تاکید قوه قضاییه برای کاهش اطاله دادرسی

تاکید قوه قضاییه برای کاهش اطاله دادرسی

در این خبر آشنا میشوید با: تاکید قوه قضاییه برای کاهش اطاله دارسی، مشکلات و دغدغه ها، آسیب ها و چالش ها و خطاب رییس قوه قضاییه با کارکنان. تا پایان خبر با ما همراه باشید.

کاهش اطاله دادرسی

رییس قوه قضاییه با بیان این که طولانی شدن فرآیند رسیدگی به برخی پرونده‌ها، صدور رای برای آنها را دشوار می‌کند، خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در اینگونه پرونده‌ها شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز شنبه در ادامه بازدیدهای میدانی از مجتمع‌های قضایی به منظور ارزیابی عملکرد و گفت وگوی چهره‌ به‌ چهره با قضات، کارکنان و مراجعه‌ کنندگان واحدهای قضایی، به مدت چهار ساعت از دادسرا و دادگستری شهرری به صورت سرزده بازدید کرد.

مشکلات و دغدغه ها (تاکید قوه قضاییه برای کاهش اطاله دادرسی)

رئیس قوه قضاییه با بهره‌ گیری از آمار از پیش تهیه شده و مقایسه‌ای عملکرد دادسرا و دادگستری شهرری، در ۲۳ شعبه داسرای این منطقه شامل ۱۳ شعبه دادیاری، ۵ شعبه بازپرسی، ۵ شعبه اجرای احکام و هم چنین ۱۷ شعبه دادگستری شامل ۷ شعبه کیفری. ۷ شعبه حقوقی و ۳ شعبه خانواده حضور یافت و با حضار به گفت وگو پرداخت و از نزدیک در جریان مشکلات و دغدغه‌ های آن ها قرار گرفت.

تاکید قوه قضاییه برای کاهش اطاله دادرسی

رئیس عدلیه در جریان این بازدید چهار ساعته، علاوه بر گفت وگو با ۴۶ نفر از مراجعه‌ کنندگان و بررسی مشکلات آنها، برخی از پرونده‌های قضایی را به صورت موردی مطالعه و در خصوص آن‌ ها نکاتی را به بازپرس‌ها و قضات گوشزد کرد.

محسنی اژه‌ای با بیان این که طولانی شدن فرآیند رسیدگی به برخی پرونده‌ها. صدور رای برای آن‌ ها را دشوار می‌کند. خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در این گونه پرونده‌ ها شد.

آسیب ها و چالش ها (تاکید قوه قضاییه برای کاهش اطاله دادرسی)

وی هم چنین با اشاره به آسیب‌ها و چالش‌هایی که در فرآیندهای کارشناسی برای پرونده‌های قضایی وجود دارد. بر ضرورت تعیین یک زمان محدود برای اعلام نظر کارشناسان تاکید کرد و خواستار صدور اخطار و برخورد با آن دسته کارشناسانی شد. که نظر خود را در موعد مقرر صادر نمی‌کنند.

برخورد خوب قضات با مراجعه‌ کنندگان گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌تر است.

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از این بازدید با اشاره به گرفتاری‌ها، سختی‌ها و مصائب مراجعه‌ کنندگان به عدلیه. خطاب به کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری گفت: گاهی اوقات، اثر تکریم ارباب رجوع و برخورد دلسوزانه با مراجعه‌ کنندگان. دهها برابر بیشتر از یک سخنرانی و موعظه است. برخورد خوب قضات و کارکنان قضایی با مراجعه‌ کنندگان. گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌ تر است.

خطاب رییس قوه قضاییه به کارکنان

رییس قوه قضاییه با بیان این که کسی که برای تظلم‌خواهی به دادسرا آمده، باید به هنگام خروج از عدلیه احساس تسکین و آرامش کند، خطاب به کارکنان دادسرا و دادگستری شهرری گفت: «صبر» و «حوصله» شما در برابر مراجعه‌ کنندگان که همه آن‌ها گرفتاری‌های خاصی دارند. هم اجر و پاداش‌تان را زیاد می‌کند و هم باب رحمت خداوند را به رویتان می‌گشاید. (کاهش اطاله دادرسی)

محسنی اژه‌ای همچنین با حضور در اتاق داوری و میانجیگری دادسرای شهرری، کار این بخش را سخت، اما بسیار ارزشمند و ماندگار توصیف کرد.

وی که در حین گفت وگو با تعدادی از کارکنان اداری و قضایی دادسرا و دادگستری شهرری. میزان حقوق آن‌ها را نیز جویا می‌ شد. عنوان کرد: به اینجا آمده‌ ایم که از نزدیک مسائل، مشکلات و دغدغه‌ های کارکنان دستگاه قضا. و همین طور مراجعه‌ کنندگان را ببینیم و برای آن چاره‌ جویی کنیم.

همسان سازی حقوق کارکنان قوه قضاییه

«همسان سازی حقوق کارکنان دستگاه قضایی با دیگر ارگان‌ها و سازمانها» از جمله درخواست‌های پرتعداد کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری از رئیس قوه قضاییه بود. محسنی اژه‌ای نیز در پاسخ به این درخواست‌ها ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر با کمک دولت و مجلس طرح همسان‌ سازی حقوق کارکنان دستگاه قضا با سایر سازمان‌های کشوری به نتیجه برسد.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از این بازدید. در اتاق مرحوم «منصور فریدونی» معاون قضایی دادگستری شهرری که چندی پیش بر اثر کرونا جان خود را از دست داده بود حضور یافت. و فاتحه‌ای را برای این مرحوم قرائت کرد.

وی هم چنین با متصدی بخش مخابرات دادگستری شهرری که یک فرد نابینا بود. و همه شماره تلفن‌ های داخلی دادگستری و دادسرای شهرری را در حافظه خود داشت. دیدار و به صورت ویژه از خدمات وی قدردانی کرد. (کاهش اطاله دادرسی)

در جریان این بازدید، یک تیم ویژه از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه در دادسرا و دادگستری شهرری حضور یافت. و خواسته‌ها و نامه‌های مردمی را جهت بررسی و پیگیری بیشتر، جمع‌ آوری کرد.

پیش‌ تر و طی چهار ماه گذشته نیز رییس قوه قضاییه از مجتمع قضایی قدس در تهران، دادسرا و دادگستری شهرستان‌ های قدس و قرچک و هم چنین چهار شعبه کشیک قضایی در تهران بازدید کرده. و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این واحدهای قضایی و مراجعه کنندگان قرار گرفته بود.

رییس عدلیه هم چنین طی این مدت از دادگستری استان‌های خوزستان، ایلام، البرز و قزوین بازدید کرده است.

در صورت تمایل به مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه وکلای مجرب و کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه بدوی و تجدیدنظر تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از خدمات حقوقی استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک مجرب، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل در زمینه دعاوی خانوادگی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی خانوادگی گذاشته اند. پنج وکیل در زمینه دعاوی کیفری دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی کیفری است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *