پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

در این مقاله آشنا میشوید با: پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن، تعریف دادخواست، ارائه پیوست دادخواست، تعداد پیوست های دادخواست و ماده 57 قانون راجع به پیوست های دادخواست. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای تنظیم دادخواست، می توانید با وکیل اوراق قضایی در ارتباط باشید.

پیوست های دادخواست چیست؟

پیوست های دادخواست به اسناد و مدارکی گفته می شود که در دادخواست از آن ها به عنوان سند و مدرک اثبات دعوا نام برده شده است و در انتهای دادخواست باید ضمیمه بشوند تا دادگاه با توجه به آن ها بتواند رای صادر نماید. البته این ضمائم باید با اصل سند مطابقت داشته باشند و این مطابقت مورد تایید یکی از مراجع صالح قرار گیرد.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

تعریف دادخواست

شروع فرایند دادرسی در دادگاه های حقوقی مستلزم این است که دادخواستی تهیه و تقدیم دادگاه بشود. هم اکنون دادخواست به عنوان یک فرم چاپ شده در دسترس می باشد که باید تهیه و تکمیل شده و به دادگاه ارایه شود. نحوه تنظیم دادخواست یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه نمود.

پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

یکی از قسمت های مهم دادخواست، دلایل و منضمات دادخواست است که در این قسمت دلایلی که با استناد به آن ها می خواهیم دعوا را ثابت کنیم، درج می کنیم ولی در انتهای دادخواست، باید آن ها را ضمیمه یا پیوست دادخواست کنیم. در قانون آیین دادرسی مدنی احکامی در خصوص پیوست های دادخواست مطرح شده است.

ارائه پیوست دادخواست

اهمیت این که پیوست های دادخواست چگونه باید ارائه شوند سبب شده است تا قانون آیین دادرسی مدنی در موادی به بیان نکاتی در مورد پیوست های دادخواست بپردازد. دادخواست ممکن است هیچ گونه پیوستی نداشته باشد و خواهان در دعوای خود به هیچ گونه سندی استناد نکند، ولی اگر در دادخواست خود به سندی استناد کرد، باید در قسمت پیوست های دادخواست آن را ضمیمه کند. البته نه اصل آن را، بلکه رونوشت یا تصویر آن باید ضمیمه شود.

با این حال از آن جهت که صدور حکم توسط مراجع قضایی منوط به اثبات و احراز مطالبی از سوی قاضی است، معمولا باید مدارک و اسناد مثبته دعوا، به دادخواست ضمیمه شده و به مرجع رسیدگی کننده دعوا تحویل داده شود. به عنوان نمونه، در صورتی که زن دعوای مطالبه نفقه در دادگاه اقامه نماید ، ابتدا باید کپی شناسنامه و کارت ملی خود به علاوه سند ازدواج را ضمیمه دادخواست نماید تا دادگاه بتواند هویت وی و رابطه زوجیت را احراز کند.

تعداد پیوست های دادخواست

دادخواست و کلیه برگ های پیوست آن باید در دو نسخه تنظیم شود و در صورتی که خوانده متعدد باشد، یعنی علیه چند نفر اقامه دعوا کرده باشیم، به تعداد خوانده به علاوه یک نسخه تقدیم دادگاه می شود.
خواهان باید رونوشت یا تصویر اسنادی که به آن ها استناد نموده است را پیوست دادخواست کند. این رونوشت باید خوانا باشد و مطابقت آن با اصل گواهی بشود.

پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

به عبارت دیگر، باید دفتر دادگاهی که دادخواست را به آنجا ارائه نمودیم یا دفتر یکی از دادگاه های دیگر یا یکی از ادارات ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی و در جایی که هیچ یک از مواد دیگر وجود نداشتند، بخشدار محل یا یکی از ادارات دولتی، مطابقت آن با اصل را گواهی کرده باشد.

ماده ۵۷ قانون راجع به پیوست های دادخواست

خواهان باید رونوشت یا تصویر اسناد خود را پیوست دادخواست نماید. رونوشت یا تصویر باید خوانا و مطابقت آن با اصل گواهی شده باشد. مقصود از گواهی آن است که دفتر دادگاهی که دادخواست به انجا داده می شود، یا دفتر یکی از دادگاه های دیگر یا یکی از ادارات ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی و در جایی که هیچ یک از آن ها نباشد بخشدار محل یا یکی از ادارات دولتی مطابقت آن را با اصل گواهی کرده باشد در صورتی که رونوشت یا تصویر سند در خارج از کشور تهیه شده باید مطابقت آن با اصل در دفتر یکی از سفارتخانه ها و یا کنسولگری‌ های ایران گواهی شده باشد.

هرگاه اسنادی از قبیل دفاتر بازرگانی یا اساسنامه شرکت و امثال آنها مفصل باشد، قسمت هایی که مدرک ادعاست خارج نویس شده پیوست دادخواست می گردد. علاوه بر اشخاص و مقامات فوق، وکلای اصحاب دعوا نیز می توانند مطابقت رونوشت های تقدیمی خود را با اصل تصدیق کرده پس از الصاق تمبر مقرر در قانون به مرجع صالح تقدیم نمایند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *