مبایعه نامه چیست؟

مبایعه نامه چیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: مبایعه نامه چیست؟ تعریف مبایعه نامه، تفاوت مبایعه نامه و قولنامه، تفاوت مبایعه نامه و سند رسمی، انواع مبایعه نامه، شرایط ابطال مبایعه نامه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای تنظیم مبایعه نامه، می توانید با وکیل قرارداد در ارتباط باشید.

تعریف مبایعه نامه

مبایعه نامه قراردادی است که مهم و قابل استناد بوده و بین خریدار و فروشنده ملک بسته می‌شود. نداشتن مبایعه نامه املاک یا عقد نادرست آن موجب عواقب جبران ناپذیری برای هر دو طرف معامله می‌شود. در واقع مبایعه نامه دستی یا مبایعه نامه املاک دارای اهمیت بسیار زیادی است که نه تنها باید در آن تمام جزئیات قید شود، بلکه در صورت هر گونه مشکلی باید بتوان از آن در مراجع قانونی و قضایی استفاده کرد.

مبایعه نامه چیست؟

تقریبا هر کدام از ما حداقل یک بار در زندگی خود در یک معامله شرکت کرده‌ایم و به عنوان فروشنده چیزی را فروخته یا به عنوان خریداری چیزی را خریده‌ایم. به همین دلیل هم باید نکات مهمی را در این زمینه بدانیم تا دچار ضرر بیشتری نشویم. به عبارت دیگر مبایعه نامه یک قراردادی است که وقتی یک خریدی انجام می‌شود، فروشنده، خریدار و شاهدها آن را امضا می‌کنند.

برای مشاوره وکالت تلفنی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

تفاوت مبایعه نامه و قولنامه

اغلب افراد تصور می‌کنند که این قرارداد همان قولنامه است. در حالیکه این دو قرارداد با یکدیگر تفاوت دارند. نکته مهم دیگر این است که تبعات قضایی و حقوقی هر کدام هم با یکدیگر متفاوت است. زمانی که یک خرید کامل یا همان بیع صورت می‌گیرد و انتقال قطعی انجام می‌شود، تمام شرایط و جزئیات لازم عقد قرارداد باید مهیا باشد.

این در حالی است که در قولنامه برخی از موارد آماده نیست و خریدار و فروشنده می‌خواهند تنها میان خودشان قول و قرار بگذارند و به همین دلیل هم به آن قولنامه گفته می‌شود.

تفاوت مبایعه نامه و سند رسمی

مبایعه نامه در واقع یک سند عادی است که به وسیله خریدار و فروشنده در خصوص ملک یا هر کالای مورد معامله توافق می‌شود. طرفین در مبایعه نامه در ارتباط با زمان و مکان تحویل مال و نحوه پرداخت آن تعهداتی را قبول می‌کنند. این در حالی است که در سند رسمی ماموران رسمی آن را تنظیم می‌کنند و تفاوت آن با یک سند عادی مانند مبایعه نامه آن است که قابل استناد بوده و در مراجع قضایی و قانونی قابل استناد و استفاده است.

انواع مبایعه نامه

به طور کلی این گونه می‌توان گفت که این سند به دو صورت عادی و رسمی تنظیم می‌شود. اگر سندی در یکی از سه حالت زیر تنظیم شده باشد در واقع یک سند رسمی به شمار می‌رود و در غیر این صورت، این سند عادی خواهد بود.

 • اسنادی که در دفاتر اسناد تنظیم شده باشد.
 • اسنادی که از اداره ثبت اسناد صادر شده باشد.
 • اسنادی که به وسیله‌ یکی از ماموران دولتی تنظیم شده باشد؛ مثل رای دادگاه.

با این حساب مبایعه نامه‌هایی که در دفاتر املاک تنظیم می‌شوند (مبایعه نامه املاک) یا هر قراردادی که بین دو نفر تنظیم می‌شود (مبایعه نامه دستی) از نوع سند عادی به شمار می‌روند.

اجزای مبایعه نامه املاک یا مبایعه نامه دستی

زمانی که مبایعه نامه املاک یا مبایعه نامه دستی امضا می‌شود، در هر زمینه‌ای باشد باید دقت کنید که تمام موارد زیر در قرارداد قید شود. این موارد از اجزای اصلی و مهم این سند هستند.

 • مشخصات فروشنده و خریدار.
 • موضوع معامله.
 • جزئیات مورد معامله.
 • قیمت مورد توافق.
 • شرایط انتقال مدارک و اسناد.
 • شرایط تسلیم و تحویل مورد معامله.
 • شرایط و آثار قرارداد.
 • تعهدات طرفین.
 • شروط ضمن عقد.
 • جرایم ناشی از انجام‌نشدن تعهدات طرفین.
 • امضای طرفین، ۲ شاهد و مسئول معاملات.

مراحل انجام مبایعه نامه

زمانی که تمام توافق‌ها ما بین دو طرف در دفتر املاک انجام شد و همه جزئیات نیز مشخص شد، دفتر املاک باید آن را در سامانه ثبت کند و منتظر تاییدیه بماند. بعد از ثبت در سامانه و تایید آن برای خریدار و فروشنده پیامکی که در آن کد رهگیری است ارسال می‌شود. کد رهگیری این سند در واقع یک کد ۱۳ رقمی است که با استعلام آن در سامانه می‌توانید جزئیات بیشتری از ملک مورد نظر را ببینید.

سپس متن ارسال شده از طریق سامانه املاک به دست بنگاه رسیده و باید سه نسخه از آن چاپ و امضا شود. نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که پیش از امضا مبایعه نامه دستی یا مبایعه نامه املاک، حتما متن کامل آن را بخوانید. همه جزئیات توافق شده باید به درستی در متن مبایعه نامه آمده باشد. بعد از امضای نهایی هم شما می‌توانید یک نسخه از آن سند را در اختیار داشته باشید.

شرایط ابطال مبایعه نامه

در این قرارداد شرایط ابطال آن هم درج شده است. اولین شرط از شرایط ابطال این قرارداد، که در ماده ۲۱۹ هم به آن اشاره شده است، شرایطی است که بین دو طرف قرارداد وجود دارد مگر آنکه با رضایت طرفین و یا به علت قانونی فسخ شود. بنابراین اولین شرط فسخ معامله رضایت طرفین است.

نکات مدنظر فروشنده در هنگام تنظیم مبایعه نامه

نگرانی که اغلب فروشنده‌ها در هنگام تنظیم این قرارداد دارند، آن است که بعد از نوشتن قرارداد آیا به مبلغ مورد معامله دست می‌یابند یا خیر؟ برای آنکه فروشنده ملک بتواند اطمینان بیشتری پیدا کند می‌تواند سه چهارم از مبلغ کل معامله را قبل از به نام زدن و تنظیم سند رسمی، از خریدار به روش‌های مختلف دریافت کند. این کار می‌تواند در طی چند فقره چک و باقی مانده مبلغ در روز تنظیم سند رسمی صورت بگیرد. این نکته را در نظر داشته باشید که این امکان وجود دارد که اگر اخذ مبلغ باقی مانده پس از تنظیم سند رسمی باشد، خریدار ممکن ات به تعهدات خود عمل نکند.

مبایعه نامه چیست؟

علاوه بر این فروشنده می‌تواند برای خرید خود در ذیل سند شرطی را درج کند. برای مثال اگر یکی از چک‌های خریدار برگشت خورد، او حق فسخ معامله را داشته باشد. این نکته را هم فراموش نکنید که لازم است مشخصات چک یا سفته‌ای که خریدار برای ملک مورد نظر می‌دهد باید در بیع نامه درج شود.

نکات مدنظر خریدار در هنگام تنظیم مبایعه نامه

در کنار فروشنده ملک، خریدار هم نگرانی‌هایی در هنگام تنظیم سند دارد. برای مثال این امکان وجود دارد که فروشنده برای تنظیم سند رسمی و انتقال مورد معامله به دفتر استاد رسمی مراجعه نکند. برای اطمینان خاطر از این موضوع، خریدار باید از فروشنده تضمینی بگیرد. مثلا می‌توان در ذیل بیع نامه شرط کند که اگر فروشنده به دفترخانه برای تنظیم سند رسمی مراجعه نکرد، وجه التزامی که مقرر شده است، به خریدار پرداخت کند.

در این زمینه باید توجه داشته باشید که خریدار برای آنکه بتواند از این شرط استفاده کند، و در صورت عدم حضور فروشنده بتواند وجه التزام دریافت کند، باید خود به تعهدش عمل کند. برای مثال خود خریدار باید در تاریخ مشخص شده همراه با مبلغ باقی مانده از معامله در دفترخانه حضور پیدا کند.

اعتبار مبایعه نامه در دادگاه

مبایعه نامه ممکن است به صورت دستی توسط خریدار و فروشنده نوشته شود و یا این که در دفتر مشاور املاک ثبت شود. ممکن است برخی از افراد دفتر مشاور املاک را برای عقد مبایعه نامه انتخاب کنند و تصور کنند که مبایعه نامه دستی هیچ ارزش و اعتباری در دادگاه ندارد.

به همین دلیل برخی از افراد درباره اعتبار مبایعه نامه در دادگاه سوالاتی را مطرح می‌کنند. در این مورد باید بگوییم مبایعه نامه چه به صورت دستی و چه در دفتر مشاور املاک نوشته شود در دادگاه جزو اسناد عادی به شمار رفته و دارای ارزش و اعتبار است.

نمونه مبایعه نامه زمین

یکی دیگر از انواع مبایعه نامه که برای خرید و فروش زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد مبایعه نامه زمین است. نمونه مبایعه نامه زمین نیز مانند مبایعه نامه ملک فرمی است که در آن مشخصات فروشنده و خریدار زمین ذکر می‌شود و در نهایت هر دو طرف زیر این قرارداد را امضا کرده و بلافاصله خرید و فروش را انجام می‌دهند‌.

نمونه مبایعه نامه زمین نیز ممکن است در دفاتر مشاور املاک یا توسط خود خریدار و فروشنده نوشته شود. این مبایعه نامه جزو اسناد عادی بوده و قابل عرضه و ارائه در محاکم دادگستری است. از جمله مواردی که در مبایعه نامه زمین باید ذکر شوند می‌توان به مشخصات طرفین معامله، موضوع معامله، قیمت زمین، تاریخ عقد قرارداد و امضای طرفین قرارداد اشاره کرد.

مبایعه نامه خودرو

مبایعه نامه خودرو نوعی قرارداد است که به منظور خرید و فروش و تنظیم سند خودرو عقد می‌گردد. در این نوع مبایعه نامه علاوه بر ذکر دقیق مشخصات خریدار و فروشنده باید مشخصات دقیق خودرو مانند شماره پلاک، مدل، رنگ، موتور و …. ذکر شود.

با توجه به این که مبایعه نامه با قولنامه فرق دارد و بلافاصله پس از عقد آن خرید و فروش باید صورت گیرد، در صورتی که یکی از طرفین به هر دلیلی در روند مبایعه نامه اختلال ایجاد کند یا در پرداخت هزینه خودرو تاخیر ایجاد کند موظف به پرداخت خسارت است‌.

متن مبایعه نامه خودرو

مبایعه نامه خودرو می‌تواند به صورت دست نوشته توسط خریدار و فروشنده باشد یا این که به صورت متن چاپی یا قالب آماده pdf باشد که تمامی دفاتر مشاور املاک این فایل را در اختیار دارند. اگر شخصی قصد انجام مبایعه خودرو را داشته باشد می‌تواند متن مبایعه نامه خودرو را به صورت فایل پی دی اف از سایت‎های مختلف دانلود کند.

همان گونه که گفته شد این متن فرم پرسشنامه ای از مشخصات فردی خریدار و فروشنده و مشخصات دقیق خودرو مانند مشخصات ظاهری چون رنگ و مدل و مشخصات فنی چون توان موتور است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *