خیار تعذر تسلیم

خیار تعذر تسلیم

در این مقاله آشنا میشوید با: خیار تعذر تسلیم، شرط خیار تعذر تسلیم بعد از عقد، خیار تعذر تسلیم در کلیه عقود و خیار تعذر تسلیم در قانون. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خیار تعذر تسلیم چیست؟

خیار تعذر تسلیم یکی از انواع خیار فسخ است که بر پایه آن در صورت نا ممکن شدن انجام تعهد برای یکی از طرفین عقد، طرف دیگر حق برهم زدن قرارداد را به دست می‌آورد.

مقصود از تعذر ناتوانی و از بین رفتن و فقدان قدرت است و مقصود از خیار تعذر خیاری است که در اثر ناتوانی طاری و از بین رفتن قدرت تسلیم یا قدرت اجرای تعهد و شرط یک طرف، برای طرف دیگر عقد ایجاد می‌شود.

خیار تعذر تسلیم

خیار تعذر تسلیم به بیان ساده بیانگر حالتی است که پس از بستن قرارداد، یکی از طرفین معامله که باید مالی را تسلیم طرف مقابل نماید، یا کاری را انجام دهد که، بعد از بستن عقد، دیگر امکان و توانایی انجام آن عمل یا تسلیم آن مال را نخواهد داشت که در این صورت طرف مقابل که مال باید به او داده می شده می تواند با استفاده از خیار تعذر تسلیم، معامله را فسخ کند.

در واقع خیار تعذر تسلیم اختیار فسخ کردن بخاطر برآورده نشدن تعهدات طرف مقابل می باشد.

شرط خیار تعذر تسلیم بعد از عقد

اگر در حین بستن معامل، شخص متعهد، امکان تسلیم مال را نداشته باشد، معامله باطل می باشد حتی اگر نسبت به این موضوع آگاهی نداشته باشد.

برای تنظیم قرارداد، می توانید با وکیل قراردادها در تماس باشید.

برای مثال: فروشنده یک زمین در حین فروش آن اطلاعی از وقفی بودن آن ندارد، پس از معامله و آگاهی از این موضوع، امکان تسلیم و انتقال زمین را به خریدار ندارد بنابراین در این حالت معامله باطل می باشد و دیگر حق فسخی تحت عنوان این خیار مطرح نمی باشد.

خیار تعذر تسلیم در کلیه عقود

این خیار، هر چند در اصطلاح ویژه تسلیم عین معین یا عقد بیع باشد، ملاک آن در هر جا که وفای به عهد ممتنع شود، خواه در عقد بیع باشد یا سایر قراردادهای معوض و خواه تعذر مربوط به تسلیم عین معین باشد، یا دادن عین کلی و انجام دادن کار، وجود دارد و مفاد آن باید رعایت شود.

بنابراین، در هر مورد که اجرای مفاد عقد نسبت به یکی از دو عوض ممکن نباشد و عقد را نتوان بر آن مبنا باطل شناخت. طرف قرارداد حق فسخ آن را پیدا می کند خواه دلیل عدم امکان قوه قاهره باشد یا امتناع و تقصیر یا ناتوانی طرف قرارداد، مشروط به این که آگاهانه خود را در آن وضع قرار نداده باشد و عدم امکان اجرا را به تقصیر او نتوان مستند کرد.

برای مشاوره با وکیل، می توانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

این قاعده در پاره ای از موارد با ویژگی ها و احکام خاصی رو به رو است، که باید مورد توجه قرار گیرد: چنان چه که تلف مبیع پیش از قبض (ماده 387 قانون مدنی) و تلف مورد اجاره در خلال مدت (ماده 496 قانون مدنی) و عیب رفع نشدنی عین مستاجره (ماده 481 قانون مدنی) از جمله آنها است. این موارد، در واقع از فروع بطلان و انفساخ قرارداد است و زیر عنوان این خیار، به معنی عام و پیشنهاد شده خود در نمی آید.

خیار تعذر تسلیم در قانون

قانون مدنی در ماده ۳۶۹، اقدام به تعیین ده نوع خیار نموده است که در میان آنها نامی از خیار تعذر تسلیم دیده نمی شود درحالی که این خیار در فقه ما توسط شرع و فقها مورد تصریح و تاکید واقع شده است.

اما اگرچه صریحا در ماده ۳۶۹ قانون مدنی این خیار ذکر نشده است اما با توجه به اینکه قانون مدنی ما نیز از فقه سرچشمه می گیرد به طور غیر مستقیم به این خیار اشاره شده است.

در این مورد به ماده ۲۴۰ قانون مدنی می توان اشاره نمود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *