند. وظایف آن ها شامل بررسی لیست املاک، بحث در مورد شرایط فروش و تهیه پیش نویس قرارداد است، و بررسی مدارک احراز هویت طرفین و ملک می باشد.

بررسی مورد معامله

از وظایف مهم مشاور املاک بررسی کند که ملک سند رسمی مالکیت دارد. سند مالکیت صحیح و فاقد هرگونه قلم خوردگی باشد. در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک باید توضیحات سند مالکیت بررسی و دقت شود که در صورت توضیح مهر و امضا داشته باشد.

از وظایف مشاور املاک بررسی سند مالکیت با بنچاق و تطبیق آنها است هم چنین مشاور املاک باید بررسی کند که موقعیت جغرافیایی ملک با سند مالکیت منطبق باشد.

بررسی شود که مالک مورد معامله در طرح‌های آموزشی، فضای سبز، طرح توسعه معابر و… قرار نداشته باشد. چنان چه ملک در هر یک از طرح‌ ها باشد و خریدار با آگاهی کامل مایل به معامله باشد باید در قرارداد ذکر شود.

پایان کار ساختمان مطالعه و بررسی شود که در چه سالی صادر شده و آیا مالک مورد معامله مطابق پروانه احداث است یا خیر. اگر ملک مورد معامله فاقد پایان کار باشد و خریدار با علم به این موضوع حاضر به معامله باشد باید در قرارداد نوشته شود و معلوم شود که مسئولیت اخذ پایان کار و پرداخت جرائم احتمالی به عهده کدام یک از دو طرف معامله است.

مشاور املاک باید بررسی کند که ملک در رهن یا توقیف نباشد. از معاملات املاکی که توقیف هستند خودداری شود و معامله را بعد از رفع توقیف و فک رهن انجام دهند.

خرید خانه بدون مشاور املاک

وظایف مهم مشاور املاک

معمولا پس از بند نخست قراردادها که احراز هویت ظرفیت معامله است، مورد معامله به‌ صورت دقیق ذکر می‌شود. به همین منظور یکی از وظایف مشاور املاک این است که مورد معامله مثل خانه، مغازه، زمین و… را از جهات مختلف زیر بررسی نماید:

  • بررسی سند رسمی مالکیت ملک.
  • بررسی صحت و اصالت سند مورد معامله.
  • تطبیق اطلاعات مذکور در سند ملک با اصل ملک مانند: منطقه جغرافیایی، امکانات و…
  • بررسی قابل معامله بودن سند (سند نباید در رهن باشد).
  • احراز مالکیت فروشنده یا صاحب ملک.
  • بررسی مشاع یا مفروز بودن مال مورد معامله (ملک متعلق به شرکاست یا یک ملک شخصی است؟).
  • بررسی امکانات ملک همچون انباری، پارکینگ، آب، برق، تلفن، گاز و…

پس از بررسی اطلاعات مربوط به طرفین معامله و مورد معامله، یکی از وظایف مشاور املاک این است که با رعایت تراضی طرفین، به تنظیم قراردادی میان آن‌ها بپردازد. صداقت و مقررات حقوقی در این زمینه نیز باید رعایت شود. یکی از معضلات بزرگ در دنیای معاملات امروز عدم رعایت اصل بی‌ طرفی در تنظیم قراردادها توسط مشاورین املاک است.

لزوم مراجعه به مشاور املاک

از آنجایی که افراد دیگر در قرن حاضر نمی توانند همه کارهای خود را به تنهایی انجام داده و هم چنین برای انجام بسیاری از کارها نیز وابسته به دیگران هستند، نقش مشاوران بیش از پیش مهم و مشخص می نماید. بسیاری از افراد تصور می کنند که پرداخت مبلغ برای دریافت مشاوره کار بیهوده ای است لذا تلاش می کنند انجام تمام امور خویش را برعهده بگیرند اما این افراد اغلب از عواقب کار خود بی اطلاع هستند. غافل از آن که مشاوران در هر کاری امین مردم بوده و می توانند در تصمیم گیری های مهم به آن ها کمک نمایند و بعضا از هزینه های گزافی که در آینده ممکن است متوجه افراد شود جلوگیری می نمایند.

املاک بدون سند

امروزه در برخی از املاک به سبب مشکلاتی از جمله ساخت طبقه غیر مجاز، عدم در نظر گرفتن پارکینگ، تکمیل نبودن سیستم اعلام و اطفا حریق ساختمان و در نتیجه نداشتن پایان کار، فاقد سند رسمی بوده و در نتیجه به صورت قولنامه ای معامله می شوند. در هنگام خرید این خانه ها باید دقت کافی داشته باشید و تمامی جوانب را بسنجید، چرا که در صورت بروز اختلاف یا ایجاد مشکلات، به دلیل این که ملک بدون سند است اثبات مالکیت نیاز به طرح دعوا در دادگاه و صدور حکم قضایی دارد.

اثبات مالکیت املاک بدون سند

در صورتی که ملک خریداری شده فاقد سند رسمی باشد، مالک باید دعوایی را با خواسته اثبات مالکیت در دادگاهی که ملک در حوزه قضایی آن واقع شده اقامه کند، در این دعوا خریدار خانه ی بدون سند خواهان محسوب شده و فروشنده ملک فاقد سند خوانده. پس از اقامه دعوا، قاضی دادگاه با بررسی ادله و مستندات خواهان مثل تصرف در ملک، مبایعه نامه عادی، شهادت شهود و مانند این ها تصمیم گیری کرده و در صورتی که صحت دلایل خواهان مبنی بر مالکیت ملک را احراز کند، حکم به مالکیت او صادر می کند.

توجه داشته باشید که دعوای اثبات مالکیت در خصوص املاکی که سند رسمی دارند قابل رسیدگی در دادگاه نیست، چرا که طرح دعوای اثبات مالکیت نسبت به ملکی که سند رسمی دارد برخلاف قانون ثبت بوده و دادگاه ها در این خصوص قرار عدم استماع دعوا صادر می کنند، بنابراین دعوای اثبات مالکیت زمانی مطرح می شود که ملک مورد نظر به ثبت نرسیده باشد و مالک بخواهد به مالکیت خود رسمیت ببخشد.

خرید خانه بدون مشاور املاک

گرفتن کد رهگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی

در گذشته افراد کلاهبردار، ملکی را به چند نفر می‌ فروختند. برای جلوگیری از چنین اتفاق‌ هایی باید بعد از نوشتن مبایعه‌ نامه به بنگاه‌ های معاملات ملکی و کارشناس ملک مراجعه کنید و آن را در سیستم جامع املاک کشور به ثبت برسانید. بعد از این دیگر مشخصات فروشنده ملک، خریدار و ملکی که قرار است معامله شود در سیستم ثبت شده است و برای آن کد رهگیری صادر می‌شود. سیستم جامع ثبت املاک کشور سراسری است و استفاده از آن می‌تواند شما را از صحت معامله مطمئن کند.

سخن پایانی عدم خرید خانه بدن مشاور املاک

و در پایان باید به این نکات مهم اشاره نمود که که از آن جایی که در جامع امروز به علت سختی و مشکلاتی که مردم درگیر آن هستند به طبع موارد کلاهبرداری و فساد در معاملات هم بیشتر از قبل شده است و لذا برای این که در معاملات و به خصوص خرید خانه حتما توصیه می شود که به دفاتر املاک معتبر رفته و از تجارب و دلسوزی آن ها در معاملات استفاده نمایید و برای بستن عقد قرارداد حتی الامکان با ثبت در دفاتر املاک و قبل از آن بدهید، مشاور شما در املاک تمامی اوراق و اسناد و صحت و راستی آن معامله را با تجارب شخصی خویش مدیریت نماید.

و در انتها با ثبت مورد معامله خود در قولنامه رسمی و با مهر و امضا املاک و هولگرام دار معامله خود را نزد مراجع بالاتر شکل و سیاق رسمی تری نمایید. که اگر خدایی نکرده به مشکلی بر خوردید حتی الامکان با رعایت این موارد و در دست داشتن قولنامه ای معتبر به نسبت قولنامه ای عادی و دست نوشته، برگ برنده و پیروزی شما حتمی تر می باشد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *