تقسیط مهریه

تقسیط مهریه

در این مقاله آشنا میشوید با: تقسیط مهریه، میزان اقساط مهریه، اعتراض به تقسیط مهریه، مجازات عدم پرداخت تقسیط مهریه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تقسیط مهریه به چه معناست

تقسیط مهریه به این معنا می باشد که که زن پس از اقدام کردن در مورد مهریه و قطعی شدن حکم آن که مرد باید مهریه پرداخت کند واین توان را مرد ندارد که بخواهد به طور یک جا بخواهد مهریه را پرداخت نماید آن را برایش تقسیط و یا به اصطلاح آن را قسطی می کنند.

میزان این اقساط باید به نحوی باشد که مرد بتواند هزینه خرج خود و خانواده و فرزندان خودش را بدهد متناسب با حال و شرایط و درآمدش سنجیده می شود.به طور کلی مهریه جزو حقوق قانونی و شرعی زن می باشد که در هنگام عقد مرد متعهد به پرداخت و تسلیم آن می باشد که می تواند سکه پول طلا اموال منقول یا غیر منقول باشد.

اعسار از پرداخت مهریه

گاهی اوقات شخص این توان مالی را ندارد که به طور یک دفعه و یک جا تمام و کمال بخواهد مهریه زن را بدهد که در این مواقع مرد با ثبت دادخواست اعسار و سپس تقسیط مهریه از دادگاه محترم تقاضا می کند که مبلغ مهریه را با توجه به رعایت حال و شرایط زندگی اش برایش تقسیط قسط بندی کنند و اینکه قاضی محترم دادگاه با شرایط او بخواهد رای منصفانه را صادر کند بازهم بستگی به دفاعیات و استدلال هایی است که مرد در جلسه رسیدگی به کار می برد لذا باز هم پیشنهاد ما مشورت با مشاوران و وکلای متخصص به این زمینه است.

میزان اقساط مهریه

تشخیص میزان اقساط با قاضی می باشد ولی معمولا ملاک اجمالی آن در صورتی که فرد متاهل باشد حدودا یک چهارم درآمد ماهیانه آن و اگر شخص مجرد باشد یک سوم درآمد ماهیانه آن می باشد.

ولی در کل تشخیص اقساط مهریه با قاضی می باشد و معمولا ده درصد مبلغ مهریه به عنوان پیش قسط گرفته می شود و الباقی یک چهارم درآمد ماهیانه به عنوان اقساط ماهیانه دریافت می شود ولیکن بعضا زیاد دیده و شنیده شده است که قضات زیاد ملاک عرفی را رعایت نمی کنند و معمولا سلایق و تشخیص خودشان را ملاک قرار می دهند.

تقسیط مهریه

در صورتی که زن از شوهر خویش مالی به دادگاه معرفی کند و آن می تواند حسابهایی که در نزد بانک ها دارد ملک باغ و زمین یا سهام و هر مال توقیفی دیگری را پیدا کند و معرفی نماید می تواند کل مبلغ مهریه خویش را یک جا دریافت کند. برای مشاوره حقوقی مهریه، میتوانید با وکیل مهریه در تماس باشید.

اما اگر مالی از شوهر خویش پیدا نکند حتی برای پرداخت وصول اقساط هم نمی تواند به شوهر زیاد فشار بیاورد و کار کمی دشوارتر می شود و دعوی اعسار در همان دادگاهی که رسیدگی می شود که به اصل دعوا رسیدگی می کند.

 اعتراض به تقسیط مهریه

در کل هم مرد وهم زن می توانند به حکم تقسیط مهریه اعتراض بکنند. اگر زن به حکم دادگاه اعتراض داشته باشد می تواند با تهیه لیست و دارایی مرد و ارائه آن به دادگاه اعتراض خود را ثبت و اثبات کند. و اگر مرد به حکم تقسیط و مبلغ اقساط آن که نمی تواند از عهده اقساط آن برآید اعتراض داشته باشد.

تقسیط مهریه

و در این جا حتما پیشنهاد می شود با مشاور و یا وکیل متخصص به این موضوع مشورت کرده. زیرا روال و استدلال های معترض باید موجه قانونی و مستدلل به ماده قانونی باشد چنانچه نتوانید دلیل قوی ارائه ننماید. فرصت اعتراض و تجدیدنظر را از دست داده و حکم قطعی شده و راه برگشتی نمی باشد. و کار خیلی پیچیده و سخت می شود.

تقسیط مهریه برای مردان بیکار

این روزها سوال اغلب مردان این می باشد اگر مردی بیکار باشد و توان پرداخت مهریه را نداشته باشد. تکلیف اقساط و پرداخت مهریه چه می باشد. جواب این می باشد که اگر دادخواست اعسار و تقسیط مرد پذیرفته شود.

در حال بخشی از پیش قسط مهریه از مرد گرفته می شود. و مابقی اقساط با مقدار مبلغی شاید کمتر درحال از مرد گرفته می شود زیرا بیکار بودن مرد برای قانون و فرار از پرداخت دین توجیه مناسب و قابل قبولی نزد قانون و دادگاه نمی باشد.

و فقط در مبالغ اقساط شاید کمی رعایت حال مرد شود و لا غیر. برای مشاوره حقوقی مهریه، می توانید با وکیل مهریه در تماس باشید.

مجازات عدم پرداخت اقساط مهریه

در تمامی موارد مالی اعم از نفقه یا مهریه چنانچه مرد پرداخت نکند هر زمانی زن اقدام کند در نهایت می تواند به بازداشت مرد منتهی شود به همین علت وقتی مرد محکوم به اقساط ماهانه مهریه شد طبق قانون باید ماه به ماه مبلغ اقساط را پرداخت کند و اگر پرداخت نکند اجرای احکام معمولا تا 10روز حکم جلب صادر نمی کند ولی بعداز آن به درخواست زن حکم جلب صادر می شود.

تقسیط مهریه

هزینه تاخیر پرداخت آن با توجه به قیمت سکه با مدت زمان دیرکرد معادل یک بیستم در همان روز از مرد گرفته می شود. و گاهی مرد به خاطر مشکلاتی شاید تاخیر در پرداخت داشته باشد. که در این موارد می تواند مرد به قاضی پرونده مراجعه و درخواست مهلتی حدودا یک هفته تا ده روزه از قاضی کند که معمولا قاضی موافقت می کند.

و مرد دیگر ترس و استرس جلب و بازداشت ندارد، ولی باید در هنگام پرداخت قسط مبلغ تاخیر آن را هم پرداخت کند.

تعدیل مهریه چیست

تعدیل به معنای کم یا زیاد کردن اقساط است و چه زن و چه مرد در دادخواست مهریه درخواست تعدیل را از دادگاه نماید. به طور مثال اگر زن درخواست تعدیل را بخواهد باید اثبات کند که از اموال و دارایی مرد چیزی پیدا کرده یا وضع مالی مرد خوب شده یا زمین خانه ماشین یا چیزی خریداری کرده و معامله انجام داده یا به او ارثی رسیده است. که در این صورت زن می تواند درخواست کند کل مهریه را دریافت کند، یا اقساط را بیشتر کند.

و گاهی اوقات مرد می تواند درخواست تعدیل را بزند، مثلا با توجه به تورم کشور و قیمت سکه بالاتر رفته باشد و مرد از عهده ما به تفاوت قیمت جدید برنیاید و یا مثلا ورشکست شده یا اموال و دارایی خودش را از دست داده و معسرتر شده است یا اموالش بر اثر بلایای طبیعی از بین رفته، می تواند درخواست تعدیل که در این جا کاهش مبلغ اقساط می باشد را از دادگاه بخواهد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار در زمینه دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *