پرونده های ستاد اجرایی فرمان امام

پرونده های ستاد اجرایی فرمان امام

در این مقاله آشنا میشوید با: پرونده های ستاد اجرایی فرمان امام، اصل 49 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دادگاه های ویژه اصل 49، اهمیت اخذ وکیل ستاد اجرایی فرمان امام، وظایف وکیل ستاد اجرایی و نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور حقوقی اوراق قضایی، می توانید با وکیل اوراق قضایی در ارتباط باشید.

اصل 49 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

«دولت موظف است ثروت‌ های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سو استفاده از موقوفات، سو استفاده از مقاطعه‌ کاری‌ ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌ های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او، به بیت‌ المال بدهد. این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به‌وسیله دولت اجرا شود.»

پرونده های ستاد اجرایی فرمان امام

فرمان امام خمینی (ره) که پیش از تصویب اصل فوق و در اسفند 1357 صادر شد و به «حکم حکومتی» تعبیر شد به شرح زیر مقرر می‌داشت:

«شورای انقلاب اسلامی به‌ موجب این مکتوب ماموریت دارد که تمام اموال منقول و غیر منقول سلسله‌ پهلوی و شاخه‌ها و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیر قانونی، از بیت‌ المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستضعفین و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نماید».

برای مشاوره با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

شعب ویژه اصل 49 قانون اساسی

امام خمینی (ره) در تاریخ اردیبهشت 1368 طی نامه‌ای هیئتی را به عنوان نمایندگان خود در مورد اموال و وجوه بدون صاحب، مجهول‌ المالک، ارث بدون وارث و همچنین اموالی که برای تخمیس و خروج از ذمه و اجرای اصل 49 قانون اساسی و قوانین دیگر، در اختیار ولی‌ فقیه می‌ باشند، منصوب کردند و مقرر شد که نامبردگان از طرف ولی‌ فقیه، هر طور که صلاح می‌دانند در تمامی ابعاد اداره، نگهداری و فروش اموال عمل کنند و اختیار داشته باشند.

با این دستور، عملا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ایجاد شد. در واقع ستاد مذکور، به‌ عنوان نهاد اجرایی اداره‌ کننده‌ اموال موضوع احکام شعب ویژه اصل 49 در تمامی ابعاد اداره، نگهداری و فروش مشخص شد.
پس‌ از آن شعب ویژه‌ اصل 49 قانون اساسی در تهران و مراکز استان‌ها تشکیل شد و هم چنین قضاتی با ابلاغ ویژه، اقدام به صدور آرای موضوع فرمان امام (ره) و اصل 49 قانون اساسی کردند.

شعب دادگاه های اصل 49

پس از سقوط نظام پهلوی در تاریخ 22 بهمن 57 ساختار قانونی و قضایی حاکم بر جامعه تغییرات اساسی پیدا کرد. بر این اساس مقرر شد دادگاه های خاصی، برای رسیدگی به اموال موضوع اصل 49 قانون اساسی و فرامین امام (ره) و هم چنین رسیدگی به اموال وابستگان رژیم پهلوی تشکیل شود.

دادگاه های ویژه اصل 49

شعب خاص اصل 49 قانون اساسی، صلاحیت رسیدگی در این موارد را دارند:

 • اموری که در اصل 49 قانون اساسی ذکر شده است.
 • اموال موضوع حکم حکومتی حضرت امام خمینی (ره).
 • اموال افرادی که از کشور خارج شده اند و با گروه های محارب (یاغی، صهیونیست، جاسوسان سیا و…) ارتباط دارند.

و رسیدگی به ادعای اشخاص حقیقی و حقوقی در مورد اموالی که توسط دادگاه های انقلاب مصادره شدند.

بنابراین اشخاصی که هر نوع ادعایی نسبت به اموال مصادره شده به حکم قانون و تملیک و سرپرستی آن دارند، باید دعوی و شکایت خود را در شعب اصل 49 مطرح کنند به این علت که امکان دارد حق بعضی افرادی تضییع ‌شده باشد و اموالشان بی دلیل مصادره یا تملیک شده باشد، در این شرایط است که افراد باید از وکلای متخصص و مجرب و آگاه به قوانین و مقررات مربوطه و مطلع از رویه دادگاه های ویژه استفاده نمایند تا بتواند به حق و حقوق قانونی خود برسند.

اهمیت اخذ وکیل ستاد اجرایی فرمان امام

با توجه به پیچیدگی های امور و مسائل مربوط به ستاد فرمان امام و اصل 49، اشخاصی که در جریان چنین دعاوی و پرونده هایی قرار دارند برای دفاع از حق و حقوق خود به بهترین شکل باید به وکیل اصل 49 که متخصص رسیدگی به چنین پرونده هایی است مراجعه کنند.

پرونده های ستاد اجرایی فرمان امام

به این جهت که اشخاص عادی و گاهی حتی وکلا نیز تخصص کافی در این زمینه را ندارند و به همین جهت امکان دارد در این نوع دعاوی دچار اشتباهاتی در تطبیق موضوع پرونده با قوانین شوند و یا مرتکب اشتباهات حقوقی دیگری شوند که باعث ضایع شدن حق موکل و از دست رفتن اموال او شود، لذا برای دستیابی به نتیجه مطلوب، بهتر از است در این نوع دعاوی از راهنمایی و مشورت یک وکیل ستاد اجرایی فرمان امام که تخصص کافی برای رسیدگی به موضوع را دارد استفاده کنند.

وظایف وکیل ستاد اجرایی

با استناد به اصل ۴۹ قانون اساسی مبنی بر آن که: ( دولت موظف است ثروت های ناشی از ربا، غصب، رشوه ، اختلاس‌، سرقت‌، قمار، سو استفاده از موقوفات‌، سو استفاده از مقاطعه‌ كاری ها و معاملات دولتی، فروش زمين های ‌موات و مباحات اصلی، داير كردن اماكن فساد و ساير موارد غير مشروع را گرفته و به صاحب حق رد كند و در صورت ‌معلوم ‌نبودن او به بيت‌ المال بدهد اين حكم بايد با رسيدگی و تحقيق ‌و ثبوت شرعی به وسيله دولت اجرا شود).

نحوه اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی

می توان گفت که موضوع پرونده ها در رابطه با وظایف وکیل ستاد اجرایی به ترتیب به موارد زیر تقسیم می شود:

 • ربا خواری.
 • غصب.
 • رشوه ‌دادن.
 • اختلاس‌ کردن.
 • سرقت‌.
 • قمار.
 • سو استفاده از موقوفات‌.
 • سو استفاده از مقاطعه‌ كاری ها و معاملات دولتی.
 • فروش زمين های ‌موات و مباحات اصلی.
 • داير كردن اماكن فساد و…

در برخی از پرونده ها نیز دیده می شود که از جانب محاکم قانونی، صدور حکم به سرپرستی ستاد اجرایی فرمان امام یا کمیته امداد امام خمینی، گاهی حکم به مصادره برخی از اموال داده می شود که این احکام دارای اشتباهات و مشکلاتی در نحوه انشا و انطباق موضوع پرونده با مشخصات فرد متقاضی می باشد. بنابراین در چنین شرایطی وکیل ستاد اجرایی وظیفه دارد تا وکالت این نوع از پرونده ها را برای احقاق حقوق افراد بر عهده گیرد و به روند دادرسی این گونه دعاوی ملکی رسیدگی کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *