چگونه می توان سرقت را اثبات کرد؟

چگونه می توان سرقت را اثبات کرد؟

در این مقاله آشنا میشوید با: چگونه می توان سرقت را اثبات کرد، راه های اثبات جرم سرقت در قانون، اقرار متهم در اثبات جرم سرقت، ، اثبات سرقت با سوگند، علم قاضی در اثبات جرم سرقت، ویژگی‌ های مال مسروقه چیست و فیلم دوربین مدار بسته در اثبات سرقت. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور حقوقی سرقت، می توانید با وکیل کیفری تهران در ارتباط باشید.

راه های اثبات جرم سرقت در قانون

اصل بر برائت است در صورتی که کسی ادعا کند دیگری مرتکب دزدی شده، باید خود ادله اثبات آن را فراهم کند.

قانون مجازات اسلامی در ماده مربوطه به شماره ۱۶۰ از قانون مجازات اسلامی ادله اثبات جرم را به شرح ذیل بیان می دارد:

  • اقرار.
  • شهادت.
  • قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی.
  • علم قاضی.

به عنوان ادله قانونی راه های اثبات جرم سرقت می توان به اقرار، شهادت شهود و علم قاضی اشاره نمود.

چگونه می توان سرقت را اثبات کرد؟

نکته: قسامه و سوگند در جرایم علیه تمامیت جسمانی محمل داشته و کاربرد دارد. لذا شاکی نمی تواند به اتیان سوگند تمسک جسته و مثلا، بگوید قسم می خورم که مالم را فلانی ربوده است. اثبات جرم سرقت با سوگند ممکن نمی باشد.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

اقرار متهم در اثبات جرم سرقت

به عنوان یکی از راه های اثبات جرم سرقت می توان به اقرار متهم اشاره کرد. اقرار متهم جرم سرقت در پرونده کیفری که علی الرویه در دادسرا و پیش تر از آن در پلیس آگاهی صورت می پذیرد، می تواند فصل الختام هر دعوای کیفری از جمله سرقت باشد. اگر متهم دو مرتبه بر انجام دزدی و ربایش مال متعلق به شاکی اقرار نماید، اتهام انتسابی در حق وی به اثبات می رسد و وی مجرم شناخته می شود.

اثبات جرم سرقت با شهادت شهود

خوب است بدانید چنان چه شاکی به شهادت شهود استناد نماید یعنی شهادت را به عنوان یکی از راه های اثبات جرم سرقت موضوع پرونده کیفری خویش قرار دهد و انتساب نتیجه مجرمانه و انجام فعل مجرمانه توسط متهم را با استناد به شهادت شهود اثبات نماید جرم مذکور را در حق متهم ثابت و مسلم نموده است.

چگونه می توان سرقت را اثبات کرد؟

نکته: شهود باید عندالمحکمه با اتیان سوگند بر حقانیت گفته ها و شهادتشان اصل فعل ربایش و انجام آن توسط متهم یا مشتکی عنه را با چشم مستقیم مشاهده نموده و در ادا شهادت ایشان هیچ جای خلل و ایرادی وجود نداشته باشد.

اثبات سرقت با سوگند

نه سرقت حدی و نه سرقت تعزیری با سوگند اثبات نمی شود و هیچ کس نمی تواند سوگند بخورد که مرتکب دزدی نشده تا بی گناهی اش ثابت شود. ماده 208 قانون مجازات اسلامی در همین مورد می گوید: حدود و تعزیرات با سوگند نفی یا اثبات نمی شود.

علم قاضی در اثبات جرم سرقت

بسیار واضح می باشد که علم قاضی آن قدر حائز اهمیت بوده و هست که در قانون به عنوان احد از ادله اثباتی دعوا و یکی از راه های اثبات جرم سرقت بکار برده شده است. نظر به سبک امروزی زندگی های کنون و نصب دوربین های مداربسته در اماکن تجاری و غیر تجاری، مسکونی و سطح شهرف بی تردید استناد به فیلم دوربین می تواند یکی از راه های اثبات جرم سرقت باشد.

نکته: خوب است بدانید هنگامی ارائه یک فیلم در مقام اثبات دزدی علیه متهم دارای ارزش و اعتبار و قابلیت استناد است که متهم در آن به وضوح دیده شده و در ارتکاب جرم توسط آن شخص شائبه و نقطه تاریکی وجود نداشته باشد.

ویژگی‌ های مال مسروقه چیست؟

  • مال مسروقه باید در زمان سرقت متعلق به صاحب خود باشد.
  • این مال باید از مالکیت صاحب خود خارج شود و به تصرف فرد سارق درآید.
  • مال مسرقه باید حتما شی و قابل جا به‌ جایی و انتقال باشد.

فیلم دوربین مدار بسته در اثبات سرقت

فیلم دوربین مدار بسته صرفا یک اماره قضایی است و به‌ تنهایی دلیل اثبات سرقت محسوب نمی‌شود. اگر اصالت فیلم دوربین مدار بسته اثبات شود، قاضی ممکن است آن را به عنوان یکی از مستندات علم‌ آور تلقی کند. صدای ضبط‌ شده، اثر انگشت، قطره خون، تار مو، رد پا و مانند آن جز مدارک جانبی و نشانه‌ هایی است که می‌توانند به افزایش آگاهی قاضی در مورد جرم کمک کنند. اما هم چنان حکم نهایی در گرو تشخیص قاضی است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *