شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص

در این مقاله آشنا میشوید با: شرکت سهامی خاص، مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاصی، خصوصیات و نحوه تشکیل شرکت سهامی خاص، نحوه انحلال شرکت سهامی خاص. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف شرکت سهامی

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است. 

شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می شود. ولو اینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد. در شرکت سهامی تعداد شرکا نباید از سه نفر کمتر باشد، شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود: شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص.

شرکت سهامی خاص چیست؟

این شرکت یکی از شرکت هایی است به منظور کسب سود تقسیم خواهد شد که در ماده ۲۰ قانون تجارت به عنوان یکی از شرکت های تاسیسی برای کسب سود و تقسیم میان شرکا نام برده شده است. می توان گفت هدف اصلی تشکیل تمامی شرکت ها همین کسب سود و تقسیم میان شرکا می باشد. شرکای هر شرکت مسئولیت خاص خود را خواهند داشت پس برای انتخاب سرمایه گذاری در هر نوع از شرکت ها باید دقت کافی را داشته باشند.

تعریف شرکت سهامی خاص

طبق ماده ۱ قانون تجارت به شرکتی گفته می شود که سرمایه تشکیل آن به سهام تقسیم خواهند شد و مسئولیت صاحبان سهام به مبلغ اسمی هر سهام آنها محدود خواهد شد.

برای دعاوی شرکت ها، می توانید با وکیل شرکت ها در تماس باشید.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی به دو نوع شرکت سهامی عام و سهامی خاص تشکیل خواهد شد که از ویژگی شرکت سهامی خاص بر اساس ماده ۲ اصلاحیه قانون تجارت این است که لازم نیست حتما فعالیت تجاری خاصی داشته باشد اگر فعالیت این شرکت نیز تجاری نباشد باز هم جزو انواع شرکت ها محسوب خواهد شد. پس شرکت سهامی یک شرکت تجاری و بازرگانی محسوب می شود حتی اگر فعالیت آن بازرگانی نباشد.

مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاصی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی برای سهامداران، موسسین، اعضای هیات مدیره و بازرسان.
 • فیش واریزی مربوط به 35 درصد از سرمایه اولیه که به حسابی به نام شرکت و در یکی از بانک های کشور واریز شده است.
 • پیشنهاد 5 اسم سه سیلابی.
 • پر کردن اطلاعات مانند لیست اعضاء و نیز سهام داران، آدرس مکان شرکت و نیز آدرس سکونت افراد و کد پستی مربوط به هر کدام، سرمایه شرکت، سمت افراد مختلف، درصد سهام و سهم هر کدام از اعضاء.
 • تاییدیه از بازرسان جهت عدم وجود نسبت فامیلی نسبی یا سببی با مدیران شرکت.
 • تاییدیه از مدیران شرکت مبنی بر اجازه آن ها برای فعالیت تجاری و عدم وجود محدودیت های قانونی برای آن ها در این زمینه.

خصوصیات شرکت سهامی خاص

 • سرمایه شرکت به هنگام تاسیس نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.
 • تعداد مدیران حداقل 3 نفر است.
 • تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.
 • در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.
 • سهام شرکت، قابل معامله در بازار بورس نمی باشد و نقل و انتقال سهام شرکت، مشروط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی صاحبان سهام است. ضمنا این شرکت نمی تواند مبادرت به صدور اوراق قرضه نماید.
 • در این شرکت، مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است. تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس گردد.

نحوه تشکیل شرکت سهامی خاص

نام شرکت سهامی خاص حتما باید کلمه خاص، قبل و یا بعد از اسم شرکت ذکر شود. همچنین باید در کلیه آگهی ها و اعلامیه ها قید شود که شرکت سهامی خاص است. در انتخاب نام شرکت سهامی باید توجه شود که از نام هایی استفاده شود که دارای معنا و مفهوم باشند، و با فرهنگ اسلامی کشور ما مطابقت داشته باشند و لاتین نباشد.

موارد مهم برای تشکیل شرکت سهامی خاص

1- امضا کردن اساسنامه شرکت توسط کلیه سهامداران شرکت سهامی خاص، انتخاب نام شرکت با قوانینی که بیان شد، تعیین مدت زمان فعالیت شرکت، موضوع شرکت به این معنی که صراحتا قید شود این شرکت به چه منظور و برای انجام چه کاری تاسیس شده است، مبلغی که موسسین شرکت به عنوان سرمایه شرکت در نظر گرفته و پرداخت کرده اند، مرکز اصلی شرکت یا همان اقامتگاه اصلی شرکت، محل شعب آن اگر تاسیس آن مورد نظر باشد، مشخص کردن تعداد سهام ممتاز برای برخی از شرکا و خصوصیات آن در صورتی که ایجاد چنین سهامی مد نظر شرکا باشد در غیر این صورتی لزومی به ذکر آن نیست.

شرکت سهامی خاص

2- چگونگی انتقال سهام شرکت با نام از سهام داران به اشخاص دیگر در صورت موافقت کلیه شرکا، مشخص کردن مبلغ پرداخت شده هر سهم توسط سهام دار آن سهم همچنین چگونگی دریافت بقیه مبلغ اسمی هر سهم از سهامداران و این که این مبلغ ظرف چه مدت باید از آن ها دریافت شود که اصولا بیشتر از 5 سال نخواهد بود.

3- در صورت تصمیم سهام داران به کاهش یا افزایش میزان سرمایه شرکت این امر چگونه اتفاق خواهد افتاد بر اساس مقررات لايحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب اسفند ماه 1347 این اختیار در دست هیات مدیره شرکت به تنهایی نخواهد بود، در افزایش سرمایه شرکت سهامداران به نسبت سهامی که در شرکت دارند حق تقدم سهام هم برای خرید سهام جدید خواهند داشت.

4- نحوه تشکیل مجمع عمومی و مقرارات راجع به آن، تعیین میزان مسئولیت سهامداران که مطابق با مبلغ آورده آن ها به شرکت خواهد بود، مشخص کردن وظایف و اختیارات مدیران، تعداد مدیران و طرز انتخاب و مدت ماموریت آن ها که دو ساله خواهد بود و نحوه تعیین جانشین برای مدیرانی که فوت می کنند یا استعفا می دهند یا محجور یا معزول یا بجهات قانونی ممنوع الکار می گردند، مقدار سهام تضمینی که مدیران شرکت باید به عنوان ضمانت در صندوق شرکت به امانت بگذارند.

نحوه انحلال شرکت سهامی خاص

 • هدف تاسیس شرکت محقق شود با از بین برود.
 • پایان تاریخ مدت اعتبار شرکت که در اساسنامه به آن اشاره شده است.
 • درخواست شرکا و تصمیم هیئت مدیره به هر دلیلی مبنی بر انحلال شرکت و اگر دو سوم مجمع شرکت تصمیم بر انحلال بگیرند این امر انجام می شود.
 • در صورت ورشکستگی شرکت.
 • درخواست طلبکاران انحلال شرکت از دادگاه.
 • داشتن شاکی خصوصی و تحقق نشدن هدف و موضوع تاسیس شرکت پس از مدت مشخص.
 • در صورت تشکیل نشدن مجمع عمومی سالانه و یا شش ماه سمت مدیریت بودن تصدی باقی بماند و مجمع عمومی شرکت برای انحلال شرکت جلسه انحلال تشکیل ندهند در این موارد دادگاه اقدام به انحلال شرکت خواهد کرد.
 • زمانی که شرکت منحل می شود این شرکت در وضعیت در حال تصفیه قرار می گیرد و همه جا باید در کنار نام شرکت در حالت تصفیه نوشته شود.

برای انحلال شرکت، می توانید با وکیل شرکت ها در تماس باشید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *