مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی

مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی

در این مقاله آشنا میشوید با: مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی، مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی، حمل و نگهداری مشروبات الکلی در خودرو، نگهداری از مشروبات الکلی خارجی و مجازات آن، تفاوت مجازات حمل مشروبات داخلی و خارجی، تخفیف در مجازات جرم حمل مشروب و مجازات رانندگی در حالت مستی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی شرب خمر، می توانید با وکیل شرب خمر در تماس باشید.

شراب خوری در اسلام

شراب‌ خواری یا میگساری نوشیدن هر مایع مست‌کننده است. در قرآن و حدیث، این عمل از گناهان کبیره شمرده شده است. در فقه اسلامی، شراب خواری از محرمات است و مجازات شراب‌ خوار، هشتاد ضربه شلاق تعیین شده است. برای تحریم شراب خواری در روایات، دلیل‌های متعدد جسمی، روحی، مادی و معنوی ذکر شده است.

آثار و مضرات شرابخواری در اسلام

آثار شراب خواری در روایات در حدیثی از امام باقر (ع) درباره زیان های فردی شراب خواری آمده است: دائم الخمر مانند بت پرست است. شراب برایش رعشه بدن می آورد، مردانگی و انصاف و مروتش را نابود می کند. شراب است که شراب خوار را وادار بر جسارت بر نزدیکان و اقوام و خویشان و خونریزی و زنا می کند.

مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی

حتی در هنگام مستی نمی تواند از زنای با محارم ایمن باشد. او پس از مستی این کار را بی توجه انجام می دهد و شراب وادار کننده به هر نوع شر و اعمال ضد انسانی است.

برای مشاوره حقوقی مشروب، می توانید با وکیل مشروبات الکلی در ارتباط باشید.

مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی چیست؟

قانون‌ گذار در ماده ۷۰۲ و ۷۰۳ قانون مجازات اسلامی، در خصوص تولید مشروبات الکلی، خرید و فروش و حمل آن توضیحاتی را مطرح کرده است. در ماده ۷۰۲ آمده است که شخصی که اقدام به ساخت، خرید، فروش، حمل یا نگهداری مشروبات الکلی می‌کند، به ۶ ماه تا ۱ سال حبس محکوم خواهد شد. علاوه بر این ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی تا ۵ برابر ارزش عرفی کالا، مجازات‌های دیگر حمل مشروبات الکلی است.

۵ برابر ارزش عرفی کالا به این معنی است که اگر در جامعه بطری ۱ لیتری مشروب، به ارزش ۱۰۰ هزار تومان باشد، جزای نقدی آن در صورت کشف توسط مامورین، ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

تنها به همراه داشتن مشروب الکلی، باعث می‌شود تا دادگاه شما را مطابق قانون مجازات کند. فارغ از بحث خوردن مشروب، حمل آن به تنهایی باعث حبس، شلاق و جزای نقدی خواهد شد. ۷۴ ضربه شلاق برای مجازات ذکر شده، در شرایطی می‌تواند به جزای نقدی تبدیل شود.

اگر مجرم دارای بیماری باشد و یا سن آن برای اعمال شلاق مناسب نباشد، به ‌طوری که باعث آسیبی بالاتر از حد معمول شود، دادگاه شلاق او را نادیده می‌گیرد و آن را تبدیل به جزای نقدی می‌کند.

حمل و نگهداری مشروبات الکلی در خودرو

تبصره ۱ از ماده ۷۰۳ نگهداری نوشیدنی های الکلی در ماشین را جرم می داند و اگر با اطلاع مالک یا راننده باشد و میزان کشف شده بیش از ۲۰ لیتر باشد. دولت خودرو را به نفع خود ضبط خواهد کرد.

اگر راننده متخلف مالک خودرو نباشد نیز باید به میزان قیمت ماشین به دولت جریمه بپردازد. طبیعتا هرگونه وسیله ارتکاب جرم موجود درخودرو نیز ضبط و در اختیار دولت قرار می گیرد.

نگهداری از مشروبات الکلی خارجی و مجازات آن

اگر نگهداری از مشروبات الکلی خارجی در حجم و اندازه بالا و به قصد فروش انجام شود مجازات سنگینی در پی خواهد داشت. وارد کردن مشروبات الکلی به داخل کشور قاچاق محسوب می شود و وارد کننده فارغ از میزان و به صرف انجام این کار به شش ماه تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد. البته تحمل ۷۴ ضربه شلاق به علاوه پرداخت ده برابر میزان ارزش عرفی مشروبات وارداتی نیز از سوی دادگاه تعیین می شود.

مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی

براساس قانون امکان تعلیق در اجرای مجازات جرم قاچاق وجود ندارد. و اما ماده قانونی ۲۶۶ بیان می دارد که نوشیدن الکل یا شرب خمر تنها برای شخص مسلمان جرم به شمار می رود. در نتیجه اگر اشخاص غیر مسلمان الکل بنوشند، جرمی رخ نداده است مگر این که در اماکن عمومی تظاهر به مصرف انجام شود. درحالی که در مورد نگهداری از مشروبات تفاوتی میان مسلمان و غیر مسلمان وجود ندارد.

تفاوت مجازات حمل مشروبات داخلی و خارجی

حکم ماده‌ 702 قانون مجازات اسلامی که در مورد جرم حمل مشروبات الکلی بیان شد، فقط در مورد شراب‌های تولید شده در داخل است و این موضوع در تبصره‌ اول ماده‌ 22 قانون جدید مبارزه با قاچاق ارز و کالا بیان شده است.

در همین قانون برای حمل، نگهداری، خرید و فروش مشروبات خارجی جزای نقدی کمتر از ده میلیون تومان در نظر گرفته شده که گاهی اوقات باعث سو استفاده‌ مجرمین می‌شود.

تخفیف در مجازات جرم حمل مشروب

مجازات نوشیدن مشروب یا همان شرب خمر از جمله مجازات‌های حدی است، یعنی مجازاتی که مقدار و نوع آن در شرع اسلام بیان شده است و در قانون مجازات نیز مقدارش بیان شده است، بنابراین توسط قاضی قابل تخفیف نخواهد بود.

اما مجازات جرم حمل مشروب و نگهداری آن از نوع تعزیری است، یعنی نوع و میزانش در شرع بیان نشده و قانون آن را تعیین کرده است، هرچند طبق آنچه که گفتیم این مجازات بر اساس قانون قابل تعلیق نیست اما دادگاه می‌تواند طبق تشخیص خود و شرایط خاص در تعیین مجازات تخفیف دهد یا به عبارتی مجرم را به حداقل مجازات تعیین شده در قانون، محکوم کند.

مجازات مصرف مشروبات الکلی در قانون

قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵، در سال ۱۳۸۷ اصلاح شد و مجازات شدیدی در مورد مصرف مشروبات الکلی وضع نمود. بر اساس تبصره ۳ ماده (703) قانون مجازات اسلامی، دادگاه تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند حکم به تعلیق اجرای مجازات مصرف مشروبات الکلی را بدهد.

نوشیدن مشروبات الکلی جرم حدی است، اما سایر اقدامات از قبیل حمل، نگهداری، عرضه، فروش و… جرایم تعزیری هستند. این جرایم در صورتی که مشهود باشند، فورا قابل تعقیب از سوی ضابطان دادگستری هستند. این در حالی است که امکان متوقف کردن یک خودرو برای تفتیش قسمت‌ های مختلف آن به منظور پیدا کردن جرم مشروب الکلی وجود ندارد.

مگر این که اجازه مخصوص و حکم قضایی برای تفتیش آن خودروی خاص وجود داشته باشد. بنابر این باید میان ارتکاب جرایم مشهود و غیر مشهود مربوط به جرم مشروبات الکلی تفاوت قائل شد و فقط در جرایم مشهود است که ضابطان دادگستری اجازه انجام اقدامات لازم برای کشف جرم و تعقیب مجرم را دارند.

مجازات همراه داشتن مشروبات الکلی

تفاوت دیگر مجازات حد با تعزیری، در نحوه اجرای آن است. به عنوان مثال، اگر کسی که تازیانه (شلاق) حد را می زند، به قسمتی از بدن جانی بخورد (مثلا هنگام تازیانه زدن، چشم جانی هم صدمه ببیند‌) تازیانه زننده مسئول نیست. ولی در اجرای حکم شلاق در مجازات تعزیری، در هنگام تازیانه زدن، اگر شلاق به جای دیگری از بدن جانی اصابت کرد و جانی صدمه دید، شخصی که تازیانه میزند، مسئول است و حتی ممکن است، ملزم شود به جانی، دیه هم پرداخت نماید.

مجازات مصرف مشروبات الکلی یا شرب خمر

به موجب ماده (265) قانون مجازات اسلامی، حد مصرف مسکرات را 80 ضربه تازیانه تعیین می نماید. لازم به ذکر است،حد شرب مسکر در دفعه اول و دوم 80 تازیانه و در بار سوم اعدام است.

در شرب مسکر علاوه بر اجرای حد، حاکم می‌تواند جزای تکمیلی برای او قائل شود. و ارتکاب به شرب خمر، سو سابقه ندارد.

مجازات رانندگی در حالت مستی

بر طبق ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی، در صورتی که راننده مست باشد و باعث بروز آسیب جانی یا مالی بر شخص دیگر شود، به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مقرر شده در قانون محکوم می‌شود. حکم راننده‌ ای که در اثر بی‌ مبالاتی موجب بروز خسارت جانی و جسمانی بر شخصی دیگر می شود، ۲ تا ۶ ماه حبس است. اگر راننده بی احتیاط، باعث مرگ شخصی دیگر شود به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم می‌شود.

اگر راننده مست باشد، همان‌طور که ذکر شد تا دو سوم بر حداکثر مجازات او افزوده خواهد شد. رانندگی در حالت مستی از جمله عواملی است که باعث تشدید مجازات خواهد شد. اگر راننده مست باشد، دادگاه می‌تواند علاوه بر مجازات اصلی، او را به مدت ۱ تا ۵ سال از حق رانندگی یا تصدی وسایل نقلیه موتوری محروم کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *