سرنوشت و تکلیف طرح تسهیل

سرنوشت و تکلیف طرح تسهیل

در این خبر آشنا میشوید با: سرنوشت و تکلیف طرح تسهیل، تکلیف ماده ۶ طرح تسهیل. تا پایان خبر با ما همراه باشید.

طرح تهسیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار

جلسه کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید برای رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح تهسیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار روز یکشنبه ۱۴۰۰/۸/۲۳ برگزار شد.

پس از این جلسه شمس‌الدین حسینی، رییس کمیسیون، در حساب اینستا گرام خود نوشت:

«همه ایرادات و ابهامات به جز یک مورد برطرف شد. بررسی رفع ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر  الزام نمایندگان مجلس و قضات به شرکت در آزمون وکلا برای دریافت پروانه وکالت ادامه دارد.»

نایب رییس کمیسیون ویژه جهش تولید گفت با اشاره به اینکه در جلسه روز یکشنبه کمیسیون جهش تولید ملی و نظارت بر سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی رفع ایرادهای شورای نگهبان در خصوص طرح تسیهل فضای کسب و کار در دستور کار بررسی کمیسیون قرار گرفت. گفت: در این جلسه که با حضور طحان نظیف عضو شورای نگهبان، حجه الاسلام قدرتی معاون حقوقی قوه قضاییه، رحیمی وزیر دادگستری و اعضای کمیسیون جهش تولید برگزار شد. همه ایرادهای شورای نگهبان به جز ایراد مربوط به حذف وکالت بدون آزمون قضات و نمایندگان به تصویب کمیسیون رسید. به علت اختلافات جدی که در مورد حذف وکالت بدون آزمون وجود داشت جلسه به درازا کشید و امکان تصمیم گیری در این مورد در این جلسه فراهم نشد.

سرنوشت و تکلیف طرح تسهیل

 

قادری گفت که مهم‌ ترین موارد اختلافات شورای نگهبان با نمایندگان مجلس چه مواردی است؟ گفت: برخی از اعضای کمیسیون معتقد به حذف این بند از مصوبه مجلس (ماده ۶ طرح) بودند. در مقابل تعدادی از اعضا اعتقاد داشتند. که وکالت بدون آزمون را برای همه افراد از جمله اساتید دانشگاه و کارشناسان حقوقی دستگاه ها هم در کنار قضات و نمایندگان مجلس حذف کنیم تا ایراد شورای نگهبان برطرف شود.

او افزود: در این میان گروه سومی نیز وجود داشتند که معتقدند کانون وکلا را مکلف به واگذاری پروانه وکالت به افراد واجد شرایط براساس قوانین قبلی کرده. و از این به بعد همه افراد جدید را مکلف به شرکت در آزمون کنیم. گروه دیگری از نمایندگان معتقد بودند. که مجلس همه گروه ها را ملزم به شرکت در آزمون کند. ولی به قوه قضاییه این اختیار را بدهد. که به قضاتی که تا پایان دوران بازنشستگی صادقانه کار کرده. و تخلفی نداشته‌اند پروانه وکالت بدهد.

تکلیف ماده ۶ طرح تسهیل

نماینده مردم شیراز در مجلس یادآور شد: از زمان اعلام ایراد های شورای نگهبان به این مصوبه کمیسیون ویژه جهش تولید. موافقان و مخالفان این مصوبه به شکل های مختلفی نظرات و دیدگاه‌ های خود را به نمایندگان منعکس کرده‌اند. موافقان مصوبه مجلس مدعی هستند که اگر بنا باشد. این امتیاز را برای حقوقدانان قاضی، نماینده مجلس. استاد دانشگاه و کارشناس دستگاه‌ های اجرایی در نظر بگیریم. چرا این امتیاز را به اساتید، نمایندگان و کارشناسان غیر حقوقی دستگاه‌ های اجرایی در تصدی پست کارشناسی دادگستری ندهیم؟

نایب رییس کمیسیون ویژه جهش تولید گفت. وقتی برخی از افراد حقوقی بدون شرکت در آزمون در یکی از پست های قضاوت. هیات علمی و کارشناسی حقوقی دستگاه‌ ها قرار می‌گیرند. چرا باید امتیاز وکالت را هم بدون آزمون به آن ها بدهیم. از منظر این نمایندگان این روند باعث بروز تضاد در میان طیف‌ های مختلف خواهد شد و نوعی عدم توازن را در قانون ایجاد خواهد کرد.

قادری ادامه داد: در مقابل این عده، مخالفان مصوبه مجلس نیز معتقدند که الزام قضات، اساتید حقوق دانشگاه‌ ها و کارشناسان حقوقی دستگاه ها به شرکت در آزمون نوعی بی‌ احترامی به این اقشار است، چرا که این افراد سال‌ ها در این زمینه تجربه کسب کرده و به حوزه کاری مربوطه اشراف و تسلط کامل دارند.

این نماینده در پایان خاطرنشان کرد: به هرحال کمیسیون باید طی روزهای آینده یکی از گزینه‌ ها را انتخاب و نظر خود را برای تایید به صحن مجلس گزارش کند.

در حال‌ حاضر دیدگاه‌ های متفاوتی در این خصوص وجود دارد. و بعد از بحث و تبادل نظر باید بهترین تصمیم در این زمینه اخذ شود.

در صورت تمایل به مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه وکلای مجرب و کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه بدوی و تجدیدنظر تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از خدمات حقوقی استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک مجرب، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل در زمینه دعاوی خانوادگی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی خانوادگی گذاشته اند. پنج وکیل در زمینه دعاوی کیفری دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی کیفری است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *