شرایط برقراری بیمه بیکاری

شرایط برقراری بیمه بیکاری

در این مقاله آشنا میشوید با: شرایط برقراری بیمه بیکاری، به چه کسی بیکار می گویند، فرآیند دریافت بیمه بیکاری، علل قطع شدن بیمه بیکاری، شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 1401، بیمه بیکاری شامل چه کسانی نمی شود، مبلغ بیمه بیکاری، شرایط و استفاده از بیمه بیکاری در پاندمی کرونا، مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری، معرفی نامه کارفرما و قطع بازرسی از درب منزل. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی اداره کار، می توانید با وکیل اداره کار در رارتباط باشید.

به چه کسی بیکار می‌گویند؟

از نظر قانون بیمه بیکاری، بی کار به شخص بیمه‌ شده‌ ای گفته می‌شود که بدون میل و اراده خود بی کار شده و اکنون آماده به کار است و می‌ تواند در محیط کار جدید فعالیت خود را آغاز کند.

شرایط برقراری بیمه بیکاری

بر اساس قانون، اگر فرد بیمه‌ شده به علت تغییرات ساختار اقتصادی محل کار و بنا به تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، شغل خود را از دست دهد، «بیکار موقت» شناخته می‌شود و مشمول قانون بیمه بیکاری است. این قانون در مورد بیمه‌ شدگانی که به خاطر حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌ سوزی شغل خود را از دست می‌ دهند نیز صدق می‌ کند.

برای مشاوره بیمه بیکاری، می توانید با وکیل اداره کار در تماس باشید.

فرآیند دریافت بیمه بیکاری

غیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت های قانونی برای بیمه شدگان بیکار است. بنابراین کارگری که به میل خود، کار خود را ترک می کند، نمی تواند از این حمایت ها برخوردار شود.

تشخیص ارادی و غیر ارادی بودی بیکاری بیمه شدگان بر عهده کمیته ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی است و شعب تامین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می کنند.

زمان گزارش بیکاری به اداره کار

بر طبق قانون اداره کار، بیمه شده ای که کار خود را به صورت غیر ارادی از دست می دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود و یا کار مشابه آن اعلام کند.

مقرری بیمه بیکاری بیمه شدگان واجد شرایط از روز اول شروع بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می شود.

علل قطع شدن بیمه بیکاری

در شرایط زیر حقوق بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد و یا منجر به قطع بیمه بیکاری می شود:

 • بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.
 • بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
 • بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی و یا از کار افتادگی کلی شود و یا فوت نماید.
 • بیمه شده با دریافت مزد ایام بلا تکلیفی به کار اولیه برگردد.
 • مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری خاتمه یابد.

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱ چگونه است؟

 • اگر شرایط زیر را داشته باشید، بیمه بیکاری به شما تعلق می‌گیرد:
 • مشمول قانون کار و تامین اجتماعی باشید.
 • تبعه کشورهای دیگر نباشید.
 • مستمری‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباشید.
 • پیش از بی کاری، حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید.
 • کارفرما، دارای شغل آزاد یا بیمه‌ شده اختیاری نباشید.
 • به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشید.
 • بیکاری خود را تا ۳۰ روز پس از اخراج به اداره کار اعلام نمایید. (البته در موارد خاص، بیش از ۳۰ روز نیز امکان‌ پذیر است).

شرایط برقراری بیمه بیکاری

نکته: افراد بیمه شده‌ای که به دلیل بروز حوادث غیر مترقبه مانند جنگ، زلزله، آتش‌سوزی و سیل کار خود را از دست می‌دهند، برای دریافت بیمه بیکاری نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان مشخص را ندارند. این افراد حتی اگر در اولین روز کاری خود نیز بر اثر چنین حوادثی بی کار شوند، در صورت داشتن سایر شرایط، واجد شرایط بیمه بیکاری خواهند بود.

بیمه بیکاری شامل چه کسانی نمی‌ شود؟

مطابق آن چه در بخش شرایط استفاده از بیمه بیکاری گفته شد، موارد زیر مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌ شوند:

 • بازنشستگان و از کار افتادگان کلی، مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.
 • صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه‌ شدگان اختیاری، مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.
 • اتباع خارجی مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.
 • کسانی که به هر دلیل استعفا داده‌اند.
 • کسانی که به هر دلیل ترک کار کرده‌اند.
 • افرادی که کار فرما حق‌ بیمه، بیمه بیکاری آنها را پرداخت نکرده باشد.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

طبق قانون، مقرری روزانه بیمه بیکاری ۵۵% متوسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌ شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰% حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می‌شود، اما در هر صورت مبلغ کلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین‌ شده برای هر سال کمتر، یا از ۸۰% متوسط دستمزد یا حقوق بیمه‌ شده بیشتر باشد.

در ضمن، مبلغ بیمه بیکاری بین دهم تا پانزدهم هر ماه به حساب شما در بانک رفاه واریز می‌شود. بنابراین، برای دریافت مقرری حتما باید در این بانک حساب داشته باشید.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری و میزان آن

 • جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری اعم از دوره اجرای آزمایشی و یا دائمی آن برای مجردین حداکثر 36 ماه و برای متاهلین یا متکلفین حداکثر 50 ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه و به شرح جدول ذیل می‌باشد.
 1. از 6 ماه لغایت 24 ماه، برای مجردین 6 ماه و برای متاهلین یا متکفلین 12 ماه.
 2. از 25 ماه لغایت 120 ماه، برای مجردین 12 ماه و برای متاهلین یا متکفلین 18 ماه.
 3. از 121 ماه لغایت 180 ماه، برای مجردین 18 ماه و برای متاهلین یا متکفلین 26 ماه.
 4. از 181 ماه لغایت 240 ماه، برای مجردین 26 ماه و برای متاهلین یا متکفلین 36 ماه.
 5. از 241 ماه به بالا، برای مجردین 36 ماه و برای متاهلین یا متکفلین 50 ماه.

تبصره: افراد مسن مشمول این قانون که دارای ۵۵ سال سن و بیشتر می‌باشند مادامی که مشغول به کار نشده‌ اند می‌توانند تا رسیدن به سن‌ بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری باقی بمانند.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری در پاندمی کرونا

پاندمی کرونا، طی دو سال گذشته شوک بزرگی به اقتصاد دنیا و کسب‌ و کارها وارد کرده‌ است. به همین دلیل خیلی از شاغلین در کارگاه‌ ها و مغازه‌ های کوچک تعدیل نیرو شده‌اند. در این موقعیت شرایط استفاده از بیمه بیکاری کمی سهل‌تر از گذشته شده است. طبق اعلام دولت، در دوران کرونا مشاغل زیر مشمول دریافت بیمه بیکاری می‌شوند:

شرایط برقراری بیمه بیکاری

 • مراکز تولید، توزیع و فروش پوشاک، کیف و کفش.
 • مجتمع‌ های فرهنگی و آموزشی.
 • مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی.
 • مراکز و مجتمع‌ های ورزشی و تفریحی.
 • حمل و نقل عمومی و درون و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای و ریلی.
 • مکان توزیع خشکبار، آجیل، قنادی‌ها، بستنی و آبمیوه.
 • مراکز مربوط به خدمات مسافرتی و گردشگری: هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌ های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌ پذیرها.
 • مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده شامل: رستوران‌ ها، بوفه‌ ها، تالار های پذیرایی، طباخی‌ ها، قهوه‌ خانه‌ ها، اغذیه فروشی‌ ها و موارد مشابه.

مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری

برای دریافت بیمه بیکاری ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • اصل و کپی یک سال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده.
 • ۴ قطعه عکس ۳ در ۴ جدید.
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا فنی.
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه.
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه.
 • اصل و کپی کارت ملی.
 • اصل و کپی گواهی کار از شرکت.
 • معرفی‌ نامه کار فرما.
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت.

فقط دقت داشته باشید که بارگذاری مدارک بیمه بیکاری باید کامل و بدون نقص انجام شود. در غیر این صورت ثبت نام شما با مشکل مواجه خواهد شد.

معرفی نامه کارفرما

برای دریافت بیمه بیکاری لازم است، کارفرما طی یک معرفی‌ نامه علت بیکار شدن بیمه‌ شده را بیان کند. تاریخ مندرج در این معرفی‌ نامه، باید یک روز پس از پایان قرارداد یعنی آخرین روز ذکر شده در لیست بیمه باشد.

قطع بازرسی از درب منازل

معاون اداره کل امور بیمه‌ شدگان سازمان تامین اجتماعی در فروردین ۱۴۰۱ بیان کرده‌ است که روال بازرسی تغییر کرده و دیگر همکاران تامین اجتماعی حق بازرسی از درب منازل را ندارند. در صورتی بیمه بیکاری فرد باید قطع شود که دلایل مستند و قانونی از اشتغال دوباره فرد وجود داشته باشد. تماس با منزل یا مراجعه به خانه تخلف از قانون است و دیگر کارشناسان حق انجام این کار را ندارند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *