معامله معارض و مجازات آن

معامله معارض و مجازات آن

در این مقاله آشنا میشوید با: معامله معارض و مجازات آن، مجازات معامله معارض، معامله معارض با قولنامه، شرایط تحقق معامله معارض، تفاوت های معامله معارض با انتقال مال غیر، مجازات خرید و فروش معامله معارض. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره کیفری، می توانید با وکیل کیفری در ارتباط باشید.

معامله معارض چیست؟

معامله معارض، چنان چه شخصی به موجب سند رسمی یا عادی نسبت به عین یا منفعت آن مال اعم از این که مال منقول باشد یا غیر منقول، حقی به شخص یا اشخاصی بدهد و بعد از آن حقوق و منافع همان مال را به موجب سند رسمی، به شخص دیگری منتقل کند، و یا تعهدی معارض با حق مذبور نماید، مجرم بوده و عمل او مانند جرم کلاهبرداری خواهد بود.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

مجازات معامله معارض

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بر طبق مقررات موجود در قانون ثبت و ماده ۱۱۷ قانون ثبت شرایطی برای جرم معامله معارض پیش ­بینی شده است. که عبارت است از: هر کس به موجب سند رسمی یا عادی نسبت به عین یا منفعت مالی (اعم از منقول یا غیر منقول) حقی به شخص یا اشخاصی داده و بعد نسبت به همان عین یا منفعت به موجب سند رسمی معامله یا تعهدی معارض با حق مزبور بنماید به حبس با اعمال شاقه از ۳ تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد.

معامله معارض و مجازات آن

بنابراین، با توجه به تصریح ماده مذکور برای جرم محسوب شدن معامله معارض، معامله نخست می ­تواند با سند رسمی یا عادی صورت گیرد اما معامله دوم باید با سند رسمی انجام شود. در توضیح این ماده باید گفت که منظور از شخص در ماده مذکور لفظی کلی بوده و هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی می­ تواند مرتکب جرم مذکور شود.

مسئولیت کیفری برای اشخاص حقوقی زمانی متصور است که نماینده یا مدیر شخص حقوقی به نام یا در راستای منافع آن مرتکب جرم مذکور شود.

شخصی که مرتکب به معامله معارض شده، در حکم کلاهبردار بوده و به موجب ماده 117 قانون ثبت اسناد و املاک به حبس محکوم می شود.

معامله معارض با قولنامه

قولنامه تنظیمی در دفتر مشاور املاک یا قولنامه هایی که بدون دخالت مشاور املاک تنظیم شده و به امضا طرفین قرارداد رسیده است از جمله اسناد عادی محسوب می شود. و اگر ملکی با قولنامه فروش رفته باشد و باز هم با سند رسمی انتقال پیدا کند، معامله معارض صورت گرفته است. البته این در جایی است که ثبت رسمی اسناد اجباری نباشد.

شرایط تحقق معامله معارض

برای تحقق معامله معارض، فروشنده اولیه باید حتما صاحب اصلی و واقعی ملک باشد در غیر این صورت عمل او مصداق بارز انتقال مال غیر است.

در وهله دوم باید به این نکته توجه نمود که اگر شما مال مورد نظر را با سند عادی خریده اید و خریدار دوم آن را با سند رسمی دریافت کرده است مشمول معامله معارض نمی گردد چرا که در اغلب مناطق کشور، فروش ملک صرفا با سند رسمی امکان پذیر است و در این مناطق، برای وقوع معامله معارض نیاز است تا فروش مال در هر دو مورد (یا فراتر از آن ها) به موجب سند رسمی باشد در سایر مناطق کشور، وجود سند عادی نیز موجب معامله معارض می شود.

تفاوت های معامله معارض با انتقال مال غیر

  • در معامله معارض دو معامله و یا بیشتر به وقوع می پیوندد. ممکن است تمامی این معاملات توسط اسناد عادی صورت گرفته باشد ولی در نهایت بحث تعارض اسناد مطرح است. در حالی که در انتقال مال غیر تحقق یک معامله کافی می باشد.
  • معامله معارض توسط شخصی صورت می پذیرد که صاحب مال می باشد. اما انتقال مال غیر توسط شخصی صورت می پذیرد که ذی نفع نیست. به عبارتی صاحب مال از انجام معامله بی خبر است.
  • معامله معارض از نظر دایره اعمال مجرمانه ارتکابی محدود تر است. اما انتقال مال غیر شباهت های زیادی با جرم کلاهبرداری دارد. (البته جرم کلاهبرداری دایره ای وسیع تر را شامل می شود و انتقال مال غیر یکی از اشکال آن است.)
  • در معامله معارض تعارض سند به چشم می خورد. در حالی که در انتقال مال غیر چنین امری وجود ندارد و وقوع یک معامله برای تحقق جرم کفایت می کند.

مجازات خرید و فروش معامله معارض

در قوانین داخلی در خصوص خرید و فروش معامله معارض، مجازات های متفاوت و متعددی تعیین شده است که عبارتند از:

معامله معارض و مجازات آن

  • فروشنده که صاحب اولیه مال است به سه تا ده سال حبس با اعمال شاقه محکوم می گردد.
  • اگر انتقال مال به موجب سند رسمی باشد به احتمال بسیار زیاد، دفتر اسناد رسمی نیز به عنوان شریک جرم معرفی و مجازات شراکت در جرم مورد نظر را خواهد داشت.
  • اگر فرد از مواردی همانند جعل و فریب استفاده کند به مجازات جعل، استفاده از سند مجعول و در برخی از مواد به مجازات کلاهبرداری نیز محکوم می شود.
  • خریداران در معامله معارض هیچ گونه پیگرد کیفری نخواهند داشت مگر این که با علم به این امر نسبت به خرید و فروش معامله معارض اقدام کنند.

تعیین تکلیف خریداران معامله معارض

اگر هر دو معامله در سند عادی منعکس شده باشد، اصولا باید تاریخ معاملات ملاحظه شود و تاریخ هر کدام زودتر باشد، دارنده‌ آن مالک شناخته شود. البته این مشروط بر آن است که از درستی تاریخ‌ها مطمئن باشیم. چون تاریخ سند عادی (بر خلاف تاریخ سند رسمی که همیشه درست تلقی می‌شود) فقط نسبت به امضاکنندگان سند موثر و تاثیری در حق سایر اشخاص ندارد، مگر آن‌ که درستی این تاریخ برای دادگاه محرز شود.

دلیل این امر آن است که ممکن است امضا کنندگان سند عادی به‌ سهولت تاریخ غیر واقعی در آن قید کنند تا حق خود را مقدم بر دیگری جلوه دهند.

اما اگر معامله‌ اول با سند عادی و معامله‌ دوم با سند رسمی باشد، کسی مالک محسوب می‌ شود که سند رسمی در دست دارد، حتی اگر تاریخ تنظیم آن بعد از سند عادی باشد.

دادگاه صالح به رسیدگی به عقد معارض

دادگاه صالح به رسیدگی جرم معامله معارض، دادگاه کیفری یک می باشد و در ابتدا شخص باید با مراجعه به دادسرا دلایل و مدارک خود را تسلیم کند و دادسرا با شروع تحقیقات مقدماتی در صورت احراز مجرمیت، با صدور کیفر خواست، پرونده را برای رسیدگی، به دادگاه کیفری یک ارسال می دارد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *