خیار شرط

خیار شرط

در این مقاله آشنا میشوید با: خیار شرط، نحوه درج شرط خیار، اعمال خیار شرط، محدوده زمانی در خیار شرط و تفاوت خیار شرط با خیار تخلف از شرط. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خیار شرط چیست؟

هر گاه در معامله شرط شود که یکی از متعاملین یا هر دو یا شخص ثالثی حق فسخ معامله را در مدت معین داشته باشد، این معامله خیاری و حق فسخی که در آن پیش بینی شده است خیار شرط نامیده می‌شود.

یکی از انواع خیارات بوده که به موجب آن، به طرفین قرارداد یا یکی از آن ها یا شخص ثالث، این حق داده می شود تا در مدت زمان معین، قرارداد را برهم زند.

نحوه درج خیار شرط

به عبارت دیگر، دو طرف قرارداد توافق می کنند که هر دو آنها یا یکی از آنها یا یک شخص ثالث در یک مدت مشخص که ابتدا و انتهای آن مشخص بوده، این امکان را داشته باشد تا در صورت تمایل، قرارداد را فسخ نماید.

این خیار در ماده 399 قانون مدنی، مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است. به موجب این ماده: در عقد بیع ممکن است شرط شود که در مدت معین برای بایع یا مشتری یا هر دو یا شخص خارجی اختیار فسخ معامله باشد.

نحوه درج شرط خیار

برای فرار از بطلان قرارداد لازم است حتما بگوییم چه مدتی فرد، حق فسخ دارد آیا ده روز یا بیست روز یا یک ماه و… اگر این مدت ذکر نشود همین عدم ذکر مدت باعث می شود کل قرارداد صفر بشود و از بین برود اگر چه ظاهرا نوشته و مکتوب شده اما از نظر قانونی اعتباری ندارد.

برای تنظیم قرارداد، می توانید با وکیل قراردادها در تماس باشید.

ذکر این نکته ضروری است که مشخص کردن مدت از نظر انتها اهمیت دارد برای مثال اگر گفته شود یک ماه حق فسخ داریم و مبدا و نقطه شروع آن یک ماه مشخص نشود اشکالی ندارد و مبدا از زمان عقد در نظر گرفته می شود و کافی است که انتهای آن مشخص شود.

اعمال خیار شرط

  • در این خیار، ابتدا و انتهای مدت حق فسخ قرارداد باید مشخص بوده و اگر مدت به طور دقیق مشخص نشود، قرارداد باطل می گردد. بنابراین، اگر در قرارداد، خیار شرط ذکر شود اما مهلتی برای آن تعیین نشود، هم قرارداد هم شرط باطل خواهد شد.
  • مثلا: باید ذکر شود تا 2 ماه بعد از انعقاد قرارداد، هر دو طرف یا یکی از آنها یا یک شخص ثالث معین، حق فسخ قرارداد را دارد.
  • بر خلاف سایر انواع خیارات از جمله خیار تدلیس، در خیار شرط، ممکن است شرط شود که شخص ثالثی که نقشی در انعقاد قرارداد نداشته و از طرفین قرارداد نمی باشد، حق فسخ قرارداد را داشته باشد.
  • برای مثال، قراردادی بین شخص الف و شخص ب منعقد گردیده و در قرارداد شرط می شود که شخص ج تا 3 ماه از تاریخ قرارداد، خیار شرط داشته و حق فسخ آن قرارداد را دارد.
  • برخلاف آنچه در ماده 399 قانون مدنی، مورد تصریح قرار گرفته، این خیار اختصاص به عقد بیع یا همان قرارداد خرید و فروش نداشته و جز در موارد استثنایی، در تمام قراردادها قابل درج می باشد.
  • در عقد نکاح، وقف و ضمان، طرفین نمی توانند درج خیار شرط نمایند.

محدوده زمانی در خیار شرط

این خیار به لحاظ زمان، حد معینى ندارد، بلکه هر مدت از زمان، کوتاه باشد یا طولانى، جایز است در عقد شرط شود، و نیز جایز است آغاز زمان تعیین شده متصل به عقد باشد یا منفصل از آن، لیکن باید معین باشد، به گونه‌اى که احتمال کاهش یا افزایش آن نرود وگرنه هم شرط باطل است و هم معامله.

خیار شرط

مشهور قدما شرط کردن خیار بدون ذکر مدت را صحیح و مدت خیار را در این صورت تا سه روز دانسته‌اند.

برای مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری، میتوانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

تفاوت خیار شرط با خیار تخلف از شرط

در این خیار همچنان که گفته شد در مدت معینی بدون حتی دلیل خاصی برای طرفین یا یکی از آنها حق فسخ پیش بینی شده است.

اما در تخلف از شرط، از ابتدا شرطی مثل شرط صفت (اصل بودن گوشی یا رنگ نخوردگی ماشین و…) یا فعلی مثل انجام فلان کار درج شده، حالا از آن تخلف شده است مثلا گوشی چینی از آب در آمده اینجا تخلف از شرط وجود دارد.

در پایان باید گفت که این خیار نوعی حق می باشد و هر صاحب حقی می‌تواند حق خود را اسقاط کند بنابراین این خیار نیز قابل اسقاط شدن است اسقاط خیار شرط می تواند به صورت صریح باشد یا به صورت ضمنی.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *