انتشار عکس خصوص و اخاذی

انتشار عکس خصوصی و اخاذی

نمایش ویدیو درباره انتشار عکس خصوصی و اخاذی دادپویان

قسمت بیست و ششم رادیو حقوقی دادپویان انتشار عکس خصوصی و اخاذی

سلام به رادیو حقوقی دادپویان خوش آمدید.

رادیو دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

انتشار عکس خصوصی و اخاذی چیست؟ 

انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران، یکی از جرایمی است که متاسفانه در سطح جامعه رواج پیدا کرده است. حتی در برخی از موارد، متهم جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران، با استفاده از عکس و فیلمی و صدایی که از دیگری دارد، اقدام به اخاذی نیز کرده و معمولا بزه دیده یعنی قربانی جرم، برای حفظ آبرو خواسته های غیر قانونی بزهکار را عملی می سازد.

البته قانون گذار هم چون سایر جرایم، برای مقابله با جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی، مقرراتی را وضع کرده است. این قواعد و مقررات از قربانیان جرم انتشار عکس و فیلم خصوصی حمایت کرده و مجازات های شدیدی را در مورد بزهکار اجرا می کند. حفظ آبروی اشخاص تا اندازه ای برای قانون گذار اهمیت داشته که حتی تهدید به انتشار عکس و فیلم دیگری نیز جرم محسوب شده است.

شرایط تحقق جرم تهدید به انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران

برای تحقق جرم تهدید شرایط زیر لازم است:

 • تهدید کننده توان انجام آن عمل را داشته باشد و به اصطلاح طبل تو خالی نباشد.
  مثلا کسی که شما را تهدید به انتشار تصاویر خصوصی از طریق اینترنت می کند، حداقل توان کار کردن با رایانه و اینترنت را داشته باشد. نه این که فرد حتی بلد نباشد چگونه رایانه را روشن و خاموش کند.
 • وضعیت تهدید شونده به گونه ای باشد که امکان عملی شدن تهدید وجود داشته باشد.
  مثلا اگر شما فردی باشید که کلا هیچ عکس و فیلمی از خود ندارید، تهدید کننده چه چیزی را می خواهد منتشر کند،  پس تهدید او عملی نیست.
 • تهدید باید در مورد شخص تهدید شونده موثر باشد. یعنی موجب خوف و ترس او شود.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

نکات مهم در مورد پخش عکس و فیلم و اخاذی

 • ادله اثبات جرم را از بین نبرید و آن ها را جمع آوری کنید.
 • تهدید از جرایمی است که با شکایت شاکی شروع می شود پس باید شکایت را شروع کرد تا قانون از شما حمایت کرده و مجرم را پس از اثبات جرم مجازات کند.
 • مطابق ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ جرم تهدید موضوع ماده ۶۶۹ مذکور از جرایم قابل گذت توسط شاکی است.
 • فیلم و عکس می تواند مربوط به یکی از نزدیکان باشد ولی تهدید برای شما محسوب می شود.
 • ممکن است که مجرم صرفا تهدید کند و خواسته ای نداشته باشد در هر صورت جرم محسوب می شود.

در هر صورت نسبت به جرم پخش تصاویر و اخاذی از آن باید بدان آگاه باشیم و بدانیم که چه باید بکنیم.

جرم پخش عکس در فضای مجازی

ماده 16 قانون جرائم رایانه ای حالتی را در نظر گرفته است که شخصی تصاویر دیگران را مثلا با استفاده از فتوشاپ تغییر می دهد و سپس آنها را پخش می کند.

مطابق این ماده:

«هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

تبصره: چنان چه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.»

در ماده 17 اشاره می کند که اگر شخصی بدون کسب اجازه از صاحب محتوا، اقدام به انتشار تصاویر، فیلم ها و یا صدای شخص کند و آنان را در دید عموم قرار دهد و به طور باشد که باعث ضرر و رفتن آبروی او شود به حبس از 91 روز تا 2 سال و پرداخت جزای نقدی به مبلغ 4.000.000 محکوم می شود.

انتشار عکس خصوصی و اخاذی

جرم تهدید به انتشار فیلم و عکس

به دلیل حساسیتی که اشخاص بر حریم خصوصی خود و خانواده هایشان دارند، بسیار پیش می آید که این قضیه تبدیل می شود به ابزاری جهت اخاذی و کلاهبرداری افراد سودجو که با تهدید دیگران به انتشار فیلم، عکس، صوت یا اسرار شخصی و خانوادگی شان از طریق فضای مجازی، دیگران را برای رسیدن به خواسته هایشان تحت فشار قرار دهند.

قانون گذار در این مورد هم ساکت نمانده است و برای این گونه اشخاص به صرف تهدید، حتی بدون عملی کردن آن، مجازات وضع کرده است. طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی تهدید به جرم عبارت است از:

«هر کس دیگری را به هر نحوی، به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از این که به واسطه این کار، تقاضای دریافت وجه یا انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم می شود.»

نحوه شکایت انتشار عکس و فیلم در فضای مجازی

برای شکایت از فردی که تصاویر شما را منتشر کرده یا شما را تهدید به انتشار عکس های خصوصی می کند باید ابتدا:

به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و در سامانه ثنا ثبت نام نمایند.

سپس باید شکوائیه یا شکایت نامه ای تنظیم کنند و آن را به همراه تمام دلایل و مدارک خود ثبت کنند. ثبت شکوائیه هزینه چندانی ندارد.

در مورد دلایل باید این توضیح را بدهم که با توجه به این که جرم در فضای مجازی اتفاق می افتد، معمولا به جز اسکرین شات مدرک دیگری برای ارائه وجود ندارد. اسکرین شات تنها یک اماره است و به تنهایی دلیل محسوب نمی شود.

وکیل برای پخش عکس های خصوصی و اخاذی در تهران

با توجه به این که اثبات تهدید و پخش عکس های خصوصی خود نیاز به ثبت شکایت در مراجع قضایی را دارد، و از آن جایی که برای به نتیجه رسیدن این نوع از دعاوی در دادسراها باید از دانش علمی و دانستن رویه قضایی بالایی برخوردار بود لذا همواره به قربانیان این نوع از دعاوی کیفری توصیه می شود که حتما از وکلای متخصص کیفری در این زمینه راهنمایی و مشورت گرفته.

و از آن جایی که کلان شهری مانند تهران معمولا این گونه از شکایت ها و سو استفاده بیشتر دیده می شود حتما توصیه می شود از وکیل متخصص کیفری و اخاذی در تهران در این زمینه استفاده و بهره لازم را ببرید.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات مربوط به موضوعات کیفری و انتشار عکس های خصوصی و اخاذی مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *