غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو

غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو

در این خبر در مورد آخرین تلاش ها برای غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو و وحدت رویه در مورد سند رسمی خودرو آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال حقوقی و کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور روز چهارشنبه گذشته خبری را منتشر کرد با این عبارت: “مالکان خودرو ملزم به ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی هستند؛ بر اساس رأی وحدت رویه شورای‌ عالی ثبت کشور، ماده 29 قانون رسیدگی به جرائم رانندگی بی‌چون و چرا لازم‌الاجرا بوده و مالکان خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی نقل و انتقال خودرو را ثبت کنند. (غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو)

در اختلاف درباره سند خودرو، شورای‌ عالی ثبت هم به مراجع حقوقی و قضائی دیگر اضافه شد!

صلاحیت شورای عالی ثبت، رسیدگی به دعاوی و اختلافات ثبتی است و ماموریتی که قانون برای آن در نظر گرفته، این است: رسیدگی و اعلام نظر نسبت به موارد ارجاعی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور ایجاد وحدت رویه در مواردی که آراء هیئت‌های نظارت متناقض و یا خلاف قانون صادر شده باشد. رسیدگی و اظهارنظر نسبت به اموری که از طرف ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مشورت به شورای‌ عالی ثبت ارجاع می‌شود.

غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو

وحدت رویه در مورد سند رسمی خودرو

بنابراین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در بحث رسمی بودن برگ سبز خودرو با نیروی انتظامی، دیوان عدالت اداری، دادستانی‌ کل کشور، بخش زیادی از بدنه قوه قضائیه، کمیسیون قضائی مجلس و… اختلاف دارد، به شورای‌ عالی زیر نظر خود مأموریت داده تا وحدت رویه‌ صادر کند که آیا سند رسمی خودرو باید در مراکز تعویض پلاک صادر شود یا دفاتر اسناد رسمی!

عدم توجه به ماده 29 قانون تخلفات رانندگی

این اختلاف در تفسیر از ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است که می‌گوید: “نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌‌ شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌ شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند. (غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو)

حالا سؤال این است که چرا، کسی این ماده قانونی سهل و آسان را نمی‌فهمد و متوجه سطور و عبارات و مأموریت‌های آن نیست!

درآمد و هزینه، جنگ پول به بهانه سند خودرو

کاستن از هزینه‌های نقل و انتقال خودرو با کافی دانسته شدن برگ سبز خودرو، مورد مطلوب معامله‌ گران و خریداران و فروشندگان خودروست؛ اما بهانه‌هایی مانند حراست از حقوق دولتی، سازمان ثبت و کانون‌های سردفتری را به تلاطم انداخته تا با الزام شدن ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی، درآمد سرشار این اتفاق هم چنان و مانند سال‌های قبل برای این صنف باقی بماند.

به‌ نظر می‌رسد؛ اقدام اخیر شورای‌ عالی ثبت را باید در کنار صدور رای‌ها و دستورها و نظرها از سوی دیوان عدالت اداری، دادستانی کل کشور، اداره‌ کل تنقیح قوانین مجلس، معاونت حقوقی قوه قضائیه و شخصیت‌های حقوقدان کشور گذاشت و تأکید کرد رسیدن به یک نقطه مشترک تنها با پاسخ مجلس به استفساریه قوه قضائیه در خصوص ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ممکن است، پاسخی که انتظار‌ ها برای شنیدن آن به بیش از 2 ماه رسیده است.

پای شهرداری تهران هم به دعوا باز شد

اما نکته جالب، ورود شهرداری تهران به این دعواست؛ روز گذشته گوینده رادیوی اختصاصی مرکز خرید و فروش خودروی چیتگر، به‌طور منظم متنی را روخوانی می‌کرد که به‌نوعی در دل خریداران خودرو هراس ایجاد می‌کرد!

گوینده رادیو چیتگر دیروز بارها با تأکید بر توجه مراجعان اعلام می‌کرد: طبق تازه‌ترین رای شورای‌ عالی ثبت مورخ 17 آذر 1400 استناد به برگ سبز در تمامی مراجع ثبتی جهت اجرا ممنوع است. به‌عنوان مثال چنانچه مالک قبلی خودرو که هنوز در دفتر اسناد رسمی تنظیم سند و انتقال مالکیت ننموده دارای چک برگشتی باشد، خودروی خریدار توقیف می‌شود!” و از آنجا که فروشندگان خودرو، رای دیوان عدالت اداری و دستور دادستان کل را ملاک تصمیم خود قرار می‌دهند، ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی طبق سفارش رادیو چیتگر، هزینه‌ مضاعفی بر دست خریداران خودرو می‌گذارد.

استفاده از ابزارهای اختصاصی برای خواباندن مچ رقبا

این برای نخستین بار نیست که دفاتر اسناد رسمی از ابزارهای خود برای فشار آوردن به مجموعه‌ های دیگر و مردم استفاده می‌کند تا مردم ترغیب شوند با صرف هزینه‌های بیشتر سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی تنظیم کنند. پیش‌ تر کانون‌ های سردفتری در سراسر کشور بر خلاف بخشنامه صریح دادستان کل کشور مبنی بر کافی بودن برگ سبز صادره از سوی مراکز تعویض پلاک و اختیاری بودن حضور در دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند، به سران دفاتر دستور دادند از تنظیم هرگونه سند و وکالتنامه بر اساس برگ سبز خودرو خودداری کنند.

غیررسمی جلوه دادن برگ سبز خودرو

بی‌ قانونی کنیم تا از انجام بی‌ قانونی جلوگیری کرده باشیم!

این دستور که با “امین” بودن و “کاتب” بودن مورد ادعای سردفتران در تضاد است، مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است، با این حال متولیان امر سردفتری در کانون‌ها ایستادگی همکاران خود در این زمینه را پیروزی و راهکاری برای پیروزی‌های بعدی می‌دانند و توجیهاتی برای این عمل منافی اخلاق خود دارند که حیرت‌انگیز است؛ از جمله رئیس یکی از کانون‌های سردفتری در یک گروه صنفی استانی نوشته است: عدم تنظیم وکالت به استناد برگ سبز، نه صرفاً یک اعتراض در راستای منافع صنفی است؛ بلکه اعتراضی است که از دو جنبه مهم دیگر نیز حائز اهمیت است.

اول اینکه تسلیم در قبال این امر، در واقع اعلام قبول شرایط ناروایی است که دیگران برای ما ایجاد و تحمیل کرده‌اند و یعنی این که همه چیز روبه‌راه است و هر کسی برود دنبال کار خودش و… و دوم که مهمتر از همه است، اعتراض به رویه خطرناکی است دارد در کشور باب می‌شود و حقوق ایران را نشانه رفته است و اگر گسترش یابد، حقوق ریشه‌دار ایران را به فساد و بیراهه خواهد برد و آن پایمال کردن اصول حقوقی و مواد قانونی با رویه‌های غیرقانونی از قبیل هوچی‌ گری و نفوذ صاحبان قدرت در نهادهایی مثل دیوان عدالت اداری و دادستانی است.

زنده به گور کردن ماده 29 تخلفات رانندگی

این اعتراض به رأی غیرمعمول و غیرمنطقی دیوان عدالت اداری است که برخلاف اصول حقوقی وارد مباحثی خارج از موضوع شکایت و خواسته شده است و با استدلال ها و نتیجه‌ گیری‌ های بی‌ ارتباط به موضوع و خواسته، خواسته‌های صاحبان قدرت و نفوذ را برآورده کرده است و در مرحله بعدی دست‌مایه بخشنامه دادستان به نفع اشخاص و نهاد هایی خاص می‌شود که نتیجه‌ اش مسکوت گذاشتن و زنده به گور کردن ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *