مجازات خرید مال مسروقه

مجازات خرید مال مسروقه

در این مقاله آشنا میشوید با: مجازات خرید مال مسروقه، تحصیل مال مسروقه چیست، مجازات مالخری و خرید یا فروش اموال مسروقه، مجازات مالخری از منظر قانون مجازات اسلامی و مجازات خرید مال مسروقه بدون اطلاع. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور حقوقی سرقت، می توانید با وکیل سرقت در ارتباط باشید.

مالخری و خرید مال مسروقه چیست؟

مالخری و خرید مال مسروقه یکی از انگیزه های سارقان برای دزدی است. اگر شرایط خرید اموال مسروقه توسط مال خرها وجود نداشته باشد احتمال کاهش دزدی و سرقت در جامعه وجود خواهد داشت. سارقان به این دلیل که مطمئنند افرادی در جامعه هستند که اموالی که سرقت می کنند را خریداری می کنند برای کسب درآمد و فروش بیشتر دست به سرقت بیشتر می زنند و جامعه را از این حیث با خطر ارتکاب بیشتر جرم سرقت مواجه می کنند. بنابراین با توجه به این که این موضوع دارای اهمیت بسیاری است و نظارت بر این امر برای کاهش سرقت مهم است قانون گذار عمل مالخری و خرید و فروش مال سرقت شده را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان د رتماس باشید.

تحصیل مال مسروقه چیست؟

جرم تحصیل مال مسروقه به موجب ماده 662 قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده است. به موجب این ماده اگر شخصی اطمینان داشته باشد که مالی از سرقت بدست آمده و آن مال را خریداری کند، دریافت کند، مخفی کند یا برای هر امری قبول کند این عمل تحصیل مال مسروقه است و جرم خواهد بود. اگر شخصی عمل تحصیل و خرید و فروش مال سرقت شده را شغل خود قرار دهد و از این طریق به امرار معاش بپردازد به بیشترین مجازات ماده 662 محکوم می گردد.

مجازات خرید مال مسروقه

برای مثال: زمانی که یک شخص معتاد و یا شخصی که به سرقت از مکان های مختلف شهرت دارد مالی را برای فروش یا هر عنوان دیگری در اختیار دیگری قرار دهد و آن شخص نیز آن مال را بپذیرد و واقعا آن مال از سرقت بدست آمده باشد مرتکب این جرم شده و دارای مجازات است.

مجازات مالخری و خرید یا فروش اموال مسروقه

ماده 662 قانون مجازات اسلامی سال 92 در رابطه با مجازات این جرم این گونه بیان می دارد:

هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به این که مال در نتیجه ارتکاب سرقت بدست آمده است آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده باشد به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

رجوع سارق برای فروش اموال سرقت شده می تواند دلیلی برای اثبات این باشد که فرد مالخر این جرم را حرفه خود در نظر گرفته است. بر اساس ماده 317 قانون مدنی مالک مال می تواند به مال خر برای دریافت مال خود رجوع کند اگر مال خر عین مال را نداشته باشد باید قیمت مال یا مثل مال را به شاکی بپرازد.

شرایط تحقق جرم معامله اموال مسروقه

برای تحقق جرم مداخله و فروش اموال سرقتی، دو شرط باید وجود داشته باشد:

  1. شخص مرتکب، بداند و علم و اطلاع داشته باشد که مال مورد معامله سرقتی است. به‌ عبارت دیگر، علم و اطلاع از مسروقه بودن مال، شرط تحقق جرم است و اگر نداند که مال دزدی است و نسبت به این موضوع جهل داشته باشد، مسئولیت کیفری متوجه او نخواهد بود.
  2. اوضاع و احوال و قراین به گونه ای باشد که شخص بتواند احتمال مسروقه بودن مال را بدهد. منظور از اوضاع و احوال، قراینی است که ایجاد گمان، می‌کند. برای مثال: اعتیاد فردی را که قصد فروش مال را با قیمت پایین تر از قیمت واقعی آن دارد می توان دلیل بر مسروقه بودن آن دانست. هم چنین همان طور که قبلا نیز گفته شد وضع مالی ضعیف فردی که قصد فروش مقدار قابل توجهی طلا و جواهرات را دارد.

مجازات مالخری از منظر قانون مجازات اسلامی

مجازات خرید مال مسروقه در ماده 622 قانون مجازات اسلامی مشخص شده است و از این قرار است:  هر کس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان‌ آور به این که مال در نتیجه ارتکاب سرقت بدست آمده است آن را به نحوی از انحا ‌تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به حبس از شش ماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مجازات خرید مال مسروقه

بنابراین طبق این ماده هر کس از این که مالی که قصد خرید آن را دارد سرقتی است، باز هم اقدام به خرید آن نماید، مجازات خواهد شد. مجازات خرید مال مسروقه حبس از شش ماه تا سه سال و از یک تا 74 ضربه شلاق خواهد بود که قاضی با توجه به شرایط جرم میزان آن را مشخص خواهد کرد. در ادامه همین ماده آمده است که اگر کسی معامله اموال مسروقه را حرفه و شغل خود قرار داده باشد، به بیشترین میزان مجازات مندرج در ماده فوق محکوم خواهد شد.

مجازات خرید مال مسروقه بدون اطلاع

در صورتی که با دلایل کافی ثابت شود که شخص خریدار از دزدی بودن مال اطلاعی نداشته است، مشمول مجازات نخواهد شد.

البته این اثبات دشوار بوده و نیاز به شواهد و قرائن این اطمینان آور و محکم پسند دارد. با این حال در صورت اثبات بی اطلاعی نیز باید کالای خریداری شده را به صاحب آن باز گرداند.

مطابق ماده 662 قانون مجازات اسلامی، علم و اطلاع از مسروقه بودن مال، شرط اصلی تحقق جرم محسوب می‌شود. بنابراین اگر خریدار نسبت به مسروقه بودن مال علم قطعی ندارد و شرایط و قرائن هم به گونه‌ ای نباشد که بتواند به مسروقه بودن مال پی ببرد، نمی توان او را به دلیل خرید اموال مسروقه به مجازات محکوم نمود.

اثبات بی خبری از مسروقه بودن مال در دادگاه کاری بسیار دشوار است. اگر فردی بدون علم و اطلاع از این موضوع که مال مسروقه است آن را معامله کند و در دادگاه محکوم شود باید از امارات و شاهدین معتبر استفاده نماید. برای مثال: فاکتور فروش معتبر خود را ارائه دهد زیرا معمولا اموالی که قیمت آن ها بسیار پایین‌ تر از قیمت اصلی است مسروقه هستند، یا این که ثابت کند مکانی که مال را در آن تهیه کرده مکان مشکوکی نبوده است، حتی با معرفی فروشنده مال می‌ تواند تا حدی از خود سلب مسئولیت نماید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *