همه چیز درباره فرار از صحنه تصادف

همه چیز درباره فرار از صحنه تصادف

در این مقاله با همه چیز درباره فرار از صحنه تصادف، فرار از صحنه تصادف، اگر مقصر تصادف از صحنه فرار کرد، مجازات تصادفات رانندگی، عوامل تشدید مجازات تصادفات رانندگی، مجازات فرار از صحنه جرم، اقدامات لازم در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف، حقوق فرد خسارت دیده بعد از فرار راننده از صحنه جرم و کمک به مصدوم و تخفیف مجازات راننده مقصر آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به همه چیز درباره فرار از صحنه تصادف می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

فرار از صحنه تصادف

تمامی فرارهای صورت گرفته از صحنه تصادف را نمی توان مشمول عواقب کیفری دانست. در این خصوص باید تصادفات را به دو دسته مجزا تقسیم کنیم. تصادفات جرحی و تصادفات غیر جرحی. زمانی که هیچ گونه جراحتی به فرد یا افراد دیگر در زمان تصادف وارد نشده است و صرفا خسارت مالی ایجاد شده است فرار از صحنه تصادف آثار کیفری ندارد اما در مواردی که تصادف جرحی روی داده است به هیچ وجه نباید از صحنه تصادف فرار کرد چرا که مشمول عواقب کیفری می شود.

اگر مقصر تصادف از صحنه فرار کرد چه کنیم؟

اگر خودرو مقصر فرار کرده باشد و شما مشخصات آن خودرو را ثبت و ضبط کرده اید، باید برای شکایت از طرف و دریافت دیه تصادف راننده فراری مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • باید مشخصات وسیله نقلیه مقصر را بردارید.
 • باید در اولین فرصت با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت اعلام کرد که خودرو مقصر فرار کرده است.
 • بعد از آن باید یک صورت جلسه از حادثه و با شهادت افرادی که در صحنه تصادف حاضر بوده اند تهیه کرد.
 • اگر تصادف منجر به جرح شود در آن صورت گزارش مامورین اورژانس ۱۱۵ الزامی است.
 • بعد از آن باید گزارش دریافتی را به هیات حل اختلاف تسلیم کرد.
 • پس از آن هیات حل اختلاف پرونده فوق را به دست کارشناسان رسمی دادگستری در رشته تصادفات سپرد.

اگر به هر دلیلی نتوانستید مشخصات خودروی مقصر را ثبت کنید، می‌توانید به صندوقی به نام «صندوق تامین خسارت‌های بدنی» مراجعه کنید و خسارات بدنی که به خودتان وارد شده را مطالبه کنید.

مجازات تصادفات رانندگی

طبق قانون اگر تصادف رانندگی باعث ضعف دائمی یا نقصان منافع یا یکی از اعضا شود یا منجر به وضع حمل زودتر از تاریخ مقرر گردد منجر به تحمل حبس از یک ماه تا سه سال می شود و دیه نیز باید پرداخت گردد.

اگر تصادف رانندگی سبب صدمه لاعلاج باشد مجازات مرتکب آن حبس از ٢ ماه تا ١ سال می‌ باشد و در صورت مطالبه از طرف مصدوم نیز ملزم به پرداخت دیه خواهد بود.‌ اگر تصادف رانندگی منجر به کشته شدن دیگری شود مجازات در نظر گرفته شده برای راننده مقصر ۶ ماه تا ٣ سال حبس می‌ باشد.

همه چیز درباره فرار از صحنه تصادف

عوامل تشدید مجازات تصادفات رانندگی

 • مست بودن.
 • فقدان گواهینامه.
 • عبور از معابر ممنوع.
 • داشتن سرعت غیر مجاز.
 • رانندگی با علم به علم به نقص فنی خودرو.
 • فرار از صحنه تصادف و کمک نکردن به مصدومان حادثه.

همان طور که مشاهده می کنید فرار از صحنه تصادف یک جرم مستقل و مجزا نیست و از عوامل تشدید مجازات برشمرده می شود.

مجازات فرار از صحنه جرم

اما در خصوص مجازات فرار از صحنه جرم ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی اشاره می کند که: هر گاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مامورین انتظامی از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب، محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد ۷۱۴ و ۷۱۵ و ۷۱۶ این قانون محکوم خواهد شد و دادگاه نمی‌تواند در مورد این ماده تخفیف قائل شود.

 • در تبصره یکم این ماده آمده است

راننده در صورتی می‌تواند برای انجام تکالیف مذکور در این ماده وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد که برای کمک رسانیدن به مصدوم توسل به طریق دیگر ممکن نباشد.

 • در تبصره دوم ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی گفته شده

در همه موارد مذکور هرگاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند و یا مامورین مربوطه را از واقعه آگاه کند و یا به هر نحوی موجبات معالجه و استراحت و تخفیف آلام مصدوم را فراهم کند، دادگاه مقررات تخفیف را درباره‌ او رعایت خواهد کرد.

اقدامات لازم در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف

اولین کار در این مورد مانند سایر تصادفات، تماس با پلیس ۱۱۰ است. در این مورد چون راننده از صحنه متواری شده است. چه تصادف جرحی باشد و چه خسارتی نیاز به حضور مامور کلانتری حوزه و تنظیم صورت جلسه است. تنظیم کروکی توسط عوامل راهور نیز لازمه هر تصادف رانندگی است.

در مرحله بعد فرد زیان دیده یا بستگان درجه یک او باید به کلانتری محل وقوع تصادف مراجعه نموده و علیه راننده متواری شکایت تنظیم کنند. بعد از تنظیم شکایت، کلانتری زیان دیده را برای بررسی های پزشکی به پزشک قانونی معرفی می نماید. در صورتی که خسارت مالی باشد اصل کروکی به همراه مدارک بیمه بدنه و بیمه شخص ثالت به شرکت بیمه ارائه می گردد.

باید خاطر نشان کرد در صورتی هم که صحنه به هم خورده و در زمان حادثه عامل راهور حضور نداشته باشد، کارشناسان راهور یا کارشناس رسمی دادگستری برای ترسیم صحنه معرفی شده و با حضور در محل کروکی صحنه به هم خورده را ترسیم می نمایند. پس از تکمیل پرونده از سوی کلانتری پرونده به دادسرای منطقه ارسال می گردد.

همه چیز درباره فرار از صحنه تصادف

حقوق فرد خسارت دیده بعد از فرار راننده از صحنه جرم

در دادسرا علیه راننده متواری یک درخواست تنظیم شده و به انضمام برگه بازجویی از مصدوم احتمالی، پرونده برای تنظیم آخرین صورت جلسه توسط قاضی به دادگاه ارسال می گردد. در صورتی که مقصر شناسایی شود شرکت بیمه گر خسارت را به زیان دیده پرداخت می کند.

در صورت عدم شناسایی نیز زیان دیده متضرر نمی شود. طبق ماده ۱۰ قانون بیمه، نظر به این که جبران خسارات جانی و مالی وارده به خسارت دیدگان از حوادثی که به علت متواری شدن وسیله نقلیه خاطی از محل و یا شناخته نشدن مسئول حادثه و اثبات فرار راننده از صحنه تصادف، از صندوق مستقلی به نام صندوق خسارات تامین می گردد.

برای پیگیری دریافت خسارت، شخص متضرر در صحنه تصادف ملزم است تا مراحل فوق الذکر را به انجام رسانده تا کلیه مستندات صحنه تصادف را برای اثبات وقوع تصادف در دست داشته باشد. پس در صورت متواری شدن شخص مقصر نباید چندان نگران بود و توجه داشت که جبران خسارت از دو راه تنظیم شکایت و شناسایی فرد مقصر و در صورت عدم امکان این امر، از طریق صندوق خسارات قابل انجام است. 

تصادف بدون شاهد 

یکی از مواردی که در تصادف بدون شاهد برای خیلی پیش می آید باید به آن اشاره کرد اگر چنان چه در جایی که تصادف کردید و موقیعتی نمی باشد کسی شاهد شما باشد یا بعدا بخواهد برای شما شهادت بدهد چندین روش برای اثبات این موضوع می باشد یکی از آن ها گاهی در اتوبان یا خیابانی هستید که تردد آن هم بالا می باشد ولیکن برای شما کسی نمی آید شاهد شود در این جور مواقع به اطراف خوب بنگرید شاید دوربین های کنترل ترافیک و راهنمایی و رانندگی شاید باشد و شما می توانید به آن استناد کنید یا گاهی پیش می آید در اتوبان یا جایی پر خطر تصادف نموده اید و باید برای خسارت کمتر و نگرفتن وقت دیگران باید خودروها را به مکانی امن و گوشه خیابان یا اتوبان انتقال داد.

در این جور مواقع شما می توانید با گوشی خودتان عکس و فیلم تهیه نمایید تا بتواند دلیل و اماره ای برای شما برای اثبات حق و حقوقتان شود. و گاهی شخصی به شما زده و متواری شده که شما می خواهید جبران خسارت خودتان را بگیرید و پلاک را هم برداشتید و بعدا برای اثبات مقصر اصلی می توان از شورای حل اختلاف درخواست کارشناس نمود و کارشناسان صحنه تصادف با دقت بالا و تجاربی که دارند به راحتی می توانند کروکی فرضی و مقصر حادثه را مشخص کنند.

در هر صورت راهکارهای متفاوتی وجود دارد که شما بتوانید آن را اثبات کنید و به حق و حقوق خودتان برسید ولیکن در مرحله اول همیشه خونسردی خودتان را حفظ نموده و سپس سریعا با پلیس تماس بگیرد. و یادتان باشد حفظ کنترل خشم و سلامتی اولین چیزی می باشد که همواره باید به آن توجه داشته باشید.

کمک به مصدوم و تخفیف مجازات راننده مقصر

همان طور که شاهد بودید، چنان چه راننده مقصر از کمک به مصدوم خودداری کرده و از صحنه تصادف فرار کند به دو سوم حداکثر مجازات مقرر در آن نوع جرم محکوم خواهد شد. حال توجه داشته باشید، چنان چه راننده به هر طریقی به مصدوم کمک کرده و وی را به نقاطی برای استراحت یا درمان برساند یا مامورین مربوطه را از وقوع تصادفات اگاه کند و به هر روشی بتواند، موجبات معالجه، استراحت و کاستن دردها و رنج‌های مصدوم را فراهم نماید، دادگاه برای وی تخفیفاتی در نظر خواهد گرفت.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *