محرو کردن از ارث

محروم کردن از ارث

نمایش ویدیو درباره محروم کردن از ارث دادپویان

طنز حقوقی دادپویان محروم کردن از ارث

سلام به طنز حقوقی دادپویان خوش آمدید.

طنز حقوقی دادپویان قصد دارد در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، خانوادگی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند. (طنز)

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف طنز حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

محروم کردن از ارث

هژیر خان دادپویان میخواد با آقای وکیل در خصوص محروم کردن از ارث صحبت کند.

اگر میخواین از این موضوع مطلع شوید، حتما این ویدئو رو ببینید و از مشاوره رایگان با وکیل هم استفاده کنید.

محروم کردن از ارث چیست؟

هر شخصی در زندگی خویش با تلاش و کوشش خویش که به ثروت و مال و دارایی می رسد و می تواند در مال و دارایی خویش هر گونه تصرفی نماید ولیکن طبق قانون هر مرد و ولی نسبت به خانواده و افراد تحت تکفل خود که نفقه آنان بر عهده او می باشد نسبت به آن افراد مسئولیتی دارد و بحث ارث کی از این موارد می باشد. 

ودر کلام کلی این مبحث باید گفت کسی نمی تواند کسانی که از او ارث می برد را از ارث محروم نماید ولیکن شرایطی دارد که به آن اشاره می نماییم.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

محرومیت های قانونی از ارث

بر طبق قانون فرزندی که ولدالزنا باشد و حاصل یک رابطه نامشروع باشد، از والدین خود ارث نمی‌برد. و مورد دیگر که موجب محرومیت از ارث می‌شود زمانی است که بین زن و شوهری لعان صورت بگیرد و این دو یک دیگر را لعن کنند و بعد در زمان عده یکی بمیرد؛ در این حالت آن کسی که زنده مانده از شخص متوفی ارث نمی‌برد.

علاوه بر این فرزند این زن و شوهر هم به علت لعان و نفی پدر، نمی‌تواند از پدرش ارث ببرد. حتی پدر هم نمی‌تواند از فرزندی که نفی کرده ارثی ببرد. اگر پدر بعدا از لعان رجوع کند باز هم رابطه توارث بین او و فرزندش برقرار نمی‌شود و او از فرزندش ارث نمی‌برد اما فرزند بعد از رجوع پدر از لعان مجدد از او ارث می‌برد.

علاوه بر تمام این موارد، یکی دیگر از مواردی که مانع ارث می‌شود فوت زودتر فرزند است. به عبارت دیگر اگر فرزندی زودتر از والدینش فوت کند، بعد از فوت والدین، به ورثه آن فرزند از اموال والدین وی ارث تعلق نمی‌گیرد.

چه کسانی از ارث محروم می شوند؟

تحت برخی شرایط ممکن است ورثه از ارث محروم شوند. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • قتل: اگر فردی مورث خود را بکشد از ارث محروم می‌شود. مثلا اگر پسر پدر را بکشد نمی‌تواند چیزی از اموال پدرش را به ارث ببرد.
  • حجب: ورثه بر اساس طبقات ارث، تقسیم می‌شوند. اگر از طبقه بالاتر کسی از ورثه حاضر باشد، طبقات پایین‌تر از ارث ممنوع می‌شوند. برای مثال اگر پدر و مادر و فرزندان متوفی زنده باشند دیگر خواهر و برادر او ارثی نخواهند داشت. به این حالت که وجود یکی از ورثه مانع ارث بردن دیگری شود، حجب می‌گویند.
  • یکی از موانع ارث کفر است: بر طبق قانون کافر از مسلمان ارث نمی‌برد. اما اگر کافر فوت کند و یکی از وراث او مسلمان باشد، همه اموال متعلق به او خواهد بود و این شخص مانع از به ارث بردن سایر وراثی که کافر هستند می‌شود.

محروم کردن از ارث

آیا محرومیت از ارث در حقوق ایران وجود دارد؟

قبل از پرداختن به موضوع محرومیت از ارث در حقوق ایران، ابتدا باید بگوییم که، فرد زنده تا هر زمانی بخواهد می‌ تواند هرگونه تصرفی بر دارایی‌های خودش داشته باشد. به عنوان نمونه فرد می تواند تا زمانی که زنده است، دارایی های خود را به دیگران منتقل نمایند و اطرافیان خانواده درجه یک نمی توانند هیچ گونه اعتراضی به او داشته باشند. اگر بخواهیم به نوعی دیگر به این مسئله بپردازیم باید بگوییم هر فردی در زمان حیاتش آزاد است برای اموالش به هر شکلی که علاقه دارد تصمیم بگیرد، اما طبق قوانین قضایی محرومیت از ارث در حقوق ایران وجود ندارد، و کسی نمی تواند ورثه خود را از ارث محروم نماید.

آیا شوهر این حق را دارد که زن را از ارث محروم کند؟

مطابق ماده ۸۳۷ قانون مدنی: هیچ شخصی نمی‌تواند وراث خود را از ارث محروم کند.

نکته: اگر شخص متوفی در وصیتنامه، شخصی را از ارث محروم کند این وصیتنامه مزبور نافذ نیست، به عبارتی غیر قانونی است. البته محرومیت از ارث با وصیت اگر چه تا یک‌ سوم وصیت نافذ و درست است اما در حقیقت محرومیت وراث از کل اموال طبق قانون از ارث مورد قبول نیست.

آیا می توان کسی را از ارث محروم کرد؟

قانون مدنی نیز در این خصوص مقرر کرده است که: اگر کسی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست. هم چنین گفته شد مطابق قانون مدنی وصیت تا ثلث ترکه (یک سوم اموال و دارایی حین الموت) صحیح است و وصیت به زیاده بر ثلث ترکه غیر نافذ است مگر به اجازه وراث و اگر بعضی از ورثه اجازه دهند، فقط نسبت به سهم آن ها نافذ است.

محروم کردن از ارث

وکیل ارث در تهران 

موضوع ارث یکی از مباحث مهمی است که در برخی پرونده‌ها می‌تواند با پیچیدگی‌ های زیادی همراه شود. به دلیل حساسیت بالای این حوزه بسیار مهم است که حتما از یک وکیل انحصار وراثت کمک و مشورت بگیرید. در غیر این صورت ممکن است متحمل ضررهای مالی جبران‌ ناپذیری شوید.

یک وکیل ارث خبره و دانا با تجربه و دانشی که دارد می‌تواند به خوبی همه مسائل و جوانب پرونده شما را درنظر بگیرد و به شما در انتخاب مسیر درست کمک کند. همه افراد به تمام جزییات مبحث ارث آگاهی و تسلط ندارند به همین دلیل ضروری است که پیش از هر اقدامی با وکیل ارث مشاوره حقوقی داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات و موضوعات مربوط به ارث مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *