پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

در این مقاله با پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن، تعریف دادخواست، ارائه پیوست دادخواست، تعداد پیوست های دادخواست و ماده 57 قانون راجع به پیوست های دادخواست آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

پیوست های دادخواست چیست؟

پیوست های دادخواست به اسناد و مدارکی گفته می شود که در دادخواست از آن ها به عنوان سند و مدرک اثبات دعوا نام برده شده است و در انتهای دادخواست باید ضمیمه بشوند تا دادگاه با توجه به آن ها بتواند رای صادر نماید. البته این ضمائم باید با اصل سند مطابقت داشته باشند و این مطابقت مورد تایید یکی از مراجع صالح قرار گیرد.

تعریف دادخواست

شروع فرایند دادرسی در دادگاه های حقوقی مستلزم این است که دادخواستی تهیه و تقدیم دادگاه بشود. هم اکنون دادخواست به عنوان یک فرم چاپ شده در دسترس می باشد که باید تهیه و تکمیل شده و به دادگاه ارایه شود. نحوه تنظیم دادخواست یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه نمود.

یکی از قسمت های مهم دادخواست، دلایل و منضمات دادخواست است که در این قسمت دلایلی که با استناد به آن ها می خواهیم دعوا را ثابت کنیم، درج می کنیم ولی در انتهای دادخواست، باید آن ها را ضمیمه یا پیوست دادخواست کنیم. در قانون آیین دادرسی مدنی احکامی در خصوص پیوست های دادخواست مطرح شده است.

پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

ارائه پیوست دادخواست

اهمیت این که پیوست های دادخواست چگونه باید ارائه شوند سبب شده است تا قانون آیین دادرسی مدنی در موادی به بیان نکاتی در مورد پیوست های دادخواست بپردازد. دادخواست ممکن است هیچ گونه پیوستی نداشته باشد و خواهان در دعوای خود به هیچ گونه سندی استناد نکند، ولی اگر در دادخواست خود به سندی استناد کرد، باید در قسمت پیوست های دادخواست آن را ضمیمه کند. البته نه اصل آن را، بلکه رونوشت یا تصویر آن باید ضمیمه شود.

با این حال از آن جهت که صدور حکم توسط مراجع قضایی منوط به اثبات و احراز مطالبی از سوی قاضی است، معمولا باید مدارک و اسناد مثبته دعوا، به دادخواست ضمیمه شده و به مرجع رسیدگی کننده دعوا تحویل داده شود. به عنوان نمونه، در صورتی که زن دعوای مطالبه نفقه در دادگاه اقامه نماید ، ابتدا باید کپی شناسنامه و کارت ملی خود به علاوه سند ازدواج را ضمیمه دادخواست نماید تا دادگاه بتواند هویت وی و رابطه زوجیت را احراز کند.

تعداد پیوست های دادخواست

دادخواست و کلیه برگ های پیوست آن باید در دو نسخه تنظیم شود و در صورتی که خوانده متعدد باشد، یعنی علیه چند نفر اقامه دعوا کرده باشیم، به تعداد خوانده به علاوه یک نسخه تقدیم دادگاه می شود.
خواهان باید رونوشت یا تصویر اسنادی که به آن ها استناد نموده است را پیوست دادخواست کند. این رونوشت باید خوانا باشد و مطابقت آن با اصل گواهی بشود. به عبارت دیگر، باید دفتر دادگاهی که دادخواست را به آنجا ارائه نمودیم یا دفتر یکی از دادگاه های دیگر یا یکی از ادارات ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی و در جایی که هیچ یک از مواد دیگر وجود نداشتند، بخشدار محل یا یکی از ادارات دولتی، مطابقت آن با اصل را گواهی کرده باشد.

پیوست های دادخواست و نکات مربوط به آن

ماده ۵۷ قانون راجع به پیوست های دادخواست

خواهان باید رونوشت یا تصویر اسناد خود را پیوست دادخواست نماید. رونوشت یا تصویر باید خوانا و مطابقت آن با اصل گواهی شده باشد. مقصود از گواهی آن است که دفتر دادگاهی که دادخواست به انجا داده می شود، یا دفتر یکی از دادگاه های دیگر یا یکی از ادارات ثبت اسناد یا دفتر اسناد رسمی و در جایی که هیچ یک از آن ها نباشد بخشدار محل یا یکی از ادارات دولتی مطابقت آن را با اصل گواهی کرده باشد در صورتی که رونوشت یا تصویر سند در خارج از کشور تهیه شده باید مطابقت آن با اصل در دفتر یکی از سفارتخانه ها و یا کنسولگری‌ های ایران گواهی شده باشد.

هرگاه اسنادی از قبیل دفاتر بازرگانی یا اساسنامه شرکت و امثال آنها مفصل باشد، قسمت هایی که مدرک ادعاست خارج نویس شده پیوست دادخواست می گردد. علاوه بر اشخاص و مقامات فوق، وکلای اصحاب دعوا نیز می توانند مطابقت رونوشت های تقدیمی خود را با اصل تصدیق کرده پس از الصاق تمبر مقرر در قانون به مرجع صالح تقدیم نمایند.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *